Հունիսի 1-ին խորհրդարանի արտահերթ նիստն սկսեց քվեարկություններով: Ազգային ժողովն ընդունեց  նախորդ օրը քննարկված բոլոր օրակարգային հարցերը, այնուհետեւ անցավ Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության հարցին:ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն առաջադրեց ԱԺ եւ Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանի թեկնածությունը: «Ժողովրդական պատգամավոր» խմբի անդամ Հակոբ Հակոբյանն առաջարկեց Գալուստ Սահակյանի թեկնածութ յունը, նա հրաժարվեց առաջադրվել:
Որպես ԱԺ նախագահի թեկնածու ելույթ ունենալով`  Տիգրան Թորոսյանը նախընտրեց խոսել ծրագրերի մասին: Վերջին յոթ տարիների ընթացքում  նա զբաղեցրել է խորհրդարանի փոխնախագահի պաշտոնը, եւ այդ տարիները գնահատում է որպես պատվաբեր եւ պատասխանատու: Նա գտնում է, որերկրի առաջ ծառացած խնդիրների լուծման համար խորհրդարանը, որպես բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, ունի ամենամեծ պատասխանատվությունը:Հետեւաբար հարցին, թե արժե՞ մեկ տարվա համար առաջադրվել, նա պատասխանում է. «Արժե»: Երկրի առջեւ ծառացած խնդիրները նադասակարգեց երեք հիմնական խմբերում: Տիգրան Թորոսյանն անհրաժեշտ է համարում նախ սահմանադրական փոփոխությունները լիարժեքորեն ներդնել օրենսդրության մեջ` ասելով, որ ոչ միայն պետք է լավ Սահմանադրություն ունենալ, այլ ապահովել մեր կյանքի սահմանադրականությունը: Սաբացառիկ նշանակություն ունի հատկապես 2007 թ. խորհրդարանական եւ 2008թ. նախագահական ընտրությունների շեմին, երբ քաղաքական առումով լարված ժամանակաշրջան է սպասվում, գնահատում էԱԺ նախագահի թեկնածուն: Նա կարծում է, որ այդ կարեւոր խնդիրներին պարտավոր են անդրադառնալ ոչ միայն ընտրական շրջանից հետո եւ կորցնել երկու տարի, այլայն ժամանակահատվածը, որի համար ընտրվել են,արդունավետ օգտագործել: Երկրորդ խնդիրը,որ առանձնացրեց Տիգրան Թորոսյանը,առաջիկա ընտրություններին է վերաբերում: Միջազգային հանրությունը հարց է հնչեցնում` արդյո՞ք Հայաստանը եւ Հայաստանի ժողովուրդը կարող է միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատաասխանող ընտրություն անցկացնել: Պրն. Թորոսյանը ցավալի եւ վիրավորական է համարում անգամ նման հարցադրումը, եւ ոչ հաստատագրումը: Նրա խոսքերով, Հայաստանըպարտավոր էանցկացնել միջազգային բոլոր չափանիշները բավարարող ընտրություններ:Եւ սա պիտի լինի ոչ միայն գեղեցիկ արտահայտություն, այլ պիտի ամրապնդվի առաջիկա ամիսներին խորհրդարանում եւ խորհրդարանից դուրս գտնվող քաղաքական ուժերի աշխատանքի արդյունքով: «Մենք այլընտրանք չունենք եւ պետք է որակապես փոխենք մեր երկրի ընթացքն ու կյանքը»,- ասում է Տիգրան Թորոսյանը: Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելը նա համարում է գործի մի փոքր մասը եւանցնումէ երրորդ խնդրին` անհրաժեշտ քաղաքական մ թոլորտի ստեղծմանը` եւ խորհրդարանում, եւ խորհրդարանից դուրս:Տիգրան Թորոսյանի գնահատմամբ` այստեղ կան լուրջ խնդիրներ, եւ անելիքներ ունեն բոլորը` իշխանության եւ ընդդիմության ներկացուցիչները, որ պարտավոր են բեկում մտցնել խորհրդարանի կյանքում,դա չի նշանակում սուր բանավեճեր չունենալ. խորհրդարանը կարեւորագույն քաղաքական ասպարեզ է, եւ այստեղ պիտի բախվեն մոտեցումները, գաղափարները, սկզբունքները: Միաժամանակ նա համոզված է, որ կա բանավեճերի մշակույթը վերանայելու անհրաժեշտություն: ԱԺ փոխնախագահը նշում է, սակայն, որ ինքը լավատես է