Նոյեմբերի 9-11-ը Բեռլինում էր գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ալեքսանդր Արզումանյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աղվան Վարդանյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը:
Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմանի, խմբակցությունների պատգամավորների, ԳԴՀ կառավարության հատուկ հանձնակատար, Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ հարաբերությունները համակարգող Գերնոտ Էրլերի, Գերմանիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հանձնակատար Անդրեաս Պեշկեի հետ: Հանդիպումներ են եղել նաեւ ԳԴՀ տնտեսական զարգացման եւ համագործակցության նախարարությունում, Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի տարածաշրջանի գծով գերմանացի գործարարների ասոցիացիայում, ,Ֆրիդրիխ Էբերթե հիմնադրամում:
Պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի առաջմղման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել շարունակելու համագործակցությունը ինչպես խորհրդարանական ձեւաչափով, այնպես էլ գործարար շփումներն ակտիվացնելու, համատեղ գործարար համաժողովներ կազմակերպելու վերաբերյալ:
Քննարկվել են առաջիկայում միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ բիզնես ֆորում անցկացնելու հետ կապված հարցեր: Հայկական պատվիրակությունը մանրամասն ներկայացրել է ԵՏՄ շրջանակում Հայաստանի ներգրավվածության, իրավական եւ տնտեսական հնարավորությունների, ինչպես նաեւ ՀՀ-ում բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավմանն ուղղված աշխատանքները:
Քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանային կարեւորության մի շարք խնդիրներ եւ կայուն զարգացման անհրաժեշտությանն առնչվող հարցեր:
Պատվիրակության այցը Գերմանիա կազմակերպվել էր գերմանական «Ֆրիդրիխ Էբերթ» հիմնադրամի եւ ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ:
ՀՀ Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 14-ին խորհրդարան էին այցելել Գյումրու պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմաբանասիրական ֆակուլտետի իրավաբանության բաժնի երկրորդ կուրսի ուսանողներն ու դասախոսները: Բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Հանդիպմանը ներկա է եղել ...

Визит парламентской делегации в Германию
9-11 ноября в Берлине находилась возглавляемая председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закаряном  делегация, в составе которой были заместитель председателя комиссии по внешним связям А.Арзуманян, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам М.Мелкумян, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам А.Варданян, первый заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Г.Мелконян.
В ходе визита делегация встретилась с вице-спикером Бундестага Германии Э.Булманом, депутатами фракций, специальным уполномоченным Правительства ФРГ, координатором отношений со странами Восточного партнерства Г.Эрлером, уполномоченным по вопросам Восточной Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии МИД Германии А.Пешке. Состоялись также встречи в Министерстве экономического развития и сотрудничества ФРГ, Ассоциации немецких бизнесменов по регионам Центральной и Восточной Европы, фонде “Фридрих Эберт”.
Члены делегации представили внешнеполитические приоритеты Армении, обратились к вопросам региональной безопасности, отношениям Армения – Евросоюз, усилиям Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по продвижению процесса урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Достигнута договоренность о продолжении сотрудничества как в парламентском формате, так и посредством активизации деловых контактов, организации совместных бизнес-форумов.
Обсуждены вопросы организации в будущем бизнес-форума с участием представителей среднего бизнеса. Армянская делегация представила правовую и экономическую возможности Армении   в рамках ЕАЭС, а также последовательную работу по совершенствованию бизнес-среды в РА.
Обсуждены также проблемы региональной важности и необходимости стабильного развития.
Визит делегации в Германию был организован при содействии фонда “Фридрих Эберт” и посольства РА.
14 ноября НС начало работу очередных четырехдневных заседаний. Парламент утвердил процедурные вопросы, после чего депутаты голосованием приняли обсуждавшиеся на предыдущих четырехдневных заседаниях законопроекты и соглашения.В первом чтении обсуждены законодательные пакеты проектов о внесении измене...
14 ноября в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили студенты и преподаватели второго курса отделения правоведения историко-филологического факультета Гюмрийского государственного педагогического университета. Открытый урок вел вице-спикер НС Э.Шармазанов. Приветствуя присутствующих и по...
14 ноября заседание Постоянной комиссии НС по внешним связям под председательством А.Закаряна обсудило подписанное 30 декабря 2015 г. и 25 октября 2016 г. путем обмена нотами соглашение о пролонгации соглашения между правительствами РА и США “О сотрудничестве в сфере противодействия распростран...