Մարտի 15-ին Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությանբ կայացել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Հանձնաժողովում առաջին ընթերցմամբ  քննարկվել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է ՀՀ-ում գործող հավատարմագրված բարձրագույն եւ պետական ու հավատարմագրված ոչ պետական նախնական մասնագիտական եւ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններ ընդհանուր մրցույթից դուրս, առանձին մրցույթով (քննությունները դրական միավորներով հանձնելու դեպքում) ՀՀ պետական բյուջեի հաշվին ընդունելության եւ ուսումնառության իրավունք տալ զինվորական ծառայության ժամանակ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ձեռք բերած բոլոր զինծառայողներին, երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ունեցող սպաներին:
Հիմնական զեկուցող Տիգրան Աբրահամյանն առաջարկել է օրենքի ուժի մեջ մտնելու համար ամրագրել 2023թ. հունվար ամիսը:
ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ, Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանի խոսքով՝ գործադիրն ընդհանուր առմամբ փոփոխությանը դեմ չէ, համաձայն է, որ 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ձեռք բերած պայմանագրային զինծառայողներն ու սպաները ստանան անվճար կրթության իրավունք:
Կառավարությունը վերապահումներ ունի երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ունեցող սպաներին անվճար կրթություն ստանալու հնարավորության տրամադրման առաջարկի վերաբերյալ եւ հորդորում է գործող օրենքի այդ դրույթը թողնել անփոփոխ` տեղեկացնելով, որ գործող օրենքով վերոնշյալ անձանց պետությունն ընձեռել է մասնագիտական վերապատրաստման հնարավորություն:
Հանձնաժողովն օրենքի նախագծին տվել է դրական եզրակացություն այն վերապահումով, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում այն կվերախմբագրվի:

15 марта очередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности провел А.Кочарян.
Обсужден в первом чтении проект закона о внесении изменения и дополнения в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего", предложенный депутатом Т.Абрамяном.
Проектом предлагается обеспечить прием и обучение за счет Государственного бюджета РА всех военнослужащих, получивших инвалидность 1-й или 2-й группы при исполнении служебных обязанностей, а также офицеров, имеющих право на пенсию за выслугу лет, обучающихся в аккредитованных высших государственных и частных учебных заведениях по программам начального профессионального и среднего профессионального образования в РА вне общего конкурса, по отдельному конкурсу (в случае положительной сдачи экзаменов).
Основной докладчик Т.Абрамян предложил для вступления закона в силу установить январь 2023 г.
По словам представителя Правительства РА, заместителя министра обороны А.Саргсяна, исполнительная власть в целом не против изменений и согласна с получением права на бесплатное обучение военнослужащих-контрактников и офицеров с инвалидностью 1-й или 2-й группы.
Правительство имеет оговорки в отношении бесплатного обучения офицеров, имеющих право на пенсию за выслугу лет, и призывает оставить действующий закон без изменений, отмечая, что в соответствии с нынешним законом государство предоставило этим лицам возможность профессиональной переподготовки.
Комиссия дала положительное заключение на законопроект с условием его доработки в период с первого по второе чтения.