եւ հավատում է, որ կարող են համատեղ աշխատանքովեւ կարճ ժամանակում ստեղծել այնպիսի մթնոլորտ, որըերկրին ու ժողովրդին կտա այն անհրաժեշտ հույսը, այն անհրաժեշտ բարությունը, որըկյանքում շատ հաճախ է զգացվում: Տիգրան Թորոսյանը ելույթում անդրադարձավ նաեւ բազմակուսակցական քաղաքական համակարգի ապագային:Նրա գնահատմամբ` մոտեցել ենք մի ջրբաժանի, որից այն կողմ կան լուրջ մարտահրավերներ:Բազմակուսակցական համակարգը Հայաստանում կարող է թե լիարժեքորեն կայանալ, թե լիովին փլուզվել: Այս հարցում պատասխանատվությունը, ըստ Տիգրան Թորոսյանի, առաջին հերթին կրում են խորհրդարանի քաղաքական ուժերը: Մարտահրավերները ընդհանուր են թե խորհրդարանական մեծամասնության, թե ընդդիմության, թե երկրիհամար` ասում է պրն. Թորոսյանը եւ հավելում, որ բազմակուսակցական համակարգն է, որ պետք է նշի եւ իրականացնի երկրի ապագային վերաբերող ծրագրերը: Եւ խորհրդարանում է, որ պիտի կայացվեն երկրի համար կարեւորագույնքաղաքական որոշումները: Նա վստահ է, որ բազմակուսակցական համակարգը եւ ժողովրդավարությունը մեր երկրում այլընտրանք չունեն:
Արդյո՞ք նման կարճ ժամանակահատվածում կարելի է լուծել նման բարդ հիմնախնդիրներ: Այս առիթով նա վստահություն հայտնեց որ միասին աշխատելու դեպքում հնարավոր կլինի ստեղծել այն կարեւոր հիմքերը, որոնց վրա հետագայում կկառուցվի մնացածը: Այս հիմնախնդիրները նորչեն, այս ուղղությամբ աշխատանքներարվել են, եւ պետք է դրանքշարունակվեն, գտնում է ԱԺ փոխխոսնակը: ԱԺ նախկին նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հետ երեքամյա աշխատանքը նա որակեց արդյունավետ ուհամերաշխ` ասելով, որ հաջողվել է միասին շատուշատ խնդիրներ լուծել: Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ չի ցանկանում իր ներկայացրած հարցադրումները դիտարկվեն որպեսերեք տարիներին կատարված աշխատանքին հակադրում:
ԱԺ նախագահի թեկնածուին պատգամավորները հարցեր ուղղեցին: Շավարշ Քոչարյանը հետաքրքրվեց իրենց հեղինակած` ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը եվրոպական փորձաքննուրթյան ուղարկելու հնարավորությամբ: Տիգրան Թորոսյանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելայն պաշտոնապես գնահատման ներկայացնելու հարցում` ԵԽԽՎ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը ստանալու համար: Պրն. Թորոսյանը կարծում է, որ չպետք է խուսափել այլընտրանքային նախագծից: Հմայակ Հովհաննիասյանի հարցը վերաբերում էր կառավարությանը հակակշռելու` խորհրդարանի գործառույթին: Պատգամավորի գնահատականով` խորհրդարանը դարձել է գործադիրի կցորդը: Տիգրան Թորոսյանը համաձայն չէ այս գնահատականին եւ գտնում է, որ խորհրդարանի գործառույթները պետք է դիտարկել ամբողջության մեջ: Խորհրդարանը չի կարող զերծ լինել թերություններից ու սխալներից, քանի դեռ լիարժեք կայացած չէ բազմակուսակցական համակարգը, ասում է ԱԺ փոխխոսնակը: Այդ համակարգի կայունացման ճանապարհիննա խոչընդոտ է համարում1995 թ. ընդունված Սահմանադրությունը: Տիգրան Թորոսյանը կարեւոր է համարում, որ արդեն այսօր դրվենվաղվա սխալները շտկելու հիմքերը: Գագիկ Ավետյանը, մեջբերելով այն կանխատեսումը, թե 2015 թ. Հայաստանում կմնա միայն 500 հազար մարդ, ներկայացրեց իր մտահոգությունը գործազուրկների եւ աշխատողների թվաքանակի հարաբերակցության վերաբերյալ:Տիգրան Թորոսյանը կարծում է, որ ներկայացված թվերը ոչ թե կանխատեսում, այլ գուշակություն են, եւ որ Հայաստանում ժողովուրդն արդեն իսկ տեսել է հնարավոր բոլոր դժվարությունները: Նա համոզված է, որ հայերը, առանց ծայրահեղ պատճառների, երկիրը չեն լքի: Արամ Սարգսյանին անհանգստացրել էր այն փաստը, որ գործադիր եւ օրենսդիր իշխանություննե րը, Տիգրան Թորոսյանի ընտրվելու պարագայում, կլինեն մեկ կուսակցության ձեռքում: Շարունակելու՞ է պրն. Թորոսյանը կարծր վերաբերմունք ցուցաբերել այս կամ այն հարցի վերաբերյալ, հարցնում է պատգամավորը: Տիգրան Թորոսյանը եւս մեկ անգամ հաստատեց պատասխանատվությունից չխուսափելու ՀՀԿ վարքագիծը` ասելով, որ առողջ եւ առարկայական քննադատությունը միշտ օգտակար է:Մինչ այսօր էլ նա հաճախ է կառավարության հասցեին` տարբեր թերությունների համար քննադատություն հնչեցրել:Արշակ Սադոյանը փորձեց ճշտել ԱԺ նախագահի թեկնածուի տեսակետը երկիրը նպատակային ծրագրերով ղեկավարելու իր առաջարկի մասին:Պրն. Թորոսյանը կարծում է, որ Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներն ու օրենքները լիարժեք են երկիրը կառավարելու համար, եւ առաջարկվող մոդելը արդյունավետ չէ: Ընտրությունների ժամանակ նաեւ էլեկտրոնային քվեարկության մեխանիզմ ներդնելու` պատգամավորի հարցին ի պատասխան նա նկատեց, որ առանց այդ համակարգը կիրառելու էլ շատ երկրների հաջողվում է անցկացնել ազատ ընտրություններ. դրա համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է քաղաքական կամք:
Տիգրան Թորոսյանի թեկնածության վերաբերյալ տեսակետներ հայտնեցին խորհրդարանական խմբակցությունները եւ խումբը:
ՄԱԿ խմբակցությունըքվեարկելու է առաջադրված թեկնածուի օգտին: Գրիգոր Ղոնջեյանը նշեց, որ խմբակցությունըՏիգրան Թորոսյանին, որպես քաղաքական գործչի եւ մարդու, բարձր է գնահատում: Խմբակցությունը եւս, ինչպես Տիգրան Թորոսյանը, Ազգային ժողովի առաջնային խնդիրն է համարում օրենսդրության համապատասխանեցումը Սահմանադրությանը: Խմբակցությունը համոզված է, որ պրն. Թորոսյանը գիտակցում էիր պատասխանատվության մեծացումը:
«Ազգային միաբանություն» խմբակցությանղեկավարԱրտաշես Գեղամյանը տեղեկացրեց իրենցնախնական դիրքորոշման մասին` իրենք չպետք է այս ընտրությունն երին, ինչպես եւ 2003-ին, մասնակցեին: Սակայն միջազգային հեղինակավոր եւ հայկական կազմակերպությունների սոցիոլոգիական ուսումնասիրությունների արդյունքերը ստիպել են վերանայել դիրքորոշումը: Նրա տվյալներով, հանրապետության 1200 հարցված բնակիչների55 տոկոսը կարծում է, որ երկիրը սխալ ուղղությամբ է ընթանում եւ իրենց ծանր վիճակը չի փոխվել: Հարցվածները 67 տոկոսը չի վստահում խորհրդարանին, 64 տոկոսը` կառավարությանը: Խնդիրների մասին պետք է հստակ խոսել եւ սեփական պատասխանատվության չափը գիտակցել, ասում է «ԱՄ» ղեկավարը: Արտաշես Գեղամյանի գնահատմամբ, խորհրդարանի այս կազմով հնարավոր չէ լուծել երկրի առաջ ծառացած խնդիրները. այլ կլիներ պատկերը, եթե բոլոր պատգամավորները համաձայնեին դադարեցնել պատգամավորական լիազորությունները:
«Օրինաց երկի ր» խմբակցության տեսակետըներկայացրեց Արթուր Բաղդասարյանը:Նակարծում է, որ պետք է վեր կանգնել նեղ շահերից եւ ընտրել ԱԺ նախագահ: ԱԺ նախագահ չընտրելով եւ խորհրդարանի բնականոն գործունեությունը խաթարելով` կվնասվի նաեւ Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը, ասում է ՕԵԿ նախագահը: Հատկապես, որ առաջիկայում խորհրդարանում նախատեսվում են կարեւոր միջազգային միջոցառումներ: Խմբակցությունը պաշտպանում է Տիգրան Թորոսյանի թեկնածութունը: Նա, ըստ ԱԺ նախկին նախագահի, խորհրդարանի փոքրաթիվ պրոֆեսիոնալներից  է եւ իր մարդկային ու մասնագիտական որակներով կարող է ղեկավարել խորհրդարանը: Արթուր Բաղդասարյանը տեղեկացրեց, որ խմբակցությունը մնացած թափուր տեղերը զբաղեցնելու համար նախատեսվող ընտրություններին չի մասնակց ելու:
