ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 18-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել մի շարք օրենքների նախագծերի:
«Շուկայի վերահսկողության մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է սահմանել օրենքի կարգավորման առարկան եւ գործողության ոլորտը, համապատասխան հասկացությունները, շուկայի վերահսկողության հիմնական սկզբունքները, տեսչական մարմնի գործառույթները, իրականացվող վերահսկողության առանձնահատկությունները եւ ձեւերը: Միաժամանակ, նախատեսվում է սահմանել նաեւ շուկայի վերահսկողության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորությունները, ինչպես նաեւ վերահսկողություն իրականացնող անձանց եւ տնտեսավարողների իրավունքները եւ պարտականությունները:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո նախագծում կատարվել են տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ:
Պետրոս Մարտիրոսյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել նաեւ ««Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի ընդունումը պայմանավորված է սննդամթերքի ներմուծման փուլում սահմանային պետական վերահսկողության շրջանակներում լաբորատոր փորձարկումների կազմակերպման գործընթացների կանոնակարգման անհրաժեշտությամբ:
Օրինագծով առաջարկվում է լաբորատոր փորձարկումներն իրականացնել ներմուծող կազմակերպությունների կողմից ընտրված լաբորատորիաներում, իսկ փորձարկման արդյունքների հետ համաձայն չլինելու դեպքում ապրանքը տնօրինողը, իր միջոցների հաշվին, պահեստային նմուշը՝ Կառավարության որոշմամբ հաստատված ցանկի համաձայն, կարող է ուղարկել այլ պետության ռեֆերենս փորձարկման լաբորատորիա:
Նշվել է, որ առաջին ընթերցումից հետո կատարվել է խմբագրական բնույթի երեք փոփոխություն:
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը քննարկման է ներկայացրել ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը, որով թույլատրելի առավելագույն 3,5 տոննա քաշը գերազանցող բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցներով դեպի Տրանսպորտի Նախարարների Եվրոպական Կոնֆերանսի (ՏՆԵԿ) անդամ պետություններ միջպետական բեռնափոխադրումներ (բացառությամբ ոչ առեւտրային փոխադրումների) իրականացնող կազմակերպությունները պետք է ապահովեն Միջազգային ավտոճանապարհային բեռնափոխադրումների Որակի խարտիայով նախատեսված գործարար համբավի, ֆինանսական վիճակի եւ փոխադրումների մենեջերի համար սահմանված պահանջները:
Նշվել է, որ միջպետական փոխադրողը պետք է նշանակի փոխադրումների կազմակերպման եւ անվտանգության գծով պատասխանատու անձ (այսուհետ՝ փոխադրումների մենեջեր), որը կարող է լինել նաեւ կազմակերպության ղեկավարը կամ անհատ ձեռնարկատերը:
Փոխադրումների մենեջերը պետք է ունենա մասնագիտական որակավորումը հաստատող վկայական, բացառությամբ բեռնափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպություններում անընդմեջ 10 տարվա կառավարման ստաժ ունեցող անձանց: Մասնագիտական որակավորմանը ներկայացվող պահանջները, մասնագիտական որակավորման վկայականի նկարագիրը եւ մասնագիտական որակավորման վկայական տալու կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Ըստ փոխնախարարի՝ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարության ներկայացրած դիտարկումներն ընդունվել են:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանը քննարկման է ներկայացրել ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախատեսվում է օրենքի 7-րդ հոդվածի 6.2-րդ մասով սահմանված՝ Եվրասիական տնտեսական միության, Եվրոպական միության անդամ երկրների, ինչպես նաեւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Կանադայի, Հարավային Կորեայի, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Վրաստանի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության իրավաբանական անձանց Հայաստանի Հանրապետությունում համապատասխան լիցենզավորող մարմնի թույլտվությամբ օրենքով նախատեսված՝ գործունեության իրականացման վայրի պահանջ չնախատեսող լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակներից միջուկային նյութերի, ռադիոակտիվ նյութերի/ռադիոակտիվ նյութեր պարունակող սարքերի եւ ռադիոակտիվ թափոնների ներմուծումը/արտահանումը դասել վերոնշյալ դրույթով նախատեսված բացառությունների շարքին:
Առաջին ընթերցումից հետո խմբագրական բնույթի մեկ առաջարկ է ներկայացվել, որն էլ ընդունվել է:
Հանձնաժողովականները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են նույնանուն՝ «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանի՝ առաջին նախագծով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել ՀՀ հարկային օրենսգրքի 45-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված՝ չկատարված հարկային պարտավորություններն անհուսալի համարելու վերաբերյալ կանոնակարգումները: Միաժամանակ, օրենսգրքի 45-րդ հոդվածի 2-րդ մասի գործող խմբագրմամբ սահմանված չկատարված հարկային պարտավորություններն անհուսալի համարելու դեպքերը նախատեսվում են որպես հարկային պարտավորության դադարման հիմքեր, իսկ որպես հարկային պարտավորությունների դադարման հիմք՝ նախատեսվում է հարկային պարտավորությունների կատարման՝ օրենսգրքով եւ վճարների վերաբերյալ ՀՀ օրենքներով սահմանված վերջնաժամկետից 5 տարի անցնելն անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձի, եւ 7 տարի անցնելը՝ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ նոտարի դեպքերում: Հաշվի առնելով նաեւ, որ չկատարված հարկային պարտավորություններն անհուսալի համարելու օրենսգրքով սահմանված կանոնակարգումներն ուժը կորցրած են ճանաչվում, նախատեսվում է հանել նաեւ անհուսալի համարվող հարկային պարտավորությունների հաշվառման եւ հաշվառումից հանելու կարգը Կառավարության կողմից սահմանվելու վերաբերյալ կանոնակարգումը, իսկ այդ կարգի սահմանման լիազորությունը վերապահվում է հարկային մարմնին:
Երկրորդ օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել, որ ապահովագրական գործակալները եւ ապահովագրական բրոքերները չեն կարող համարվել շրջանառության հարկ վճարողներ կամ միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտներ:
Նշվել է, որ օրենսգրքի 263-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետը շարադրվում է նոր խմբագրմամբ, ինչի արդյունքում շրջանառության հարկ վճարողներն օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 13-րդ մասով հարկային գործակալի համար սահմանված պարտավորությունների կատարումից ազատվում են միայն գյուղատնտեսական արտադրանքի եւ Կառավարության սահմանած ցանկում ներառված երկրորդային հումքի ձեռքբերման մասով:
Սահմանվում է նաեւ, որ հարկային մարմինը չափագրումներ կարող է իրականացնել նաեւ ապրանքների ձեռք բերման գործարքների փաստաթղթավորման պահանջների պահպանումը պարզելու նպատակով:
Նշվել է, որ պետք է օրենսգրքի 346-րդ հոդվածում 100 միլիոն դրամի շեմը նվազեցնել՝ սահմանելով 24 մլն դրամ՝ ստեղծելով հնարավորություն շրջանառության հարկ վճարողների նկատմամբ եւս սահմանված դրույթները կիրառելու համար: Միաժամանակ, առաջարկվում է նշված շեմը որոշել ոչ թե հարկային տարվա որեւէ ամսվա տվյալներով, այլ հարկային տարվա ցանկացած ժամանակահատվածի տվյալներով, ինչպես նաեւ այդ շեմը տարածել ոչ միայն իրացման շրջանառության կամ ԵՏՄ անդամ չհամարվող պետություններից «Բացթողում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ներմուծված ապրանքների մաքսային արժեքի, իսկ ԵՏՄ անդամ պետություններից ներմուծված ապրանքների մասով՝ ԱԱՀ-ով հարկման բազայի, այլեւ ՀՀ տարածքում ձեռքբերված ապրանքների արժեքի վրա:
Երկու օրինագծերի վերաբերյալ առաջին ընթերցումից հետո ներկայացվել են խմբագրական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:

The NA Standing Committee on Economic Affairs, moderated by Babken Tunyan, debated a number of draft laws in the second reading and endorsed them at the regular sitting on October 18.
The draft law on Market Control proposes to define the object of regulation and the field of activity of the law, the relevant notions, the main principles of market control, the functions of the inspection body, the features and forms of the control. At the same time, it is designed to define the powers of the Government of the Republic of Armenia in the field of market control, as well as the rights and responsibilities of persons and entrepreneurs carrying out supervision.
The key rapporteur, the Head of the Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the RA Prime Minister’s Staff Petros Martirosyan informed that after the first reading, technical amendments were made in the draft.
Petros Martirosyan also presented the draft law on Making Amendments and Addendum to the Law on State Control of Food Safety in the second reading, the adoption of which is conditioned by the necessity to regulate the processes of organizing laboratory tests within the framework of border state control at the phase of food import.
According to the bill, it is proposed to carry out the laboratory tests in the laboratories selected by the importing organizations, and in case of disagreement with the test results, the owner of the product, at his own expense, can send the reserve sample, according to the list approved by the Government's decision, to the reference testing laboratory of another state.
It was noted that three editorial amendments were made after the first reading.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan presented the draft law on Making Addenda to the Law on Road Transport and the enclosed package of drafts for debate.
It was noted that the interstate carrier should appoint a person responsible for the organization and safety of transportation (hereinafter referred to as the transportation manager), who can also be the Head of the organization or a sole proprietor.
The transportation manager must have a certificate of professional qualification, except for persons with 10 consecutive years of management experience in cargo transportation organizations. The requirements for professional qualification, the description of the professional qualification certificate and the procedure for issuing the professional qualification certificate are approved by the Government of the Republic of Armenia.
According to the Deputy Minister, after the first reading, the observations presented by the Government were adopted.
The RA Deputy Minister of Economy Ani Ispiryan submitted the draft law on Making Addenda to the Law on Licensing for debate.
After the first reading, one editorial proposal was presented, which was adopted.
The Committee members debated the draft laws on Making Amendments and Addenda to the Tax Code of the Republic of Armenia in the second reading.
According to the key rapporteur, the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Karen Tamazyan, the first draft proposes to repeal the regulations on considering unfulfilled tax obligations unreliable, defined by Article 45.2 of the RA Tax Code. At the same time, the cases of considering the unfulfilled tax obligations as unreliable, defined by the current edition of Article 45.2 of the Code, are envisaged as grounds for termination of the tax obligation. Taking into consideration that the regulations defined by the Code on considering unfulfilled tax obligations as unreliable are recognized as invalid, it is planned to withdraw the regulation on the establishment of the procedure for registration and de-registration of tax obligations considered unreliable by the Government, and the authority to define this procedure is reserved to the tax authority.
The second legislative initiative proposes to establish that insurance agents and insurance brokers cannot be considered turnover tax payers or micro-business entities.
It was noted that Article 263.2.2 of the Code is written down in a new edition, as a result of which turnover tax payers are exempted from fulfilling the obligations set for the tax agent by Article 150.13 of the Code, only for agricultural products and regarding the purchase of secondary raw materials included in the list established by the Government.
It is also defined that the tax authority can also carry out measurements in order to find out the compliance with the documentation requirements of transactions for the purchase of goods.
It was noted that the threshold of 100 million AMD in Article 346 of the Code should be reduced to 24 million AMD, creating an opportunity to apply the established provisions to turnover tax payers as well. At the same time, it is proposed to determine the mentioned threshold not by the data of any month of the tax year, but by the data of any period of the tax year.