Նախագծով առաջարկվում է սահմանել ՀՀ վերադարձի վկայական տրամադրելու համար մեկ միասնական պետական տուրքի դրույքաչափ, քանի որ ներկայում Հայաստան վերադարձի վկայական տրամադրելու համար պետական տուրքի դրույքաչափերը սահմանված են երկու դեպքերի համար: Առաջին` երբ Հայաստան վերադարձի համար դիմողը չի ներկայացնում անձը հաստատող փաստաթուղթ եւ երկրորդ` երբ անձը ներկայացնում է օգտագործման համար ոչ պիտանի կամ ժամկետանց փաստաթուղթ:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը, որը ներկայացրել է Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը:
Առաջարկվում է նաեւ ուժը կորցրած ճանաչել այլեւս գոյություն չունեցող ՔԿԱԳ գործառույթի համար սահմանված դրույքաչափը եւ ավելացնել գործնականում մատուցվող մեկ այլ հյուպատոսական  ծառայության դրույքաչափ, որը ներկայում սահմանված չէ: Երրորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է սահմանել տեսակապի միջոցով որոշ հյուպատոսական ծառայություններ մատուցելու համար նախատեսված պետական տուրքի դրույքաչափեր,  չորրորդ փոփոխությամբ էլ առաջարկվում է վերացնել 16 տարին լրանալուց հետո առաջին անգամ անձնագիր ստացող ՀՀ քաղաքացիներին պետական տուրքի վճարումից ազատելու վերաբերյալ դրույթը:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո Կառավարությունն իր հեղինակած նախագծում կատարել է մեկ փոփոխություն, որը վերաբերում է օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետին:
Հոկտեմբերի 20-ին քննարկված նախագծին հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանի՝ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի նպատակն է խստացնել օրենսդրությա...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հստակեցնել ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների անունից նոտարական գործողություններ կատարող անձանց շրջանակը, բարձրացնել փաստաթղթերի իսկության ստուգման արդյունավետությունը, կրճատել հավելյալ ծախսերը, համապարփակ կարգավորել հետախուզվող անձի նկատմամբ նոտարական գործողությու...
Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ ԲԴԽ որոշումների համար կսահմանվի բողոքարկման մեխանիզմ
Առաջարկվում է դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու, դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցի վերաբերյալ ԲԴԽ-ի որոշումների բողոքարկման իրավական հնարավորություն ստեղծել: Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննությունն իրականացնելու է ԲԴԽ 4 անդամ ընդգրկող կազմը...
Օրենքում լրացում կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է հեռուստաալիքների եւ առանձին հաղորդումների վարկանիշավորման եւ հեռուստալսարանի պահանջարկի ու նախընտրությունների ուսումնասիրության համակարգի ներդրման միտումներով: ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նա...

One unified state duty rate to be set for providing return certificate to RA
It is proposed by the draft to set one unified state duty rate for providing return certificate to the RA, as at present the state duty rates for providing return certificate to Armenia are set for two cases. First, when the applicant does not submit a document approving his/her person for the return to Armenia and second, when the person submits an invalid or expired document.
The Standing Committee on State and Legal Affairs in the second reading debated the revised draft of the law on Making Amendments and Addenda to the law on State Duty, which presented the Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan.
It is also proposed to recognize invalid the rate set for the function of the Civil Acts Registration Services (CARS) and add rendering another consular service rate, which at present is not set. The third amendment proposes to set state duty rates designed for rendering some consular services through video conference. The fourth amendment proposes to remove the provision on exempting the RA citizens receiving passport for the first time after turning 16.
After being passed in the first reading the Government made one amendment in the draft, which refers to the term of the law entering into force.
On October 20, the Committee endorsed the debated draft.
According to the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Kristine Ghalechyan, the purpose of the package of draft laws on Making Amendments to the RA Code on Administrative Offenses and on Making Addendum and Amendment to the RA Criminal Code is to tighten the liability m...
Circle of persons carrying out notarial acts on behalf of RA diplomatic service bodies is clarified by the initiative
It is proposed to clarify the circle of persons carrying out notarial acts on behalf of RA diplomatic service bodies by the initiative, to raise the efficiency of checking the authenticity of documents, to decrease the additional expenses, to comprehensively regulate the denial order of notarial act...
Complaint mechanism to be set for SJC decisions on bringing the judge to disciplinary action
It is proposed to create a legal opportunity for appeals of the decisions of the Supreme Judicial Council (SJC) on bringing the judge to disciplinary action and suspending the judge’s powers. The 4 members of the SJC will carry out the examination on bringing the judge to disciplinary action. The SJ...
Regulation aimed at protecting interests of advertisers and television companies
The necessity to make an addendum to the law is conditioned by the trends of introducing a system for rating TV channels and individual programmes and studying the demand and preferences of the TV audience.The draft law on Making Addenda to the RA Law on Audiovisual Media was debated in the first re...