Չեխիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի անդամները խորհրդարանում
Հունիսի 19-ինԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպեցին աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Չեխիայի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության  հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին` հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանըկարեւորեց երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը`  ընդգծելով երկկողմ կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը, որը արդյունավետ կարող է լինել ինչպես փորձի փոխանակման, այնպես էլ քաղաքական, տնտեսական, առեւտրային եւ մշակութային ոլորտներում համագործակցության առումով:
Չեխիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության  հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռոստիսլավ Սլավոտենիկը նույնպես կարեւորեց քաղաքական, միջխորհրդարանական եւ առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը, համագործակցությունը իրավապայմանագրային դաշտում:Հանձնաժողովի անդամ Յարոմիր Շտետինան նշեց, որ իր եւ Չեխիայի հայ համայնքի նախաձեռնությամբ, ինչպես նաեւՉեխիայի նախկին նախագահ Վացլավ Հավելի հովանավորությամբ երկու ամիս առաջ Սենատում կազմակերպվել է 1915 թ. հայոց ցեղասպանությանը նվիրված կոնֆերանս: Պատգամավորը հույս հայտնեց, որ աշնանըՉեխիայի Սենատը կընդունի հայոց ցեղասապնությունը ճանաչող  հայտարարություն:
Չեխական կողմի հարցադրմանը, թե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ վերջերս դրական տեղաշարժեր չեն նկատվում եւ արդյո՞ք Մինսկի խումբը չի սպառել իրեն եւ նոր ձեաչափի անհրաժեշտություն չի առաջացել, պարոն Ռուստամյանը պատասխանեց, որ նոր ձեւաչափի անհրաժեշտություն չկա, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվում է դեռ 1992 թ-ից, խորապես տիրապետում է խնդրին եւ վերջին ութ տարիների ընթացքում երեք արժեքավոր առաջարկություններ է ներկայացրել: Իսկ թե ինչու բանակցային գործընթացում դրական տեխաշարժեր չկան, ապա, ըստ պարոն Ռուստամյանի, ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը անընդհատ մերժում է ներկայացված առաջարկությունները եւ հրաժարվում որեւէ փաստաթղթի ստորագրումից, որը հակասում է հիմնախնդրի լուծման իր պատկերացումներին:Պարոն Ռուստամյանի կարծիքով տարածաշրջանային փոխգործակցության զարգացմամբ միայն կարելի կլինի հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում հաջողության հասնել, ինչին մեծապես խոչընդոտում են Ադրբեջանը եւ Թուրքիան իրենց վարած քաղաքականությամբ, որը բաժանարար գծեր է ստեղծում տարածաշրջանում եւ ետ մղում հիմնախնդրի լուծումը:
Հյուրերի խնդրանքով Պարոն Ռուստամյանն անդրադարձավ ԵՄ-Թուրքիա եւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին` նշելովոր Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է առանց նախապայմանների հարաբերություններ սկսելու իր պատրաստակամության մասին, ինչին ի պատասխան թուրքական կողմը նախապայմանններ է առաջադրում, այդ թվում նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների համատեքստում: Թուրքիայի ԵՄ հնարավոր անդամակցությանը անդրադառնալով, պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ Եվրամիությունը ոչ թե միայն աշխարհագրական տարածք է, այլ նախեւառաջ արժեքային համակարգ, եւ ԵՄ անդամ դառնալու համար անհրաժեշտ է յուրացնել եվրոպական արժեքները, այս համատեքստում կարեւորելով Թուրքիայի կողմից հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, որովհետեւ քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել ցեղասպանությունը, ոչ մի երաշխիք չկա, որ նորից չի կրկնվի այն:
Չեխական կողմը համակարծիք լինելով Արմեն Ռուստամյանի հետ, ավելացրեց, որ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները Թուրքիայի հետ դեռ 10-15 տարի կշարունակվեն, եւ Թուրքիայի արտաքին եւ ներքին քաղաքականությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելը պարտադիր է:
Հունիսի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ  Վահան Հովհաննիսյանը եւ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը հանդիպեցին Հայաստանում  Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի միացյալ թագավորության դեսպան Էնտոնի Ջոն Ջեյմս Քենթորին եւ արտգործնախարարության արեւելյան վարչության պետի տեղ...
Հունիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինին եւ լրատվամիջոցների ազատության գծով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Միկլոշ Խորոշտիին:Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին զանգվածային լրատվության միջոցներին առնչվող օրենքներին ու օրինագծերին վերաբերող խնդ...

Члены делегации Комиссии по внешним отношениям, вопросам обороны и безопасности Сената Чехии в парламенте
19 июня члены Постоянной комиссии  НС по внешним сношениям встретились с прибывшей в Армению с рабочим визитом делегацией Комиссии по внешним отношениям, вопросам обороны и безопасности Сената Чехии.
Приветствуя гостей, председатель комиссии А.Рустамян отметил важность сотрудничества парламентов двух стран, подчеркнув необходимость активизации двусторонних связей, что может быть эффективно как в плане обмена опытом, так и сотрудничества в политической, экономической, торговой и культурной сферах.
Зампредседателя Комиссии по внешним отношениям, вопросам обороны и безопасности Сената Чехии  Р.Славотинек также подчеркнул важность активизации  политических, межпарламентских и торгово-экономических связей, сотрудничество в договорно-правовом поле. Член комиссии Я.Штетина отметил, что по его инициативе и инициативе армянской общины под патронажем  экс-президента Чехии В.Гавела в Сенате два месяца назад была организована конференция, посвященная Геноциду армян 1915 года. Депутат выразил надежду, что осенью Сенат Чехии примет заявление о признании Геноцида армян.
В ответ на чешскую постановку вопроса о том, что в последнее время не замечаются  позитивные подвижки  в урегулировании карабахского конфликта, не исчерпала ли себя Минская группа и не возникла ли необходимость нового формата, г-н Рустамян сказал, что необходимости в новом формате нет, так как Минская группа ОБСЕ занимается урегулированием проблемы с 1992 года, глубоко оперирует проблемой и в течение последних 8 лет представила три ценных предложения. А положительных сдвигов в переговорном процессе нет потому, что, по словам Рустамяна, в отличие от Армении, Азербайджан постоянно отклоняет представленные предложения и отказывается от подписания какого-либо документа, который противоречит их представлениям решения проблемы. По мнению Рустамяна, только посредством регионального взаимодействия можно достичь успеха в процессе урегулирования конфликта, чему в значительной степени своей  проводимой политикой создания разделительных линий в регионе препятствуют Азербайджан и Турция   и   отбрасывают назад решение проблемы.
По просьбе гостей г-н Рустамян обратился к отношениям ЕС-Турция и Армения-Турция, отметив, что Армения неоднократно заявляла о своей готовности без всяких предварительных условий завязать отношения, в ответ на что турецкая сторона выставляла предусловия, в том числе также в контексте отношений Армения-Азербайджан. Касаясь возможного членства  Турции в ЕС, г-н Рустамян отметил, что  Евросоюз не только географическая территория, а прежде всего ценностная система, и для того, чтобы стать членом ЕС, надо усвоить европейские ценности, осознавая в этом контексте важность признания Турцией Геноцида армян, так как пока Турция не признала геноцид, нет никакой гарантии, что он не повторится.
Чешская сторона, согласившись с А.Рустамяном, добавила, что переговоры с Турцией о ее вступлении в ЕС будут длится еще 10-15 лет и приведение внешней и внутренней политики Турции к европейским стандартам обязательно.
На встрече обсуждались также перспективы развития двусторонних отношений и другие представляющие интерес вопросы.
Встреча с английскими дипломатами
19 июня вице-спикер НС РА В.Ованнисян и министр образования и  науки РА Л.Мкртчян встретились с послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении  Энтони Джоном Джеймсом Кентором и замначальника Управления России, Южного Кавказа и Центральной Азии  МИД А.Пей...
19 июня Председатель НС РА Тигран Торосян встретился с руководителем Ереванского офиса ОБСЕ, Послом Владимиром Пряхиным и представителем ОБСЕ по свободе СМИ Миклошем Хороштием.В ходе встречи были обсуждены проблемы, касающиеся законов и законопроектов СМИ. Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, ...