«Գործարար» պատգամավորականխմբի քարտուղար Մեխակ Մխիթարյանն իր ելույթում նկատեց, որ Տիգրան Թորոսյանը տիրապետում է ինչպես խորհրդարանական աշխատանքի, այնպես էլ խորհրդարանական դիվանագիտության բոլոր նրբերանգներին: Խմբում կարծում են, որառաջադրված թեկնածուն հաջողությամբ կկատարի ԱԺ նախագահի լիազորությունները եւ քվեարկելու են նրա օգտին:
ՀՅԴխմբակցո ւթյունը, ինչպես ներկայկացրեց ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը, նույնպես կպաշտպանի Տիգրան Թորոսյանի թեկնածությունը:Խմբավորելով ԱԺ նախագահի լիազորություններն իրականացնելու համար պահանջվող որակները` Վահան Հովհաննիսյանն ընդգծեց կազմակերպչական ունակությունը, օրենսդրական դաշտին քաջածանոթ լինելը, միջազգային ասպարեզը ճանաչելը եւ այնտեղ ճանաչում ունենալը: Սրանք հենց այնգծերն են, որոնք, Վահան Հովհաննիսյանի գնահատմամբ, Տիգրան Թորոսյանն ունի:
ՀՀԿ խմբակցութ յանղեկավար Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն հայտնելով աջակցության համար` նշեց, որ Տիգրան Թորոսյանն այն մարդն է, որը կարող է լինել ԱԺ գործունեության երաշխավորը: Խմբակցության ղեկավարը համոզված է, որ նա պետությունն ավելի բարձր է դասում այլ շահերից եւ կողմնակալ վերաբերմունք երբեւէ չի ցուցաբերում:
Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքները, ընտրության համար տրվածմեկժամյա ընդմիջումից հետո, խորհրդարանի ամբիոնից ներկայացրեց ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը: ԱԺ նախագահի ընտրությանը մասնակցել է 97 պատգամավոր, 97-ից 2 քվեաթերթիկ ճանաչվել է անվավեր: Նա հրապարակեց, որ 94 կողմ եւ 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Ազգային ժողովի նախագահ է ընտրվել Տիգրան Թորոսյանը:
Խորհրդարանի նորընտիր նախագահը շնորհակալության հայտնեց ընտրությանն ակտիվ մասնակցության եւ աջակցության համար: Նա նշեց, որ ամեն մի նման քվեարկություն շատ մեծ պարտավորություն է յուրաքանչյուրի համար: Կրկին անգամ անդրադառնալով երկրի առաջ ծառացածխնդիրներին ու մարտահրավերներին` Տիգրան Թորոսյանը վստահություն հայտնեց,որ անգամ ընտրությանը չմասնակցած գործընկերներն են ընդունում դրանց առկայությունը եւ համատեղ աշխատանքի կոչ արեց: Նա նշեց, որիրենք մեծ պարտք ունեն ժողովրդի ու պետության առաջ: ԱԺ նախագահը գտնում է, որ միասին աշխատելու եւ միասնականության պարագայում կարելի է լուծել ցանկացած հարց: Աշխատանքի եւ աջակցության դեպքում անպայման միշտ լուծում է գտնվում եւ չպետք է հուսահատվել: Իր ելույթի վերջում նա նշեց, որ ցանկանում է այս հարցի քննարկումն ավարտեն լավատեսությամբ. լավատեսությամբ, որի հիմքում աշխատանքն է:
Արտահերթ նիստը կշարունակվի հունիսի 2-ին: Նիստի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, ԱԺ երկու մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրության հարցն է:
Հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանում  գտնվող մի խումբ լիբանանահայ բարերարների:Տիկին Հակոբյանը ներկայացրեց Ազգային ժողովի գործառույթները, կառուցվածքը, օրենսդրական գործընթացները, ...
Հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Բելգիայի Անտվերպենի համալսարանի ռեկտորՖրենսիս վան Լունին եւ համալսարանի միջազգային տնտեսագիտության, ղեկավարման եւ դիվանագիտության մասի վարիչ Լյուդո Քյուվերսի...

1 июня внеочередное заседание парламента началось с голосования.
Национальное Собрание приняло все обсужденные в предыдущий день вопросы повестки дня, затем перешло к вопросу избрания Председателя НС. Руководитель фракции РПА Г.Саакян предложил кандидатуру зампредседателя  НС и Республиканской партии Тиграна Торосяна. Член депгруппы “Народный депутат” Акоп Акопян выдвинул кандидатуру Г.Саакяна, который дал самоотвод.
Выступая как кандидат в председатели НС Т.Торосян предпочел говорить о программах. В последние семь лет он занимал должность вице-спикера парламента, и оценивает эти годы как почетные и ответственные. Он считает, что для решения стоящих перед страной задач парламент как высший представительский орган, имеет высочайшую ответственность.  Следовательно, на вопрос стоит ли выдвигаться на один год, он отвечает: “Стоит!” Проблемы, стоящие перед страной, он подразделил на 3 основные группы. Т.Торосян считает необходимым  полноценно внедрить в законодательство конституционные изменения, говоря, что надо иметь не только хорошую Конституцию, но и обеспечить конституционность нашей жизни. Это имеет исключительное значение особенно в преддверии  выборов – парламентских  2007 года и президентских 2008 года, когда ожидается  напряженный в политическом аспекте период, оценивает кандидат в председатели НС. Он полагает, что к этим важным задачам должны обращаться не только после выборов и терять два года, но и продуктивно использовать период, на который избраны. Вторая проблема, которую выделил Т.Торосян, касается предстоящих выборов. Международное сообщество поднимает вопрос: смогут ли Армения и народ Армении провести выборы, соответствующие всем международным критериям? Г-н Торосян считает  достойной сожаления и оскорбительной саму постановку вопроса, а не подтверждение его. По его словам, Армения обязана  провести выборы, удовлетворяющие всем международным стандартам. И это не должно быть красивым выражением, а должно быть закреплено в предстоящие месяцы в итоге работы политических сил – в парламенте и вне его. “У нас нет альтернативы, и мы должны качественно изменить ход и жизнь нашей страны”, - говорит Т.Торосян. Изменения в Избирательном кодексе  он считает малой частью дела и переходит к третьей задаче – созданию необходимой политической атмосферы – и в парламенте, и вне парламента. По оценке Т.Торосяна, здесь есть серьезные проблемы и работа найдется всем – представителям властей и оппозиции, которые обязаны внести перелом в жизнь парламента, это не означает избегать острых дискуссий: парламент – важнейшая политическая арена и здесь должны сталкиваться подходы, идеи, принципы. Одновременно он уверен, что назрела необходимость пересмотра культуры полемики. Зампредседателя НС отмечает, однако, что он оптимист и верит, что совместной работой и в короткий срок смогут создать такую атмосферу, которая даст стране и народу ту необходимую веру, то необходимую доброту,  которая в жизни часто чувствуется. Т.Торосян в выступлении обратился также к будущему многопартийной политической системы. В его оценке, приблизились к тому рубежу, по ту сторону которого есть серьезные вызовы. Многопартийная система в Армении может как полноценно состояться, так и полностью развалиться. В этом вопросе ответственность, по Т.Торосяну, в первую очередь несут политические силы парламента. Вызовы общи и для парламентского большинства, и оппозиции, и для страны, говорит г-н Торосян и добавляет, что многопартийная система должна определять и реализовывать программы, касающиеся будущего страны. И именно в парламенте должны выноситься важнейшие для страны политические решения. Он уверен, что многопартийная система и демократия в нашей стране не имеют альтернативы.
