Չեխիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի անդամները խորհրդարանում
Հունիսի 19-ինԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպեցին աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Չեխիայի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության  հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին` հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանըկարեւորեց երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը`  ընդգծելով երկկողմ կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը, որը արդյունավետ կարող է լինել ինչպես փորձի փոխանակման, այնպես էլ քաղաքական, տնտեսական, առեւտրային եւ մշակութային ոլորտներում համագործակցության առումով:
Չեխիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության  հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռոստիսլավ Սլավոտենիկը նույնպես կարեւորեց քաղաքական, միջխորհրդարանական եւ առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը, համագործակցությունը իրավապայմանագրային դաշտում:Հանձնաժողովի անդամ Յարոմիր Շտետինան նշեց, որ իր եւ Չեխիայի հայ համայնքի նախաձեռնությամբ, ինչպես նաեւՉեխիայի նախկին նախագահ Վացլավ Հավելի հովանավորությամբ երկու ամիս առաջ Սենատում կազմակերպվել է 1915 թ. հայոց ցեղասպանությանը նվիրված կոնֆերանս: Պատգամավորը հույս հայտնեց, որ աշնանըՉեխիայի Սենատը կընդունի հայոց ցեղասապնությունը ճանաչող  հայտարարություն:
Չեխական կողմի հարցադրմանը, թե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ վերջերս դրական տեղաշարժեր չեն նկատվում եւ արդյո՞ք Մինսկի խումբը չի սպառել իրեն եւ նոր ձեաչափի անհրաժեշտություն չի առաջացել, պարոն Ռուստամյանը պատասխանեց, որ նոր ձեւաչափի անհրաժեշտություն չկա, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվում է դեռ 1992 թ-ից, խորապես տիրապետում է խնդրին եւ վերջին ութ տարիների ընթացքում երեք արժեքավոր առաջարկություններ է ներկայացրել: Իսկ թե ինչու բանակցային գործընթացում դրական տեխաշարժեր չկան, ապա, ըստ պարոն Ռուստամյանի, ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը անընդհատ մերժում է ներկայացված առաջարկությունները եւ հրաժարվում որեւէ փաստաթղթի ստորագրումից, որը հակասում է հիմնախնդրի լուծման իր պատկերացումներին:Պարոն Ռուստամյանի կարծիքով տարածաշրջանային փոխգործակցության զարգացմամբ միայն կարելի կլինի հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում հաջողության հասնել, ինչին մեծապես խոչընդոտում են Ադրբեջանը եւ Թուրքիան իրենց վարած քաղաքականությամբ, որը բաժանարար գծեր է ստեղծում տարածաշրջանում եւ ետ մղում հիմնախնդրի լուծումը:
Հյուրերի խնդրանքով Պարոն Ռուստամյանն անդրադարձավ ԵՄ-Թուրքիա եւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին` նշելովոր Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է առանց նախապայմանների հարաբերություններ սկսելու իր պատրաստակամության մասին, ինչին ի պատասխան թուրքական կողմը նախապայմանններ է առաջադրում, այդ թվում նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների համատեքստում: Թուրքիայի ԵՄ հնարավոր անդամակցությանը անդրադառնալով, պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ Եվրամիությունը ոչ թե միայն աշխարհագրական տարածք է, այլ նախեւառաջ արժեքային համակարգ, եւ ԵՄ անդամ դառնալու համար անհրաժեշտ է յուրացնել եվրոպական արժեքները, այս համատեքստում կարեւորելով Թուրքիայի կողմից հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, որովհետեւ քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել ցեղասպանությունը, ոչ մի երաշխիք չկա, որ նորից չի կրկնվի այն:
Չեխական կողմը համակարծիք լինելով Արմեն Ռուստամյանի հետ, ավելացրեց, որ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները Թուրքիայի հետ դեռ 10-15 տարի կշարունակվեն, եւ Թուրքիայի արտաքին եւ ներքին քաղաքականությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելը պարտադիր է:
Հունիսի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ  Վահան Հովհաննիսյանը եւ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը հանդիպեցին Հայաստանում  Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի միացյալ թագավորության դեսպան Էնտոնի Ջոն Ջեյմս Քենթորին եւ արտգործնախարարության արեւելյան վարչության պետի տեղ...
Հունիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինին եւ լրատվամիջոցների ազատության գծով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Միկլոշ Խորոշտիին:Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին զանգվածային լրատվության միջոցներին առնչվող օրենքներին ու օրինագծերին վերաբերող խնդ...

Members of the Delegation of the Committee on Foreign Affairs, Defence and Security of the Senate of the Czech Republic in Parliament
On June 19 the members of NA Standing Committee on Foreign Relations met the delegation of Committees on Foreign Relations and Defence and Security Affairs of the Senate of the Czech Republic, which arrived in Armenia on an official visit.
Welcoming the guests, Armen Roustamyan, Committee Chairman highlighted the cooperation of the two countries’ parliaments, underscoring the necessity of activating the bilateral ties, which can be efficient in the aspect of cooperation of experience exchange, as well as political, economic, commercial and cultural spheres.
Rostislav Slavotinek, Committee Deputy Chairman of the Committee on Foreign Relations, Defence and Security Affairs of the Czech Senate also highlighted the activation of political, inter-parliamentary and trade-economic ties, cooperation in legal-contractual field. Jan Štĕtina, Committee member noted that upon the initiative of him and the Armenian community of the Czech republic, as well as upon the sponsorship Vaclav Havel, former President of the Czech Republic a conference dedicated to the 1915 Armenian Genocide organized in the Senate two months ago. The MP expressed a hope that in autumn the Senate of the Czech Republic will adopt a declaration on recognition of the Armenian Genocide.
In response to the question of the Czech side if positive moves are noticed recently in the settlement of the Karabakh conflict and if the Minsk Group hasn’t exhausted itself and a necessity of the new format hasn’t occurred, Mr. Roustamyan answered that there is no necessity of new format, as the OSCE Minsk Group has been involved with the settlement of the key problem since 1992. It deeply masters the problem, and during the last eight years has presented three valuable recommendations. And why there are no positive moves in the negotiation, then, according to Armen Roustamyan, unlike Armenia, Azerbaijan denies the submitted recommendations and refuses signing any document, which contradicts its views of the solution of the key problem. In Mr. Roustamyan’s opinion, only by the development of the regional partnership we can reach success in the process of the conflicts’ settlement, to which Azerbaijan and Turkey greatly impede with their pursued policy, which creates divisive lines in the region and drives back the solution of the key problem.
Upon the guests’ request Mr. Roustamyan touched upon EU-Turkey and Armenia-Turkey relations, noting that Armenia repeatedly declared about its readiness to start relations without preconditions, in response to which the Turkish side proposes preconditions, also in the context of Armenia-Azerbaijan relationship. Touching upon Turkey’s possible membership to EU, Mr. Roustamyan noted that the European Union is not only a geographical area, but, first of all, a system of values and for becoming a EU member it’s necessary to learn the European values, highlighting in this context the recognition of the Armenian Genocide by Turkey because as Turkey hasn’t recognized the Genocide, there is no guarantee that it won’t be repeated again.
The Czech side, agreeing with Armen Roustamyan, added that the negotiations around EU membership will continue 10-15 years, and it’s mandatory to comply Turkey’s external and inner policy with the European standards.
During the meeting the sides discussed the perspectives of the development of bilareal relations and other issues of bilateral interest.
Meeting With English Diplomats
On June 19 Vahan Hovhannisyan, Vice Speaker of RA National Assembly and Levon Mkrtchyan, RA Minister of Education and Science met Anthony John James Cantor, Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and Andrew Page, Deputy Head of Russia, South Caucasus and Central Asia ...