Նոյեմբերի 9-11-ը Բեռլինում էր գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ալեքսանդր Արզումանյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աղվան Վարդանյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը:
Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմանի, խմբակցությունների պատգամավորների, ԳԴՀ կառավարության հատուկ հանձնակատար, Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ հարաբերությունները համակարգող Գերնոտ Էրլերի, Գերմանիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հանձնակատար Անդրեաս Պեշկեի հետ: Հանդիպումներ են եղել նաեւ ԳԴՀ տնտեսական զարգացման եւ համագործակցության նախարարությունում, Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի տարածաշրջանի գծով գերմանացի գործարարների ասոցիացիայում, ,Ֆրիդրիխ Էբերթե հիմնադրամում:
Պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի առաջմղման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել շարունակելու համագործակցությունը ինչպես խորհրդարանական ձեւաչափով, այնպես էլ գործարար շփումներն ակտիվացնելու, համատեղ գործարար համաժողովներ կազմակերպելու վերաբերյալ:
Քննարկվել են առաջիկայում միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ բիզնես ֆորում անցկացնելու հետ կապված հարցեր: Հայկական պատվիրակությունը մանրամասն ներկայացրել է ԵՏՄ շրջանակում Հայաստանի ներգրավվածության, իրավական եւ տնտեսական հնարավորությունների, ինչպես նաեւ ՀՀ-ում բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավմանն ուղղված աշխատանքները:
Քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանային կարեւորության մի շարք խնդիրներ եւ կայուն զարգացման անհրաժեշտությանն առնչվող հարցեր:
Պատվիրակության այցը Գերմանիա կազմակերպվել էր գերմանական «Ֆրիդրիխ Էբերթ» հիմնադրամի եւ ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ:
ՀՀ Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 14-ին խորհրդարան էին այցելել Գյումրու պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմաբանասիրական ֆակուլտետի իրավաբանության բաժնի երկրորդ կուրսի ուսանողներն ու դասախոսները: Բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Հանդիպմանը ներկա է եղել ...

On November 9-11, the Delegation led by the Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the RA National Assembly Artak Zakaryan, included the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Alexander Arzumanyan, the Deputy Chairs of the NA Standing Committee on Economic Affairs Mikayel Melkumyan, the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Aghvan Vardanyan and the RA First Deputy Minister of Economic Development and Investments Garegin Melkonyan, was in Berlin.
During the visit the delegation had meetings with the Vice President of the Bundestag of Germany Edelgard Bulmahn, the MPs, the Special Representative of the FRG Government Coordinator for Intersocietal Cooperation with Russia, Central Asia and the Eastern Partnership Countries Gernot Erler, and the German Foreign Ministry Commissioner for Eastern Europe, South Caucasus and Central Asia of Andreas Peschke. There were also meetings in the FRG Ministry of Economic Development Cooperation and the German Central and Eastern European Business Association and Friedrich Ebert Stiftung/Foundation.
The members of the Delegation presented Armenia’s foreign political priorities, touched upon the regional security issues, Armenia-European Union relations, the efforts being taken by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs in advancing the Nagorno Karabakh conflict settlement process.
Agreements were reached to continue the cooperation, in the parliamentary format, as well as on activating the business contacts and organizing joint business forums.
Issues regarding holding a Business Forum with the participation of the representatives of the medium entrepreneurship in future were discussed. The Armenian Delegation presented in detail the works aimed at Armenia’s involvement within the EEC, the legal and economic opportunities, as well as the continuous improvement of the business environment in the RA.
The parties discussed a number of problems of regional importance and issues relating to the necessity of the sustainable development.
The visit of the Delegation to Germany was organized with the support of the German Friedrich Ebert Stiftung/Foundation and the RA Embassy.
On November 14, within the framework of the Open Doors programme of the RA National Assembly the second-year students and the lecturers of the Legal Division of the History and Philology Faculty of Gyumri State Pedagogical Institute visited the parliament. The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov...