ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում «Ֆրանսիայի կողմից ԵԽ անդամակցության պարտավորությունների կատարումը» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Անցած տասնամյակների ընթացքում շատ անդամ պետություններ՝ ներառյալ իմ երկիրը, Ֆրանսիան համարել են լավ կառավարման, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ մասնակցային ժողովրդավարական գործընթացի լավագույն փորձի աղբյուր: Բայց թույլ տվեք կենտրոնանալ մեկ այլ հարցի վրա, այն է՝ Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականության մեջ մարդու իրավունքների հարթությունը:
1990-ականների վերջից Ֆրանսիան համանախագահող երկիր է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում, որը երկու տասնամյակ շարունակ փորձում է գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Ֆրանսիական միջնորդությունը հետեւողական դիրքորոշում է դրսեւորել հօգուտ Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության իրավունքների աջակցության՝ ներառյալ ինքնորոշման իրավունքը: Ուզում եմ հատուկ ուշադրություն հրավիրել այն փաստին, որ Ֆրանսիայի դիրքորոշումն անսասան է մնացել՝ չնայած համաշխարհային քաղաքականության վերջին երկու տասնամյակների փոփոխություններին, որոնց արդյունքում նավթն ու գազը գերակա են դարձել մարդու իրավունքների եւ լիբերալ արժեքների նկատմամբ:
Թույլ տվեք նաեւ շեշտել, որ Ֆրանսիան, որը 2001 թվականին օրենքի ուժով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, առանձնահատուկ պատասխանատվություն է կրում մեր օրերում Ադրբեջանի կառավարության կողմից ուժի կիրառման դեմ պայքարի հարցում՝ որպես հայ ժողովրդի դեմ երկրորդ ցեղասպանության մտադրության հստակ արտահայտում: Հայ ժողովուրդը բարձր է գնահատում այս քաղաքականությունը:
Գործընկերնե'ր, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ոչ միայն հռետորաբանության, այլեւ՝ գործնական քաղաքականության մակարդակով բոլորովին այլ պատկեր կստեղծեր այս վեհաժողովում եւ ընդհանրապես Եվրոպայում: Մարդու իրավունքների եւ արժանապատվության իդեալների իրական աջակցությունը կարող է դրսեւորվել միայն ճգնաժամերի ժամանակ, ինչպիսին հիմա է, երբ տեսնում ենք, որ շատ պետություններ շրջվում են դեպի ուժային քաղաքականություն:
Տարածաշրջանային անվտանգության հարցում Ֆրանսիայի դերի վերաբերյալ հայկական տեսակետը, ըստ իս, կարելի է ամփոփել երեք հիմնական կետերում.
Առաջին` չնայած ժամանակակից բոլոր հայտնի մարտահրավերներին` մենք ակնկալում ենք, որ Ֆրանսիան կնպաստի բոլոր միջազգային շահագրգիռ կողմերի միջեւ կառուցողական երկխոսությանը` աջակցելու այն ըմբռնմանը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը չի կարող լուծված համարվել՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի եւ կարգի կոպիտ ոտնահարումների մասշտաբները:
Երկրորդ` մենք կոչ ենք անում Ֆրանսիային նպաստել երկարաժամկետ եւ արդար խաղաղությանը մեր տարածաշրջանում՝ հաշվի առնելով բոլոր պատմական եւ օբյեկտիվ իրողությունները, չկանգնեցնելով Հայաստանին «կամ...կամ» ընտրության առաջ, ինչպես նաեւ՝ զսպել թյուրքական կոալիցիայի, մասնավորապես, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նոր ագրեսիվ գործողությունները:
Եվ վերջապես, մենք ակնկալում ենք, որ Ֆրանսիան հետամուտ կլինի Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելուն, ներառյալ այս կազմակերպությունում, որպեսզի չլինի մարդկության դեմ հանցագործությունների համար անպատժելիության զգացում, եւ Բաքվում գտնվող բոլոր հայ բանտարկյալներն ազատ կարձակվեն»,- ասել է Արմեն Գեւորգյանը:
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում: Հոկտեմբերի 11-ի ելույթում պատգամավորը նշել է. «Շնորհակալություն, պարո՛ն նախագահ: Ցանկանում եմ Սոցիալիստական խմբի անունից շնորհակալություն հայտնել զեկուցող տիկին Բեատրիս Ֆրեսկո-Ռոլֆոյին այս դեբատի թե...
