ՀՀ ԱԺ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովները Գեւորգ Պապոյանի եւ Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ մարտի 15-ին հրավիրած համատեղ նիստում քննարկել են «ՀՀ առողջապահության նախարարությունում 2021թ. պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ» ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի 7-րդ վարչության պետ Խաչիկ Փափազյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում Առողջապահության նախարարությունն իրականացրել է 15 բյուջետային ծրագիր, որի կյանքի կոչելու համար նախատեսվել է շուրջ 109 միլիարդ դրամ, փաստացի վճարումը կազմել է 95 միլիարդ դրամ:
Հաշվեքննության է ենթարկվել 6 բյուջետային ծրագրի 8 միջոցառում: Բանախոսի հավաստմամբ` հաշվեքննության ծածկույթը կազմել է շուրջ 56,4 միլիարդ դրամ:
Այնուհետեւ Խաչիկ Փափազյանը ներկայացրել է ՀՊ-ի կողմից արձանագրված անհամապատասխանությունները: Բժշկական ծառայությունների կատարողականների դիմաց արձանագրվել են ինչպես ավելի, այնպես էլ պակաս վճարման դեպքեր:
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանն անընդունելի է համարել հատկապես ամբուլատոր-պոլիկլինիկական ծառայությունների գրանցված գերավճարները, սա այն դեպքում, երբ այդ ծառայություններից օգտվողների քանակը հստակ է:
Հարակից զեկուցող ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը տեղեկացրել է, որ Պետական առողջապահական գործակալության ներկայացրած պարզաբանումները ՀՊ-ի արձանագրությունների վերաբերյալ տեխնիկական պատճառներով տեղ չեն հասել:
ՀՀ առողջապահության նախարարության Պետական առողջապահական գործակալության պետի տեղակալ Գարուշ Այվազյանը հանգամանալի անդրադարձել է ՀՊ-ի եզրակացությունում արձանագրված անհապատասխանություններին` շատ դեպքերում հերքելով դրանք:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արթուր Խաչատրյանն անընդունելի է համարել քննարկմանն առողջապահության նախարարի չմասնակցելը: Նա առաջարկել է հետաձգել նիստը:
Հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը կողմ է արտահայտվել առաջարկին եւ ժամանակ տրամադրել երկու գերատեսչություններին` հարթելու երկուստեք արձանագրած անհամապատասխանությունները:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանն իր խոսքում ընդգծել է նմանօրինակ քննարկումների վերաիմաստավորման կարեւորությունը:

At March 15 joint sitting, moderated by the Gevorg Papoyan and Narek Zeynalyan, the RA NA Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on Health Care debated the current conclusion of the RA Audit Chamber (AC) on the Audit Results of the State Budget Nine-Month Execution for 2021 in the RA Ministry of Health.
The key rapporteur, the Head of the Seventh Department of the RA Audit Chamber Khachik Papazyan noted that during the financial period the Ministry of Health implemented 15 budgetary programmes, for which about 109bln AMD was designed, the factual payment was 95bln AMD.
8 events of 6 budgetary programmes were undergone auditing. As the speaker, assured the audit coverage was about 56.4bln AMD.
Afterwards Khachik Papazyan presented the disparities recorded by the AC. More, as well as less payment cases were recorded for the performance sheets of the medical services.
The Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan deemed unacceptable the registered overpayment of especially outpatient-polyclinic services, this in case, when the quantity of those making use of those services is distinct.
The co-rapporteur, the RA Deputy Minister of Health Armen Nazaryan informed that the clarifications submitted by the State Health Agency were not reached on technical reasons on the AC records.
The Deputy Head of the State Health Agency of the RA Ministry of Health Garush Ayvazyan touched upon the discrepancies registered in AC conclusion, in most cases denying them.
The Deputy Chair of the Standing Committee Artur Khachatryan considered inadmissible the fact that Minister of Health did not take part in the discussion. He proposed to postpone the sitting.
The Committee Chair Gevorg Papoyan expressed for proposal and give time to two departments to adjust the discrepancies recorded by both sides.
In his word, the Chairman of the RA Audit Chamber Atom Janjughazyan underlined the importance of giving meaning to such debates.