Возможно ли в столь короткий срок решить подобные сложные проблемы? В связи с этим он выразил уверенность, что в случае совместной работы можно создать те важные основы, на которых в дальнейшем будет построено остальное. Эти основные задачи не новы – в этом направлении  работы велись, они должны быть продолжены, считает вице-спикер НС. Трехлетнюю работу с экс-спикером НС А.Багдасаряном он оценил как плодотворную и дружную, говоря, что удалось вместе решить множество проблем. Т.Торосян отметил, что не желает, чтобы представленные им постановки вопросов рассматривались как противопоставление проделанной  трехлетней работе.
Депутаты направили кандидату в председатели НС ряд вопросов. Ш.Кочарян поинтересовался возможностью направить на европейскую экспертизу их проект по изменениям в Избирательном кодексе. Т.Торосян выразил готовность  содействовать представлению проекта к официальной оценке – для получения заключения Венецианской комиссии ПАСЕ. Г-н Торосян полагает, что не следует избегать альтернативного проекта. Вопрос А.Оганесяна касался  функции парламента противостоять правительству. По мнению депутата, парламент превратился в придаток исполнительной власти. Т.Торосян не согласен с этой оценкой и считает, что функции парламента следует рассматривать в целостности. Парламент не может избежать недостатков и ошибок, пока не состоялась многопартийная система, говорит вице-спикер НС.
На пути стабилизации этой системы он считает препятствием принятую в 1995 г. Конституцию. Т.Торосян считает важным, чтобы уже сегодня   были заложены основы для исправления  завтрашних ошибок. Г.Аветян, приведя прогноз, что в 2015 г. в Армении останется лишь 500 тысяч жителей, выразил свою озабоченность соотношением  числа безработных и работающих. Т.Торосян полагает, что представленные цифры – не  прогноз, а предсказание, и народ  Армении уже оставил позади все возможные трудности. Он уверен, что армяне без крайне веских причин не покинут страну. А.Саркисяна взволновал факт, что в случае избрания Т.Торосяна исполнительная и законодательная власти окажутся в руках одной партии. Будет ли продолжать Т.Торосян проявлять твердость по тому или иному вопросу, спрашивает депутат. Т.Торосян еще раз подтвердил линию поведения РПА не избегать ответственности, говоря, что здоровая и предметная критика всегда полезна. До сегодняшнего дня он часто критиковал правительство за различные недостатки. А.Садоян попытался  уточнить позицию кандидата в председатели НС по его предложению руководить страной посредством целевых программ. Г-н Торосян считает, что закрепленные Конституцией положения и законы  полноценны для руководства страной и предлагаемая модель неэффективна. В ответ на вопрос депутата о внедрении механизма электронного голосования во время выборов Т.Торосян заметил, что  и без внедрения подобной системы многим странам удается провести свободные выборы – для  этого прежде всего необходима политическая воля.
По кандидатуре Т.Торосяна выразили мнения парламентские фракции и депгруппа.
Фракция ОТП будет голосовать за выдвинутого кандидата. Г.Гонджеян  отметил, что фракция высоко ценит Т.Торосяна как политического деятеля и человека.  Фракция, так же, как Т.Торосян, первоочередной задачей НС считает гармонизацию законодательства с Конституцией. Фракция уверена, что  г-н Торосян  осознает свою возросшую ответственность.
