ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել «Աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության մարտահրավերը ժողովրդավարությանը եւ մարդու իրավունքներին Եվրոպայում» թեմայով քննարկման ժամանակ
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում կայացած «Աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության մարտահրավերը ժողովրդավարությանը եւ մարդու իրավունքներին Եվրոպայում» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Զեկույց էր ներկայացնում մի երկրի իշխող կուսակցության անդամ, որը նոր է Լեռնային Ղարաբաղում բնիկ հայ բնակչության նկատմամբ ամբողջական էթնիկ զտում իրականացրել: Բավականին տարօրինակ է, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը զեկույց է ներկայացնում մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական կառավարման վերաբերյալ:
Աջ ծայրահեղական գաղափարախոսությունները հիմնականում ազգայնական, այլատյաց, ռազմատենչ եւ ավտորիտար տրամադրություններից են կազմված: Այս ամենը տասնամյակներ շարունակ առկա է Ադրբեջանում: Լեռնային Ղարաբաղում վերջին էթնիկ զտումները միայն հայերի մտահոգության հարցը չեն: Նման նախադեպերի ստեղծումը պատերազմական ագրեսիայի խթան կհանդիսանա բնական գազի եւ նավթի մեծ պաշարներ տնօրինող բազմաթիվ այլ բռնապետությունների համար եւ կնպաստի աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության մոտեցումներին:
Այսօր Ադրբեջանն անօրինական եւ անբարո կերպով գերության մեջ է պահում մեծ թվով հայերի: Նրանց թվում մարդիկ են, որոնք անցած 25 տարիների ընթացքում ընտրվել են ժողովրդավարական ընտրություններում եւ որպես իրենց ժողովրդի օրինական ներկայացուցիչներ՝ առաջնորդել են նրան հանուն ազատության եւ ինքնորոշման: Ի հակադրություն դրա՝ Ադրբեջանում ուղիղ 30 տարի է՝ նույն ընտանիքն է իշխում: Արդյո՞ք սա աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության ձեւ է, թե՞ ժողովրդավարության նոր տեսակ, որը սնուցվել է Եվրոպայի խորհրդի հովանու ներքո:
Գործընկերնե՛ր, այս վեհաժողովի ղեկավարությունը 2022 թվականի ապրիլին ստացել է իմ համահեղինակած զեկույցը, որը վերնագրված էր «Կրոնի ռազմականացումը եւ ներունակ հետեւանքները եվրոպական ժողովրդավարական անվտանգության համար»:  Զեկույցը պատրաստվել էր, որպեսզի վեհաժողովին ապացույցներ եւ ընդհանուր պատկերացում տրվեին Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կառավարությունների կողմից ձեւավորված պետական պրակտիկայի որոշ դրսեւորումների վերաբերյալ, որոնք ուղղված են ռասայական եւ կրոնական հողի վրա հայերի նկատմամբ մարդու իրավունքների ոտնահարմանը, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանի, հայերի եւ ընդհանրապես եվրոպական երկրների դեմ մահմեդական հասարակություններին մոբիլիզացնելու փորձերին: Այն վճռականորեն ցույց տվեց, որ այդ երկրների կառավարությունները դավադրաբար չարաշահել են եվրոպական լիբերալ օրենքներն ու արժեքները եւ ժամանակավոր «սողանցքերով» համարձակվել են հակասություններ ստեղծել Եվրոպայի ներսում եւ Եվրոպայի դեմ: Հիմնական նպատակը, իմ կարծիքով, եղել եւ շարունակում է մնալ Եվրոպայում համերաշխության նոր ձեւերի ստեղծումը՝ որպես սակարկության առարկա եվրոպական պետությունների հետ հարաբերություններում: Եվրոպայում թուրքական սփյուռքի կառույցներն ակտիվորեն օգտագործելու այս ջանքերը ոչ այլ ինչ են, քան բազմամշակութային եվրոպական հասարակություններում կրոնով զինվելու փորձեր, ինչը կարող է վտանգել եվրոպական անվտանգությունը:
Ամփոփելով խոսքս՝ պետք է ասեմ, որ աջ ծայրահեղական արմատականության տարածումը կասեցնելու համար Եվրոպայի խորհուրդը պետք է ինքնամաքրման եւ ավտորիտար պետությունների անդամակցությունը կասեցնելու խիստ կարեւոր տնային աշխատանք կատարի»,- նշել է պատգամավորը:
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում: Հոկտեմբերի 11-ի ելույթում պատգամավորը նշել է. «Շնորհակալություն, պարո՛ն նախագահ: Ցանկանում եմ Սոցիալիստական խմբի անունից շնորհակալություն հայտնել զեկուցող տիկին Բեատրիս Ֆրեսկո-Ռոլֆոյին այս դեբատի թե...
