Թագուհի Թովմասյանն արտահերթ գրություններ է ուղարկել միջազգային գործընկերներին
Հնչեցրե՛ք հրապարակային գնահատական Ադրբեջանի հերթական հանցագործության վերաբերյալ, կիրառե՛ք միջնորդական ջանքեր՝ Արցախը Հայաստանին եւ ամբողջ աշխարհին կապող ճանապարհի ապաշրջափակման ուղղությամբ. Թագուհի Թովմասյանն արտահերթ գրություններ է ուղարկել միջազգային բոլոր գործընկերներին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ահազանգել է, որ մի քանի ամիս ընտանիքներից բաժանված 27 հայ քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ տարեցներ, երեխաներ եւ հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ռուսական կողմի հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ եւ ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ գրունտային էքստրեմալ ճանապարհով ապրիլի 4-ին Գորիս քաղաքից ուղեւորվել են դեպի Ստեփանակերտ: Չնայած նախնական պայմանավորվածությանը՝ «էկոակտիվիստ» ձեւացող ադրբեջանական կառավարական գործակալներն արգելել են քաղաքացիական անձանց տեղափոխությունը: Ադրբեջանցիները նույնիսկ ներխուժել են մեքենաներից մեկը, որի հետեւանքով քաղաքացիական անձանցից 4-ի ինքնազգացողությունը վատացել է, նրանցից 3-ն ուշաթափվել են: Ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ նրանք տեղափոխվել են Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոն: Մյուս քաղաքացիական անձինք՝ 23 հոգի, վերադարձել են Գորիս:
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ ադրբեջանական իշխանությունները բացահայտորեն իրականացնում են էթնիկ զտման քաղաքականություն, օգտագործում են բոլոր անթույլատրելի եւ հանցավոր միջոցները՝ գործադրելու էմոցիոնալ եւ հոգեբանական բռնություն արցախահայության նկատմամբ: Նպատակ են հետապնդում ամեն կերպ հայաթափել Արցախը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Թագուհի Թովմասյանն արտահերթ գրություններով միջազգային բոլոր գործընկերներից պահանջել Է հրատապ արձագանք եւ հասցեական գնահատական Ադրբեջանի հերթական հանցագործությանը: Միաժամանակ խնդրել է կրկին գործադրել միջնորդական ջանքեր՝ Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի բացման ուղղությամբ:
Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանը հյուրընկալվել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունում
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ու խմբակցության անդամ Թագուհի Թովմասյանն ապրիլի 6-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Շվեյցարիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցի հետ: Ողջունելով դեսպանին` Հայկ Մամիջանյանը կարեւորել է հայ-շվեյցարական միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորաց...
Առաջարկվում է որպես հանցագործություն դիտարկել եւ քրեական պատասխանատվություն սահմանել ՀՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստին չներկայանալը կամ տեղեկություն չհայտնելը: «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ է առաջարկում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամ...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ բարձրաստիճան պատվիրակությունները Հայաստան են ժամանելու նաեւ փոխվարչապետների հրավերով
««Պետական արարողակարգի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է «բարձրաստիճան պատվիրակությունների» հասկացությունում ներառել նաեւ ՀՀ փոխվարչապետների հրավերով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող օտարերկրյա պետությունների փոխվարչապետների գլխավորած պա...

Экстренные письма Т.Товмасян международным партнерам
|Т.Товмасян разослала экстренные письма всем международным партнерам с призывом: “Дайте публичную оценку очередному преступлению Азербайджана, приложите посреднические усилия для разблокирования дороги, соединяющей Арцах с Арменией и всем миром”.
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян сообщила, что 27 гражданских лиц Армении, в том числе старики, дети и инвалиды, разлученные со своими семьями на несколько месяцев, по согласованию с российской стороной и в сопровождении российских миротворцев 4 апреля по экстремальной грунтовой дороге направились из Гориса в Степанакерт. Несмотря на первоначальную договоренность, выдающие себя за “экоактивистов” азербайджанские правительственные агенты запретили перевозку гражданских лиц. Азербайджанцы даже ворвались в одну из машин, в результате чего ухудшилось самочувствие четырех из гражданских лиц, трое из них потеряли сознание. В сопровождении российских миротворцев они были доставлены в Республиканский медицинский центр Степанакерта. Другие гражданские лица, 23 человека, возвратились в Горис.
Председатель комиссии подчеркнула, что азербайджанские власти явно проводят политику этнической чистки, используя все недопустимые и преступные средства для эмоционального и психологического насилия над арцахскими армянами. Преследуется цель всеми возможными способами деарменизировать Арцах.
Учитывая вышеизложенное, Т.Товмасян в экстренных письмах потребовала от всех международных партнеров срочной реакции и адресной оценки очередного преступления Азербайджана. В то же время попросила вновь предпринять посреднические усилия по открытию дороги, соединяющей Арцах с Арменией.
Посол Швейцарии в Армении – во фракции “Честь имею”
6 апреля руководитель фракции "Честь имею" А.Мамиджанян и член фракции Т.Товмасян встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Швейцарии в РА Лукасом Розенкранцем.Приветствуя посла, А.Мамиджанян подчеркнул важность углубления армяно-швейцарских межпарламентских отношений и сотрудничества на между...
Предлагается признать преступлением и установить уголовную ответственность за неявку на заседание или непредоставление информации Следственной комиссии НС РА. Депутат фракции НС "Гражданский договор", заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян предлага...
Законодательной инициативой высокопоставленные делегации могут приглашаться в Армению также вице-премьерами
“Проект о внесении изменений и дополнений в закон “О государственном протоколе” предлагает в понятие “высокопоставленные делегации” также включить делегации во главе с заместителями премьер-министров иностранных государств, прибывающие в Республику Армения по приглашению вице-премьеров РА, принимая ...