Պետական պատվերի, նպատակային ծրագրերի շրջանակում մարդու օրգանիզմ ներպատվաստվող (իմպլանտացվող) բժշկական արտադրատեսակները, ինչպես նաեւ այն բոլոր սարքերն ու սարքավորումները, որոնք 30 օրից ավելի պետք է մնան մարդու օրգանիզմում պետք է ունենան համապատասխանության հավաստագիր եւ ծագման սերտիֆիկատի առկայություն: Այն հնարավորություն կտա մարդու օրգանիզմում ներդրված ներպատվաստվող բժշկական արտադրատեսակները նույնականացնել եւ ունենալ որակի երաշխիք՝ ստանդարտներին համապատասխանության վերաբերյալ՝ բացառելով կրկնակի վիրահատությունների առաջացման անհրաժեշտությունը:
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 18-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ նախագծի վերաբերյալ նամակ է ստացվել որոշ բժշկական կազմակերպությունների ղեկավարների ստորագրությամբ: Մասնավորապես, բարձրացվել է երկու հարց. ի՞նչ պետք է արժենա բժշկական արտադրատեսակը, որ համարվի թանկարժեք եւ ո՞ր թվականից պետք է կիրառության մեջ լինի, որ համարվի նորագույն: ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում առկա է նորագույն, թանկարժեք տեխնոլոգիաների կիրառմամբ մատուցվող բժշկական օգնության սպասարկման ծառայությունների ցանկի մասին ինֆորմացիա, ինչպես նաեւ ցանկը հաստատելու մասին առկա է նախարարի համապատասխան հրամանը: Ցանկը փոփոխության է ենթարկվել 2023 թվականի մայիսի 11-ին, որով առաջնորդվելով աշխատում են բժշկական հաստատությունները»,- մանրամասն անդրադառնալով նամակում բարձրացված հարցերին՝ պարզաբանել է Նարեկ Զեյնալյանը՝ հավելելով, որ նախագծով փորձ է արվում բարձրացնել պետական, նպատակային ծրագրերի շրջանակում մատուցվող բժշկական ծառայությունների, բժշկական արտադրատեսակների որակը:

The medical products being implanted in the human organism within the framework of the state order, purposeful programmes, as well as all the devices and equipment, which should remain in human organism for more than 30 days, should have certificate of conformity and origin. It will give an opportunity to identify the medical products implanted in the human organism and to have guarantee of quality on the conformity of standards, excluding the necessity of causing double operations.
On October 18, at the sitting of the Standing Committee on Health Care the draft law on Making Addenda to the Law on Medical Aid and Service of the Population authored by the NA deputies Narek Zeynalyan and Lusine Badalyan was debated in the second reading.
The Chair of the Standing Committee on Health Care informed that a letter was received on the draft with the signature of the heads of some medical organizations. In particular, two issues were raised: What shall cost the medical product to be considered expensive? And from what year it will be in use to be considered newest? “In the law on Medical Aid and Service of the Population there is information on the list of the medical aid services being rendered by the use of the newest technologies, as well as the Minister’s relevant order is available on approving the list. The list was changed on May 11, 2023, and being led by it the medical institutions work,” Narek Zeynalyan clarified, referring to issues raised in the letter, adding that the draft makes an attempt to raise the quality of the medical services and medical products being rendered within the framework of the purposeful programmes.