Քննարկվել է Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված դատավորների թեկնածուի ընտրության հարցը
Ազգային ժողովի՝ հոկտեմբերի 24-ի հերթական նիստում քննարկվել է Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված դատավորների թեկնածուի ընտրության հարցը:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Դավիթ Խաչատուրյանի, Անահիտ Հակոբյանի եւ Մանվել Շահվերդյանի թեկնածությունները:
ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածուների կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային անցած ուղիները:
Դավիթ Խաչատուրյանն ավարտել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը, իրավագիտության թեկնածու է, 2021 թվականից Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ:
Իր ելույթում նա անդրադարձել է Վճռաբեկ դատարանի գործառույթներին, փաստել, որ Վճռաբեկ դատարանն իրականացնում է օրենքի միատեսակ կիրառման գործընթաց:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սոնա Ղազարյանն ու Հովիկ Աղազարյանը հետաքրքրվել են, թե որն է պատճառը, ինչն է մոտիվացիան ժամանակից շուտ պաշտոնը թողնելու եւ մեկ այլ աշխատանքի անցնելու:
Ի պատասխան Դավիթ Խաչատուրյանը նշել է, որ ինքն իր՝ որպես ԲԴԽ անդամի շուրջ երեք տարվա գործունեության ընթացքում արդեն կատարել է հինգ տարվա աշխատանքը: «Որպես ԲԴԽ անդամ իմ առաքելությունը կատարել եմ 90 տոկոսով»,- ասել է թեկնածուն:
Այս հարցի առնչությամբ ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը պարզաբանել է, որ յուրաքանչյուր մասնագետի իրավունքն է ժամկետից շուտ թողնել պաշտոնն ու անցնել այլ աշխատանքի:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը հետաքրքրվել է իշխանությունների միջեւ գործակցության օրենսդրության լավարկման խնդրով:
Դավիթ Խաչատուրյանը փաստել է, որ իր ամբողջ աշխատանքային գործունեությունն ուղղված է եղել իրավունքի զարգացմանն ու դատական վերահսկողության ապահովմանը:
ԲԴԽ նախագահը խորհրդարանին տեղեկացրել է, որ Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածու Անահիտ Հակոբյանն անձնական խնդիրների պատճառով չի մասնակցի հարցի քննարկմանը:
Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված հաջորդ թեկնածու Մանվել Շահվերդյանն ունի 20 տարվա մասնագիտական ստաժ, որից երեքը՝ դատավորի: Նա Երեւանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր է:
Վերջինս իր ելույթում պատրաստակամություն է հայտնել մասնագիտական փորձն ու գիտելիքները ներդնել դատական համակարգի զարգացման գործում:
Մտքերի փոխանակությանն ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Ագնեսա Խամոյանն ու Գեղամ Մանուկյանն անդրադարձել են վերջին օրերի ներքաղաքական զարգացումներին ու խնդիրներին, քննադատել դատական համակարգի գործունեությունը:
Ըստ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի՝ դատական համակարգն իրականացնում է անարդար դատավարություններ, կատարում քաղաքական պատվերներ, խրախուսում է բռնությունները:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն անդրադարձել է ընդդիմադիր գործընկերների հարցադրումներին:
«Մենք ասել ենք հետեւյալը՝ այսպես ասած, մեր եւ ձեր դատավորներ չկան»,- փաստել է նա:
Դիմելով ԲԴԽ նախագահին եւ դատական համակարգի ներկայացուցիչներին՝ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է. «Դատավորներից պահանջում ենք մեկ բան՝ առաջնորդվել միմիայն օրենքով»:
Նա անդրադարձել է ներքաղաքական որոշ դրվագների, փաստել որ վերջին երեք տարվա ընթացքում ընդդիմադիր գործընկերներից որեւէ մեկը որեւէ հարցի վերաբերյալ հանդես չի եկել որպես հարակից զեկուցող: «Չի կարելի չգալ խորհրդարան, չմասնակցել քննարկումների եւ հետո բողոքել դատական համակարգից»,- ասել է պատգամավորը:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի հոկտեմբերի 25-ի նիստում:
Կանադան դեսպանատուն է բացում Հայաստանում, ինչը խոսում է երկրների հարաբերությունների խորացման մասին. Հակոբ Արշակյան
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Կանադայի պատվիրակության անդամ Սալմա Աթաուլլահջանին:   ԱԺ փոխխոսնակն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ դիվանագիտակ...
Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում ՄԹ պատվիրակության ղեկավար Քարեն Բրեդլիի գլխավորած պատվիրակությանը
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Միացյալ Թագավորության պատվիրակության ղեկավար Քարեն Բրեդլիի գլխավորած պատվիրակությանը: ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի խոսքը «Կանանց դերը ժողովրդավարության, խաղաղության եւ անվտանգության խթանման գործում» միջազգային գագաթնաժողովում
Սիրելի՛ բարեկամներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի անունից ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել այսօր արտահայտած բոլոր տեսակետների համար: Հայաստանի խորհրդարանը, Հայաստանի կառավարությունը եւ «Կին քաղաքական առաջնորդներ» համաշխարհային ցանցը ստիպված են եղել հետաձգել Երեւանում կայանալիք գագաթնաժողովը, սակ...
Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Կորեայի Հանրապետության առեւտրի նախարարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 24-ին հանդիպել է Կորեայի Հանրապետության առեւտրի նախարար Ան Դոկգունին: Հանդիպմանը քննարկվել է օրենսդիր-գործադիր փոխգործակցության արդյունքում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումների ուղիղ ազդեցությունը մի շարք ոլորտների վրա: Կորեացի նախարարը նշել է, որ Հայաս...
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 24-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է երկու տասնյակից ավելի օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի հեղինակներն են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Նարեկ Զեյ...
Միջազգային կազմակերպությունների գնահատմամբ Հայաստանի ժողովրդավարության աստիճանը երբեւէ այսքան բարձր չի եղել. ՀՀ ԱԺ նախագահ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արտահերթ ելույթում անդրադարձել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի ելույթին, որում վերջինս խոսել էր դատական գործընթացներում առկա բացթողումների մասին: «Ես դատական համակարգի հետ ուրիշ խնդիր ունեմ: Ինչո՞ւ նստած չեն այն մարդիկ, որոնք վաղուց պետք է նստած ...
ՀՀ բուժաշխատողներն այսուհետ անընդհատ կթարմացնեն մասնագիտական որակները, հմտություններն ու գիտելիքները. Անահիտ Ավանեսյան
ՀՀ գերակա նպատակներից է առողջապահության ոլորտի մարդկային ներուժի պատրաստման, արդյունավետ պլանավորման եւ կառավարման միջոցով բժշկական հաստատությունները բարձրագույն եւ հետբուհական ու միջին մասնագիտական կրթությամբ որակյալ մասնագետներով ապահովելը՝ բժշկական օգնության եւ սպասարկման որակը բարձր պահելու նպատ...
Օրենսդրական նախաձեռնություն՝ ուղղված շինարարական աղբի տեղափոխման նկատմամբ վերահսկողությանը
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է Կառավարությանը վերապահել մթնոլորտի վրա տնտեսական գործունեության հետեւանքով առաջացած ազդեցության գնահատման կարգը սահմանելու, իսկ լիազոր մարմնին՝ այն մշակելու լիազորություններ, հստակեցնել այդ կարգով գնահատված վնասի հատուցման հետ կապված տնտեսավարողների պարտականություններ...
Հանրային պաշտպաններն արտաժամյա աշխատանքի դիմաց կստանան 15 տոկոսի չափով հավելավճար
Առաջարկվում է իրավական հիմքեր ստեղծել Հանրային պաշտպանի գրասենյակի աշխատավարձի ֆոնդին պետական բյուջեից 15 տոկոսի չափով գումար հատկացնելու համար՝ հանրային պաշտպանների կատարած արտաժամյա աշխատանքի դիմաց վարձատրության նպատակով: Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է երկու առանցքային գործոնո...
