ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանը ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 18-ի նիստում ներկայացրեց  2020-ի  կատարողականի վերաբերյալ նախարարության զեկույցը: Ըստ այդմ՝ հաշվետու տարում Արարա...
Առկա են զգալի բացեր «Սեւանա լճի մասին» օրենքի ենթաօրենսդրական դաշտում
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 18-ի նիստում տեղի ունեցավ «Սեւանա լճի մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկման հետօրենսդրական մոնիթորինգի վերաբերյալ զեկույցի քննարկում: Զեկույցը կազմվել է Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարմ...
Մարտի 17-ի ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը: Հեղինակը ն...
Եվրանեսթ ԽՎ-ում հայկական  պատվիրակության ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանը մարտի 17-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեի հետ: Վիկտոր Ենգիբարյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 18-ին քննարկեց «ՀՀ Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը: Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի ...
Վերանայվել է պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու ինստիտուտը
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 18-ի նիստում ներկայացրեց «ՀՀ քրեական օրենսգիրք» օրենքի նախագծի լրամշակված տարբերակը: Առաջարկվում է առանցքային փոփոխությունների ենթարկել տուգանքի ինստիտուտը: Ամրագրվել է տուգանքի հաշվարկման նոր կարգ: Ո...
Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի արդյունքներն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 18-ի նիստում ներկայացրեց էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը: «2020-ին համավարակի տարածման ֆոնին գյուղատնտե...
Հողերի աճուրդում առկա կոռուպցիոն ռիսկերը կնվազեն
Մարտի 18-ին Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ կայացավ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի հեղինակած ««ՀՀ հողային օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացո...
Մարտի 19-ին՝ ժամը 11:00-ին, կգումարվի ԱԺ արտահերթ նիստ
Հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու վերաբերյալ Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությունը եւ Ազգային ժողովի խորհրդի 2021 թվականի մարտի 18-ի ԱԺԽՈ-017-Լ որոշումը, առաջնորդվելով Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածներով` մարտի 1...
ԱԺ խորհուրդը մարտի 18-ի արտահերթ նիստում համաձայնություն տվեց մարտի 19-ին՝ ժամը 11:00-ին, նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով եւ ժամկետում Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելուն: ...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 18-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում կատարված փոփոխությունները ներկայացրեց ՀՀ արդարադա...
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 18-ին  հանդիպեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում նշվեց, որ ստեղծված ներքաղաքական իրադրությունից լավագույն ելքն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն են: Հաշվի առնելով նաեւ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի,...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի`  ժամը 14:30-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել այստեղ: ...

18 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы заместитель министра окружающей среды РА Т.Симонян представил доклад о работе ведомства в 2020 г.По его данным, в отчетном году в Араратской и Армавирск...
Существенные пробелы в подзаконном поле закона «Об озере Севан»
18 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы состоялось обсуждение доклада о постзаконодательном мониторинге исполнения закона РА «Об озере Севан».Согласно докладу, исследования утвержденного проек...
17 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы в первом чтении обсуждался законопроект о внесении изменения в закон РА «О местном самоуправлении», предложенный депутатом В.Акопяном. Автор отметил, чт...
17 марта глава армянской делегации в ПА «Евронест» В.Енгибарян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Литовской Республики в РА Ингой Станите-Толочкиене.В.Енгибарян поблагодарил посла за беспристрастную и взвешенную позицию Литвы по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта. Он подчеркну...
18 марта Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы обсудила доклад «О ходе и итогах исполнения программы Правительства РА на 2020 г.».По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур В.Терте...
Риски коррупции на земельных аукционах снизятся
18 марта состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы под председательством В.Галумяна.В первом чтении обсуждалась законодательная инициатива депутата А.Манукяна о внесении изменений и доп...
18 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы заместитель министра экономики Т.Габриелян представил итоги реализации ведомством программы Правительства на 2020 г.«В 2020 г. на фоне распространения п...
Внеочередное заседание НС созывается 19 марта, в 11:00 часов
Основываясь инициативой депутатов НС о созыве внеочередного заседания НС и решением Совета НС от 18 марта 2021 г. РСНС-017-Л, руководствуясь ст.100 Конституции и ст.41 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания» , 19 марта, в 11:00 часов, по решению Председателя НС А.Мирзояна созывает...
18 марта на внеочередном заседании Совет НС принял решение о созыве внеочередного заседания Национального Собрания 19 марта, в 11:00 часов, согласно повестке дня и в сроки, установленные инициатором....
18 марта Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в закон «Об Антикоррупционном комитете» и ряд смежных законов.Министр юстиции РА Р.Бадасян представил изменения, внесенные в период с  первого по...
18 марта Премьер-министр РА Н.Пашинян встретился с руководителем фракции НС «Процветающая Армения» Г.Царукяном.В ходе встречи было отмечено, что лучший выход из сложившейся внутриполитической ситуации – досрочные парламентские выборы.Принимая во внимание обсуждения в ходе встреч с Президентом РА, чл...