Руководитель фракции “Национальное единение” А.Гегамян сообщил об их предварительной позиции не участвовать в этих выборах, как и выборах 2003 года. Однако итоги социологических исследований авторитетных международных и армянских  организаций заставили пересмотреть позицию. По его данным, из 1200 опрошенных жителей республики 55% полагает, что страна идет в неправильном направлении и их тяжелое положение не изменилось. 67% опрошенных не доверяют парламенту, 64% - правительству. О проблемах надо говорить четко и осознавать меру собственной ответственности, говорит руководитель “НЕ”. По А.Гегамяну, с нынешним составом парламента невозможно решать стоящие перед страной проблемы – картина была бы другой, если бы все депутаты согласились  сложить депутатские полномочия.
Точку зрения фракции “Оринац Еркир” представил А.Багдасарян. Он считает, что следует встать выше  узких интересов и избрать председателя НС. Не избрав председателя НС и препятствуя закономерной работе парламента, мы нанесем ущерб международному авторитету Армении, говорит председатель ПОЕ. Особенно, когда в предстоящее время в парламенте намечаются  важные международные мероприятия. Фракция поддерживает кандидатуру Т.Торосяна. Он, по мнению экс-спикера НС, один из немногих профессионалов парламента и по своим человеческим и профессиональным качествам может руководить НС. А.Багдасарян информировал, что фракция не будет участвовать  в намечаемых выборах на оставшиеся вакантные должности.
Секретарь депгруппы “Горцарар” М.Мхитарян в своем выступлении заметил, что Т.Торосян владеет всеми нюансами как парламентской работы, так и парламентской дипломатии. В группе полагают, что выдвинутая кандидатура успешно будет исполнять полномочия  председателя НС и проголосует в ее пользу.
Фракция АРФД, как представил вице-спикер НС Ваан Ованнисян, также будет защищать кандидатуру Т.Торосяна. Сгруппировав качества, необходимые для реализации полномочий председателя НС, В.Ованнисян подчеркнул  организаторские навыки, осведомленность в законодательном поле, знакомство с международной ареной и ее признание. Это именно те черты, которые, в оценке В.Ованнисяна, имеются у Т.Торосяна.
Руководитель фракции РПА Г.Саакян, выразив благодарность за содействие, отметил, что Т.Торосян – человек, способный быть гарантом деятельности НС.  Руководитель фракции уверен, что он ставит государство гораздо выше  прочих интересов и никогда не проявляет субъективного отношения.
Итоги закрытого тайного голосования, после предоставленного на выборы одного часа, с трибуны парламента озвучил председатель временной счетной комиссии Г.Меликян.В выборах Председателя НС участвовали 97 депутатов, 2 из 97 избирательных бюлллетеней признаны недействительными. Он сообщил, что  соотношением голосов 94 “за” и 1 “против” Председателем Национального Собрания избран Тигран Торосян.
Новоизбранный председатель парламента поблагодарил за активное участие в выборах и поддержку. Он отметил, что каждое подобное голосование – большая ответственность для любого. Вновь обращаясь к задачам и вызовам, стоящим перед страной, Т.Торосян выразил уверенность, что даже не участвовавшие в выборах коллеги  признают их наличие  и призвал к совместной работе. Он отметил, что у них большой долг перед народом и государством. Председатель НС считает, что в условиях совместной работы и единства можно решить любой вопрос. При работе и поддержке непременно находится решение и не надо отчаиваться. В конце своего выступления  он отметил, что хотел бы завершить обсуждение данного вопроса оптимистически: с тем оптимизмом, в основе которого – работа.
Внеочередное   заседание  продолжится 2 июня. В повестке дня заседания, в числе прочих, вопрос избрания председателей двух постоянных комиссий НС.
1 июня председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Грануш Акопян приняла группу находящихся в Армении ливанских благотворителей-армян.Г-жа Акопян представила деятельность, структуру, законодательные процессы Национального Собрания и ответила на вопросы гос...
1 июня  председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Г.Акопян встретилась с ректором Антверпенского университета в Бельгии Френсисом ван Луном и заведующим департаментом международной экономики, управления и дипломатии Людо Кюверсом.Г-жа Акопян ознаком...