Աշխատանքային այցով Գերմանիայում է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի գլխավորած պատվիրակությունը
Աշխատանքային այցով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արուսյակ Մանավազյանը, Նարեկ Գրիգորյանը եւ Գերմանիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը Բեռլինում հոկտեմբեր...
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանի հերթական նիստում: «Ժամանակ առ ժամանակ ես կցանկանայի լռել այստեղ, ոչինչ չասել, քանի որ շատ հաճախ եմ ունենում այն զգացումը, որ բոլորը խոսում են, բայց ոչ ոք չի լսում: Իրոք, շատ բարդ է չհա...
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել «Աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության մարտահրավերը ժողովրդավարությանը եւ մարդու իրավունքներին Եվրոպայում» թեմայով քննարկման ժամանակ
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում կայացած «Աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության մարտահրավերը ժողովրդավարությանը եւ մարդու իրավունքներին Եվրոպայում» թեմայով քննարկման ժամանակ: «Հարգելի՛ գործընկերներ, Զեկույց էր ներ...

Armen Gevorgyan: We expect France to pursue Azerbaijan\'s accountability
On October 10, the member of the RA NA Delegation to PACE Armen Gevorgyan gave a speech during the debate on the topic held within the framework of the PACE Autumn Session: The honouring of membership obligations to the Council of Europe by France .
Over the past decades many Member States, including my own, have looked up to France as a source of best practices of good governance, human rights protection and participatory democratic process. But let me focus on one other issue - namely - the human rights dimension in the foreign policy of France.
Since the late 1990s France has been a co-chair in the OSCE Minsk Group which for two decades has tried to find a peaceful resolution to the Nagorno Karabakh conflict. The French mediation has held a consistent position in favor of supporting the rights of the indigenous Armenian population of Nagorno Karabakh, including the right to self-determination. I want to put a special attention on the fact that the French position has remained unwavering despite the shifts in global politics of the past two decades that saw oil and gas trumping considerations of human rights and liberal values.
Let me also emphasize, that France, which recognized the Armenian Genocide by law in 2001, bears a special responsibility in addressing the use of force by the Azerbaijani government in modern days - as a clear expression of intent of a second genocide against the Armenian people. The Armenian people highly value this policy.
Upholding human rights not just in rhetoric, but also in practical policy level would have created a completely different picture in this Assembly and in Europe in general. The real support of the ideals of human rights and dignity can only be manifested during crises, such as now, when we see many states flipping to power politics.
The Armenian perspective on the French role in regional security, in my view, can be summarized in three main points:
First. Despite all the known challenges in modern times, we expect France to contribute to the constructive dialogue among all international stakeholders in support of the understanding that the Nagorno Karabakh issue cannot be considered resolved, given the scale of grave violations of international law and order by Azerbaijan.
Second. We encourage France to facilitate long-term and equitable peace in our region by due consideration of all historical and objective realities, without pushing Armenia to the brink of making “either, or” choices, as well as containing the renewed aggressive pursuits of the Turkic coalition, namely of Turkey and Azerbaijan.
And lastly, we expect France to pursue Azerbaijan's accountability, including in this organization, to make sure there is no sense of impunity for crimes against humanity and all Armenian prisoners in Baku are released,” Armen Gevorgyan said.
Hripsime Grigoryan gives a speech at PACE Session: The decision to make the inclusion of persons with disabilities a priority on a state level is necessary
The member of the RA NA delegation Hripsime Grigoryan gave a speech at PACE Autumn Session. At October 11 sitting the deputy noted:“Thank you, Mr. President. On behalf of the SOC group, I want to recognize the excellent, extensive work and contribution of the Rapporteur, Ms. Beatrice Fresco-Rolfo to...
Delegation led by Chair of RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan is on a working visit to Germany
The Chair of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan, the Committee members Arusyak Manavazyan, Narek Grigoryan, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the RA to Germany Viktor Yengibaryan, being in the Federal Republic of Germany on a w...
On October 10, the member of the RA NA Delegation to PACE Vladimir Vardanyan gave a speech at the regular sitting of PACE Plenary Session. “From time to time I would like to just rise and keep silent here, say nothing, because very often I have the feeling that everybody speaks, but nobody listens. ...
Member of RA NA Delegation to PACE Armen Gevorgyan gives a speech during the debate on the topic The challenge of far-right ideology to democracy and human rights in Europe
On October 10, the member of the RA NA Delegation to PACE Armen Gevorgyan gave a speech during the debate on the topic held within the framework of the PACE Autumn Session: The challenge of far-right ideology to democracy and human rights in Europe.“Dear Colleagues: ...