Կառավարությունը լրացում է առաջարկում «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում
«Եվրասիական տնտեսական միությունում փոխադրումների հետագծման համար նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառման մասին» 2022 թվականի ապրիլի 19-ին ստորագրված համաձայնագրով ազգային օպերատորը պետք է ապահովի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների տարածքներով փոխադրումների հետագծելիության կիրառման համար տ...
Նոտարական փաստաթղթերի իսկության ստուգման արդյունավետությունը կբարձրացվի, կկրճատվեն հավելյալ ծախսերը
Նախատեսվում է բարձրացնել փաստաթղթերի իսկության ստուգման արդյունավետությունը, կրճատել հավելյալ ծախսերը, մասնավորապես, ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների մասով համապարփակ կարգավորել հետախուզվող անձի նկատմամբ նոտարական գործողություններ կատարելու մերժման կարգը եւ հստակեցնել ՀՀ դիվանագիտական ծառայու...
Հեռուստաընկերությունների առնվազն 50 եւ ավելի տոկոսը կկարողանա միանալ եւ ստեղծել խորհուրդ, որը կընտրի ՀԸ-ների չափումներն իրականացնող կազմակերպություններ
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 24-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանն անցել է նախագծերի քննարկմանը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հեղինակած ««Տեսալսողական մեդիա...

Issue of election of candidate of judges nominated for vacant position of judge of Criminal Chamber of Court of Cassation debated
The issue of the election of the candidate for the judge of the Criminal Chamber of the Court of Cassation was debated at the regular sitting of the National Assembly on October 24.
The Supreme Judicial Council nominated Davit Khachaturyan, Anahit Hakobyan and Manvel Shahverdyan for the vacancy of the judge of the Criminal Chamber of the Court of Cassation.
The Chairman of the Supreme Judicial Council Karen Andreasyan presented the biographical data and career paths of the candidates nominated for the vacancy of the judge of the Criminal Chamber of the Court of Cassation.
Davit Khachaturyan graduated from Yerevan State University, the Faculty of Law, is a candidate of law, a member of the Supreme Judicial Council since 2021.
In his speech, he referred to the functions of the Court of Cassation, stated that the Court of Cassation carries out a process of uniform application of the law.
The deputies of the NA Civil Contract Faction Sona Ghazaryan and Hovik Aghazaryan wondered what the reason and the motivation are to leave his position early and switch to another job.
In response, Davit Khachaturyan mentioned that he has already completed five years of work during his three-year activity as a member of the Supreme Judicial Council. “As a member of the Supreme Judicial Council, I completed my mission by 90%,” the candidate said.
The Chairman of the Supreme Judicial Council Karen Andreasyan explained concerning this issue that it is the right of every specialist to leave his/her position early and switch to another job.
The Secretary of the NA Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan inquired about the issue of improving the legislation of cooperation between the authorities.
Davit Khachaturyan stated that his entire working activity was aimed at the development of law and ensuring judicial control.
The Chairman of the Supreme Judicial Council informed the parliamentarians that the candidate nominated for the vacancy of the judge of the Criminal Chamber of the Court of Cassation Anahit Hakobyan won’t take part in the debate of the issue due to personal problems.
The next candidate nominated for the vacancy of the judge of the Criminal Chamber of the Court of Cassation Manvel Shahverdyan has 20 years of professional experience, three of them as a judge. He is a judge of the Court of First Instance of General Jurisdiction of Yerevan.
In his speech, the latter expressed his willingness to invest his professional experience and knowledge in the development of the judicial system.
During the exchange of ideas, the deputies of the NA Armenia Faction Agnesa Khamoyan and Gegham Manukyan referred to the internal political developments and problems of the last days, and criticized the functioning of the judicial system.
According to the Secretary of Armenia Faction Artsvik Minasyan, the judicial system carries out unfair trials, implements political orders, and encourages violence.
The deputy of the NA Civil Contract Faction, the Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan addressed the questions of his opposition colleagues.
“We said the following: there are no so called our judges and your judges,” he stated.
