ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 15-ի հերթական նիստում քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Աղվան Վարդանյանի խոսքով` առաջարկվող փոփոխությունների նպատակը ընթերցանության, կրթվածության եւ հրատարակչական գործունեության  խթանումն ու ամրապնդումն է, ինչը կնպաստի   հրատարակչական գործունեություն ծավալող տնտեսվարող սուբյեկտների համար ընդհանուր մրցակցության պայմանների բարելավմանը:
Հեղինակն առաջարկում է  ավելացված արժեքի հարկից ազատել հրատարակչական գործունեություն իրականացնողներին: Ըստ նրա` 30-ից ավելի պետություններում տպագրված գրքերի  համար սահմանված է 0 տոկոս ԱԱՀ, իսկ մի շարք այլ երկրներում տպագրված գրքերի  համար սահմանված է արտոնություն` դրա նվազեցման դրույքաչափի կիրառման միջոցով եւ այլն:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը ներկայացրել է Կառավարության բացասական եզրակացությունը` պարզաբանելով դրդապատճառներն ու աննպատակահարմարությունը:
1 կողմ, 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ նախաձեռնությունը չի արժանացել հանձնաժողովի հավանությանը:

At March 15 regular sitting, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated the draft law on Making Amendment and Addendum to the RA Tax Code authored by the deputy of the NA Armenia Faction Aghvan Vardanyan. According to Aghvan Vardanyan, the purpose of the proposed amendments is to promote and to strengthen reading, education and publishing activities, which will contribute to the improvement of competitive conditions for the entities who are engaged in publishing activities.
The author proposes to exempt those who carry out publishing activities from the value-added tax (VAT). According to him, 0% VAT is set for published books in more than 30 countries, and in a number of other countries, there is a privilege for published books by its rate reduction etc.
The RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan presented the endorsement of the Government, clarifying the motives and inexpediency.