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում «Ֆրանսիայի կողմից ԵԽ անդամակցության պարտավորությունների կատարումը» թեմայով քննարկման ժամանակ: «Հարգելի՛ գործընկերներ, Անցած տասնամյակների ընթացքում շատ անդամ պետություններ՝ ներառյալ իմ երկ...
Աշխատանքային այցով Գերմանիայում է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի գլխավորած պատվիրակությունը
Աշխատանքային այցով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արուսյակ Մանավազյանը, Նարեկ Գրիգորյանը եւ Գերմանիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը Բեռլինում հոկտեմբեր...
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանի հերթական նիստում: «Ժամանակ առ ժամանակ ես կցանկանայի լռել այստեղ, ոչինչ չասել, քանի որ շատ հաճախ եմ ունենում այն զգացումը, որ բոլորը խոսում են, բայց ոչ ոք չի լսում: Իրոք, շատ բարդ է չհա...

Выступление члена делегации РА в ПАСЕ А.Геворкяна на обсуждении темы “Вызов правоэкстремистской идеологии демократии и правам человека в Европе”
10 октября член делегации НС РА в ПАСЕ А.Геворкян выступил в ходе обсуждения темы "Вызов правоэкстремистской идеологии демократии и правам человека в Европе", состоявшейся в рамках осенней сессии ПАСЕ:
доклад представил член правящей партии страны, которая только что провела полную этническую чистку коренного армянского населения Нагорного Карабаха.  Довольно странно, что представитель Азербайджана представляет доклад о правах человека и демократическом управлении.
Правые экстремистские идеологии в основном состоят из националистических, ксенофобских, воинственных и авторитарных настроений. Все это присутствует в Азербайджане на протяжении десятилетий. Недавняя этническая чистка в Нагорном Карабахе беспокоит не только армян. Создание таких прецедентов послужит стимулом к ​​военной агрессии для многих других диктатур, обладающих большими запасами природного газа и нефти, и будет способствовать наступлению правоэкстремистской идеологии.
Сегодня Азербайджан незаконно и аморально удерживает в плену большое количество армян. Среди них есть люди, которые были избраны на демократических выборах в течение последних 25 лет и, будучи законными представителями своего народа, вели его к свободе и самоопределению. Напротив, Азербайджаном ровно 30 лет управляет одна и та же семья. Является ли это формой правоэкстремистской идеологии или новым типом демократии, взращиваемой под эгидой Совета Европы?
Коллеги, руководству этой Ассамблеи в апреле 2022 г. был передан доклад, соавтором которого я являюсь, - “Милитаризация религии и ее последствия для европейской демократической безопасности”. Доклад подготовлен с целью предоставить Ассамблее доказательства и обзор некоторых проявлений государственной практики, сформированной правительствами Азербайджана и Турции, которые направлены на нарушение прав человека в отношении армян на расовой и религиозной почве, а также к ​​попыткам мобилизации мусульманских обществ против Армении, армян и европейских стран в целом. Это четко показало, что правительства указанных стран сговорились злоупотребить европейскими либеральными законами и ценностями, осмелились через временные “лазейки” создавать противоречия внутри Европы и против Европы. Главной целью, на мой взгляд, было и остается создание новых форм солидарности в Европе – как   разменной монеты в отношениях с европейскими государствами. Эти попытки активно использовать структуры турецкой диаспоры в Европе являются не чем иным, как попытками вооружиться религией в мультикультурных европейских обществах, что может поставить под угрозу европейскую безопасность.
Подытоживая, должен сказать: чтобы пресечь распространение правого экстремистского радикализма, Совет Европы должен выполнить свою крайне важную домашнюю работу по самоочищению и прекращению членства авторитарных государств".
10 октября член делегации РА в ПАСЕ А.Геворкян выступил на осенней сессии ПАСЕ в ходе обсуждения темы "Выполнение Францией обязательств членства в ПАСЕ":"Уважаемые коллеги,за последние десятилетия многие государства-члены, включая мою страну, считали Францию ​​источником передового опыта...
Делегация во главе с председателем Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папояном – с рабочим визитом в Германии
10 октября находящиеся с рабочим визитом в ФРГ председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, члены комиссии А.Манавазян, Н.Григорян и Чрезвычайный и Полномочный посол РА в ФРГ В.Енгибарян встретились в Берлине с председателем Постоянной комиссии по туризму...
10 октября член делегации НС РА в ПАСЕ В.Варданян выступил на очередном пленарном заседании ПАСЕ:“Время от времени мне хочется здесь помолчать, ничего не сказать, потому что очень часто у меня такое ощущение, что все говорят, но никто не слушает. Действительно, крайне сложно не согласиться с докладч...