Addressing the Chairman of the Supreme Judicial Council and the representatives of the judicial system, Vladimir Vardanyan noted: “We demand one thing from the judges: to be guided only by law.”
He touched upon some domestic political issues, and stated that during the last three years, none of the opposition colleagues has been a co-rapporteur of any issue. “You don’t come to the Parliament, don’t participate in the debates and then complain about the judicial system,” the deputy said.
The debate of the issue will continue at the October 25 sitting.
Hakob Arshakyan: Canada opens Embassy in Armenia, which speaks about the deepening of relations between the countries
The delegation led by the RA NA Vice President Hakob Arshakyan met with the Member of the delegation of the Canada to Inter- Parliamentary Union (IPU) Salma Ataullahjan within the framework of the 147th Assembly of the Inter-Parliamentary Union. The NA Deputy Speaker touched upon the friendly ties b...
Hakob Arshakyan meets with delegation led by the Head of the UK delegation to Inter-Parliamentary Union Karen Bradley
The delegation led by the RA NA Vice President Hakob Arshakyan met with the Head of the delegation of the United Kingdom to Inter-Parliamentary Union (IPU) Karen Bradley within the framework of the 147th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU). The Deputy Speaker of the Parliament underlined...
Excellences, dear friends, On behalf of the National Assembly of Armenia, I would like to express my appreciation for all the perspectives being shared today.The Armenian Parliament, the Government of Armenia and the Women Political Leaders network had to postpone the Summit in Yerevan, but we find ...
On October 24, the RA NA President Alen Simonyan met with the Minister for Trade of the Republic of Korea Ahn Dukgeun. At the meeting the direct influence of the legislative reforms being implemented on a number of spheres as a result of legislative-executive cooperation was discussed. The Korean Mi...
The National Assembly debated more than two dozen legislative initiatives in the second reading at the sitting on October 24.The authors of the bill on Making Addenda to the Law on Medical Assistance and Service to the Population are the deputies of the Civil Contract Faction Narek Zeynalyan and Lus...
RA NA President: Degree of Armenia’s democracy has never been so high by the assessment of the international organizations
In his extraordinary speech the RA NA Alen Simonyan touched upon the speech given by the deputy of the NA Armenia Faction Gegham Manukyan, where the latter spoke about the drawbacks existing in the judicial processes.“I have another problem with the judicial system. Why aren’t the people arrested, w...
Anahit Avanesyan: From now on RA medical workers to improve their professional qualities, skills and knowledge
One of the primary goals of the Republic of Armenia is to provide the medical institutions with the qualified specialists educated in the higher educational and post higher educational and average professional educational institutions through training, effective planning and management of the human ...
Legislative initiative to control transportation of construction waste
With the package of drafts, it is proposed to assign the Government the authority to define the procedure for assessing the impact of economic activity on the atmosphere, and the authorized body to develop it, to clarify the responsibilities of the entities concerning the compensation of the damage ...
It is proposed to create legal bases for allocating sum of money in the amount of 15 percent from the state budget to the salary fund of the Public Defender Office to be paid for the overtime work done by the public defenders. The necessity of the adoption of the draft is conditioned by two key fact...
Government proposes addendum to Law on Customs Regulation
According to the Agreement on the Application of Navigation Seals in the Eurasian Economic Union (EAEU) for Tracking Transportation signed on April 19, 2022, the national operator must ensure the operation of the information system for the use of traceability of transport in the territories of the m...
Effectiveness of authentication of notary documents to be increased, additional expenses to be reduced
It is designed to increase the effectiveness of authentication of documents, to reduce the additional expenses, in particular, to comprehensively regulate the procedure of refusal to perform notarial acts on a wanted person regarding the RA diplomatic service bodies and clarify the scope of persons ...
At least 50 and more percent of TV companies to be able to join and create Council which will choose organizations carrying out measurements of TV companies
On October 24, the National Assembly began the work of the regular sittings. After approving the agendas of the session and the regular sittings the parliament turned to the debate of the drafts.The draft law on Making Addenda to the RA Law on Audiovisual Media authored by the deputy of the NA Civil...