ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 15-ի հերթական նիստում քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Աղվան Վարդանյանի խոսքով` առաջարկվող փոփոխությունների նպատակը ընթերցանության, կրթվածության եւ հրատարակչական գործունեության  խթանումն ու ամրապնդումն է, ինչը կնպաստի   հրատարակչական գործունեություն ծավալող տնտեսվարող սուբյեկտների համար ընդհանուր մրցակցության պայմանների բարելավմանը:
Հեղինակն առաջարկում է  ավելացված արժեքի հարկից ազատել հրատարակչական գործունեություն իրականացնողներին: Ըստ նրա` 30-ից ավելի պետություններում տպագրված գրքերի  համար սահմանված է 0 տոկոս ԱԱՀ, իսկ մի շարք այլ երկրներում տպագրված գրքերի  համար սահմանված է արտոնություն` դրա նվազեցման դրույքաչափի կիրառման միջոցով եւ այլն:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը ներկայացրել է Կառավարության բացասական եզրակացությունը` պարզաբանելով դրդապատճառներն ու աննպատակահարմարությունը:
1 կողմ, 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ նախաձեռնությունը չի արժանացել հանձնաժողովի հավանությանը:

15 марта на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсужден проект закона о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА, предложенный депутатом фракции “Армения” А.Варданяном. По словам автора инициативы, цель предлагаемых изменений – популяризация и укрепление читательской, образовательной и издательской деятельности, что будет способствовать улучшению общих условий конкуренции для издательских организаций.
Автор предлагает освободить издателей от уплаты НДС. По его словам, в более чем 30 государствах для изданных книг устанавливается 0% НДС, а для книг, издаваемых в ряде других стран, устанавливается льгота за счет применения его понижающей ставки и т.д.
Заместитель министра финансов РА А.Погосян представил по проекту отрицательное заключение правительства, мотивировав его нецелесообразностью внесения поправок.