Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է օրենսդրական հիմքեր ստեղծել մաքսային ծառայողների կողմից վարչական ձերբակալման գործիքակազմի արդյունավետ կիրառման համար: ««Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Մաքսային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 18-ի նիստում:
Նախագծերով ամրագրվում է Կառավարության լիազորությունը՝ մաքսային հսկողության գոտիներում քաղաքացիների համար վարքագծի պարտադիր կանոններ սահմանելու վերաբերյալ, մաքսային իրավախախտումների շրջանակը լրացվում է մաքսային հսկողության գոտիներում վարքագծի կանոնների խախտման համար սահմանվող պատասխանատվությամբ, ինչպես նաեւ հստակեցվում են մաքսային ծառայողների կողմից անձանց վարչական ձերբակալման ենթարկելու հիմքերը` դրանք դարձնելով գործնականում կիրառելի՝ առավել մոտարկելով վարչական ձերբակալման ենթարկելու վարույթային նպատակներին:
Հիմնական զեկուցող, ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը նշել է, որ նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում ավելի անխոչընդոտ եւ արդյունավետ կիրականացվի մաքսային հսկողության գործառույթի կազմակերպումը, մաքսային հսկողության գոտիներում առավել արդյունավետ կկանխվեն մաքսային կանոնների խախտման դեպքերը, ինչպես նաեւ կնվազի քաղաքացիների հակաօրինական վարքագծի հետեւանքով մաքսային հսկողության գոտում մաքսային մարմնի աշխատանքին խոչընդոտելու հնարավորությունը:
Հանձնաժողովի անդամ Թադեւոս Ավետիսյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթը հակասում է Կառավարության ծրագրի դրույթներին, քանի որ, ըստ նրա, պատժական գործիք է տրվում վարչական մարմնին:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը փաստել է, որ նախագծերի դրույթները համապատասխանում են այն դրույթներին, որոնցով իրենք առաջնորդվում են: Նշվել է, որ որեւէ մեկի շահերը չեն ոտնահարվում:
Արթուր Մանուկյանը պարզաբանել է, որ նախագծերի դրույթները կիրառվելու են այն քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք թույլ կտան մաքսային կանոնների խախտում:

The package of drafts proposes to create legislative bases for the effective use of administrative arresting toolkits by customs servants. The legislative initiative on Making Addenda and Amendments to the Law on Customs Regulation and on Amending the Law on Customs Service was debated and endorsed in the second reading at the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs on October 18.
The drafts establish the Government's authority to establish mandatory rules of behaviour for citizens in customs control zones, the scope of customs offenses is supplemented by the liability for violating the rules of behaviour in customs control zones, as well as the grounds for subjecting persons to administrative arrest by customs servants are specified making them practically applicable, approximating to the procedural aims of subjecting to administrative arrest.
The key rapporteur, the Deputy Chairman of the State Revenue Committee (SRC) Artur Manukyan noted that as a result of the adoption of the package of drafts, the organization of the customs control function will be carried out more smoothly and efficiently, the cases of violations of customs rules will be more effectively prevented in the customs control zones, as well as the possibility of obstructing the work of the customs body in the customs control zone due to the illegal behavior of citizens will decrease.
The Committee member Tadevos Avetisyan mentioned that the legislative package contradicts the provisions of the Government’s programme, because, according to him, a punitive toolkit is given to the administrative body.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan stated that the provisions of the drafts correspond to the provisions by which they are guided. It was noted that no one’s interests are violated.
Artur Manukyan explained that the provisions of the drafts will be applied to those citizens who allow violation of customs rules.