«Մենք ունենք քաղաքական կամք բարեփոխումների շարունակական իրականացման համար». Էդուարդ Շարմազանով
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի քաղաքական հարցերով ավագ խորհրդատու Օլեքսանդր Պավլյուկին:
Հյուրը հետաքրքրված էր քաղաքական առաջիկա զարգացումներով, մասնավորապես մեր երկրում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրություններով, նոր ձեւավորված կառավարության գործունեությամբ եւ առաջիկա քայլերով:
Էդուարդ Շարմազանովը մանրամասն ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ստեղծված իրավիճակը` նշելով, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարեւոր իրադարձություն են լինելու մեր երկրի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:
Խոսելով կառավարության գործունեության մասին` Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ՀՀ իշխանությունը պաշտպանում է նոր կառավարության` բարեփոխումներին միտված ռազմավարությունը, որը բխում է ՀՀ Նախագահի ծրագրային հիմնադրույթներից:
«ՀՀ կառավարության գերակայություններից է նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Ավելին` մաքսային եւ հարկային ոլորտներում նախատեսվող լրջագույն քայլերը միտված են լինելու այդ խնդրի հաղթահարմանը: Մենք ունենք քաղաքական կամք բարեփոխումների շարունակական իրականացման համար»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Օլեքսանդր Պավլյուկը նշել է, որ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը շահագրգիռ է Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությամբ եւ առաջիկայում կքննարկվեն փոխգործակցության հեռանկարները:
Շարունակվել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը եւ վավերացնելով համաձայնագրերը: Պատգամավորներն ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով ողջունել են ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած եւ նիստի ընթացքին հ...
ՀՀ Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 26-ին խորհրդարան էին այցելել հանրապետության Լոռու եւ Շիրակի մարզերի տարբեր համայնքների ուսումնական հաստատությունների աշակերտներ եւ մանկավարժներ։ Բաց դասն անցկացրել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը։ Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին ...

Eduard Sharmazanov: We Have Political Will for the Continuous Implementation of Reforms
On October 26, the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the Senior Political Counsellor of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Oleksandr Pavlyuk.
The guest was interested in the political upcoming developments, particularly, the parliamentary elections to be held in our country, the activities of the newly formed Government and the upcoming steps.
Eduard Sharmazanov presented in detail the situation created after the Constitutional reforms, noting that the upcoming parliamentary elections will be an important event in the public and political life of our country.
Talking about the activities of the Government, Eduard Sharmazanov has noted that the RA authorities defend the strategy of the reforms of the new Government, which stems from the main provisions of the RA President’s programme.
“One of the priorities of the RA Government is also the struggle against corruption. Moreover, the most serious steps being initiated in the customs and tax spheres will be aimed at the overcoming of that problem. We have the political will for the continuous implementation of the reforms,” the NA Deputy Speaker noted.
Oleksandr Pavlyuk has noted that the European Bank for Reconstruction and Development is concerned about the economic cooperation with Armenia and the perspectives of cooperation will be discussed in the future.
In the course of the meeting other issues have also been discussed.
26.10.2016
Work of Four-Day Sittings Continues
On October 26, the RA National Assembly continued the work of the regular sitting by voting passed the bills debated on the previous day and ratified the Agreements. The deputies by the proposal of the NA Speaker Galust Sahakyan welcomed the pupils and pedagogues of the educational institutions of d...
On October 26, within the framework of the Open Doors programme of the RA National Assembly pupils and pedagogues of the educational institutions of different communities of Lori and Shirak Marzes of the republic visited the parliament. The NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan conducted the open les...