Նախագծով առաջարկվում է սահմանել ՀՀ վերադարձի վկայական տրամադրելու համար մեկ միասնական պետական տուրքի դրույքաչափ, քանի որ ներկայում Հայաստան վերադարձի վկայական տրամադրելու համար պետական տուրքի դրույքաչափերը սահմանված են երկու դեպքերի համար: Առաջին` երբ Հայաստան վերադարձի համար դիմողը չի ներկայացնում անձը հաստատող փաստաթուղթ եւ երկրորդ` երբ անձը ներկայացնում է օգտագործման համար ոչ պիտանի կամ ժամկետանց փաստաթուղթ:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը, որը ներկայացրել է Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը:
Առաջարկվում է նաեւ ուժը կորցրած ճանաչել այլեւս գոյություն չունեցող ՔԿԱԳ գործառույթի համար սահմանված դրույքաչափը եւ ավելացնել գործնականում մատուցվող մեկ այլ հյուպատոսական  ծառայության դրույքաչափ, որը ներկայում սահմանված չէ: Երրորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է սահմանել տեսակապի միջոցով որոշ հյուպատոսական ծառայություններ մատուցելու համար նախատեսված պետական տուրքի դրույքաչափեր,  չորրորդ փոփոխությամբ էլ առաջարկվում է վերացնել 16 տարին լրանալուց հետո առաջին անգամ անձնագիր ստացող ՀՀ քաղաքացիներին պետական տուրքի վճարումից ազատելու վերաբերյալ դրույթը:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո Կառավարությունն իր հեղինակած նախագծում կատարել է մեկ փոփոխություն, որը վերաբերում է օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետին:
Հոկտեմբերի 20-ին քննարկված նախագծին հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանի՝ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի նպատակն է խստացնել օրենսդրությա...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հստակեցնել ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների անունից նոտարական գործողություններ կատարող անձանց շրջանակը, բարձրացնել փաստաթղթերի իսկության ստուգման արդյունավետությունը, կրճատել հավելյալ ծախսերը, համապարփակ կարգավորել հետախուզվող անձի նկատմամբ նոտարական գործողությու...
Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ ԲԴԽ որոշումների համար կսահմանվի բողոքարկման մեխանիզմ
Առաջարկվում է դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու, դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցի վերաբերյալ ԲԴԽ-ի որոշումների բողոքարկման իրավական հնարավորություն ստեղծել: Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննությունն իրականացնելու է ԲԴԽ 4 անդամ ընդգրկող կազմը...
Օրենքում լրացում կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է հեռուստաալիքների եւ առանձին հաղորդումների վարկանիշավորման եւ հեռուստալսարանի պահանջարկի ու նախընտրությունների ուսումնասիրության համակարգի ներդրման միտումներով: ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նա...

Проектом предлагается установить единую ставку государственной пошлины за выдачу свидетельства на возвращение в Армению, поскольку в настоящее время ставки госпошлины за выдачу свидетельства на возвращение в РА установлены для двух случаев. Во-первых, когда возвращающийся в Армению не предъявляет документ, удостоверяющий личность; во-вторых, когда лицо предъявляет недействительный или просроченный документ.
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении доработанный проект о внесении изменений и дополнений в закон “О государственной пошлине", который представил заместитель министра иностранных дел В.Костанян.
Также предлагается считать утерявшим силу тариф, установленный для уже не существующей функции ЗАГС-а, и добавить ставку на другую оказываемую на практике консульскую услугу, которая в настоящее время не установлена. Третья поправка предлагает установить ставки госпошлины за оказание отдельных консульских услуг по видеосвязи, а четвертым изменением предлагается исключить положение об освобождении от уплаты госпошлины граждан РА, впервые получающих паспорт по исполнении 16 лет.
После принятия в первом чтении правительство внесло в проект поправку, касающуюся даты вступления закона в силу.
Комиссия дала положительное заключение по обсужденному 20 октября проекту.
20 октября на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам законопроекты, обсуждавшиеся во втором чтении, получили положительное заключение. Депутаты рассмотрели проекты о внесении изменений и дополнений в законы  “Об оплате труда лиц, занимающих государственные дол...
“Инициатива предлагает уточнить круг лиц, совершающих нотариальные действия от имени органов дипломатической службы РА, повысить эффективность проверки подлинности документов, сократить дополнительные расходы, комплексно урегулировать порядок отказа в совершении нотариальных действий против разыскив...
Создается механизм обжалования решений ВСС о дисциплинарном взыскании в отношении судьи
Предлагается создать правовую возможность обжалования решений Высшего судебного совета (ВСС) по вопросу о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности, прекращении полномочий судьи. Рассмотрение вопроса о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности будет осуществляться в составе 4 члено...
Необходимость внесения поправок в закон обусловлена ​​тенденциями внедрения системы оценки (рейтинга) телеканалов и отдельных программ, изучения спроса и предпочтений телеаудитории.20 октября на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диасп...