«Մենք ունենք քաղաքական կամք բարեփոխումների շարունակական իրականացման համար». Էդուարդ Շարմազանով
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի քաղաքական հարցերով ավագ խորհրդատու Օլեքսանդր Պավլյուկին:
Հյուրը հետաքրքրված էր քաղաքական առաջիկա զարգացումներով, մասնավորապես մեր երկրում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրություններով, նոր ձեւավորված կառավարության գործունեությամբ եւ առաջիկա քայլերով:
Էդուարդ Շարմազանովը մանրամասն ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ստեղծված իրավիճակը` նշելով, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարեւոր իրադարձություն են լինելու մեր երկրի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:
Խոսելով կառավարության գործունեության մասին` Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ՀՀ իշխանությունը պաշտպանում է նոր կառավարության` բարեփոխումներին միտված ռազմավարությունը, որը բխում է ՀՀ Նախագահի ծրագրային հիմնադրույթներից:
«ՀՀ կառավարության գերակայություններից է նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Ավելին` մաքսային եւ հարկային ոլորտներում նախատեսվող լրջագույն քայլերը միտված են լինելու այդ խնդրի հաղթահարմանը: Մենք ունենք քաղաքական կամք բարեփոխումների շարունակական իրականացման համար»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Օլեքսանդր Պավլյուկը նշել է, որ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը շահագրգիռ է Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությամբ եւ առաջիկայում կքննարկվեն փոխգործակցության հեռանկարները:
Շարունակվել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը եւ վավերացնելով համաձայնագրերը: Պատգամավորներն ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով ողջունել են ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած եւ նիստի ընթացքին հ...
ՀՀ Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 26-ին խորհրդարան էին այցելել հանրապետության Լոռու եւ Շիրակի մարզերի տարբեր համայնքների ուսումնական հաստատությունների աշակերտներ եւ մանկավարժներ։ Բաց դասն անցկացրել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը։ Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին ...

Э.Шармазанов: “У нас есть политическая воля для последовательного проведения реформ”
26 октября вице-спикер НС Э.Шармазанов принял старшего советника по политическим вопросам Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) О.Павлюка.
Гость был заинтересован дальнейшими политическими развитиями в РА, в частности предстоящими парламентскими выборами, деятельностью и предстоящими шагами недавно сформированного нового правительства.
Э.Шармазанов подробно представил создавшуюся после конституционных реформ ситуацию, отметив, что предстоящие парламентские выборы – важное   событие в общественно-политической жизни Армении.
Коснувшись деятельности правительства, вице-спикер НС подчеркнул, что власти РА поддерживают стратегию реформ нового правительства, исходящую из основных положений программы Президента РА.
“Одним из приоритетов Правительства РА является также борьба с коррупцией. Более того, намеченные в таможенной и налоговой сферах серьезные шаги должны быть направлены на преодоление этой проблемы. У нас есть политическая воля для последовательного проведения реформ”, - отметил   вице-спикер НС.
О.Павлюк отметил, что ЕБРР заинтересован в экономическом сотрудничестве с Арменией и вскоре будут обсуждены перспективы взаимодействия.
В ходе встречи обсуждены также другие вопросы.
26.10.2016
26 октября  НС продолжило работу очередных четырехдневных заседаний, голосованием приняв обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты и ратифицировав соглашения.    Депутаты продолжили дебаты по 16-му протоколу подписанной 2 октября 2013 г. конвенции “О защите основных прав и св...
26 октября в рамках программы “Открытые двери”  парламент посетили учащиеся и педагоги различных учебных заведений Лорийской и Ширакской областей. Открытый урок  провела вице-спикер НС Э.Нагдалян.Приветствуя участников встречи в законодательном органе Армении, Э.Нагдалян подчеркнула роль и...