ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եվ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը սեպտեմբերի 23-ին հանդիպել են Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների արտաքին հարաբերությունների նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ, դեսպան Ֆրանսիսկո դել Ռիոյի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները խոսել են միջխորհրդարանական կապերի կայուն եւ դինամիկ զարգացման եւ ամրապնդման անհրաժեշտության մասին, կարեւորել բարեկամական խմբերի միջեւ ակտիվ համագործակցությունը, հաճախակի փոխայցերը:
Կողմերն անհրաժեշտ են համարել երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական, մշակութային, հումանիտար, արդյունաբերական կապերի զարգացումը:
Վահրամ Բաղդասարյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ֆրանսիսկո դել Ռիոյի այցը ՀՀ Ազգային ժողով նոր շունչ կհաղորդի եւ արդյունավետ կլինի հետագա համագործակցության զարգացման գործում:
Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
Դեսպան Ֆրանսիսկո դել Ռիոն տեղեկացրել է Երեւանում Մեքսիկայի պատվավոր հյուպատոս ունենալու մեքսիկական կողմի մտադրության մասին, ինչը հայ խորհրդարանականները ողջունել են` համարելով այն անչափ կարեւոր քայլ՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
Անդրադառնալով Մեքսիկայում հայ համայնքի դերին եւ գործունեությանը` հյուրը վստահեցրել է, որ հայ համայնքը լիովին ինտեգրված է երկրի ներքին կյանքին` Նա տեղեկացրել է, որ Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատում ստեղծվել է Հայաստանի հետ բարեկամական խումբ:
Ֆրանսիսկո դել Ռիոն նշել է, որ Մեքսիկան իր Սահմանադրության մեջ ամրագրել է արտաքին քաղաքականության սկզբուքները, որոնց թվում են ազգերի ինքնորոշումը, տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես նաեւ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը, ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, միջազգային համագործակցությունը: Եվ Մեքսիկան, առաջնորդվելով այդ սկզբունքներով, աջակցում է Մինսկի խմբի աշխատանքներին եւ ցանկանում է լավագույնը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Նշենք, որ պատասխան այցով Մեքսիկա կայցելի ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի եւ Իսրայելի Պետության Կնեսետի փոխխոսնակ, Կնեսետի Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի մասնակցությամբ մեկնարկել են հայ-իսրա...
Սեպտեմբերի 26-ին կգումարվի ԱԺ արտահերթ նիստ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 26-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ...
Սեպտեմբերի 24-ին Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ, որն «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի համաձայն անցկացվել է դռնփակ ընթացակարգով: Նիստի օրակարգում է եղել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի եւ անդամների պաշտոններում ընտր...

On September 23, Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and Head of the RA NA Armenia-Mexico friendship group Vahram Baghdasaryan met with the delegation led by Head of European Department of Secretariat of Foreign Affairs of the United Mexican States Francisco del Rio
During the meeting, the interlocutors spoke about the necessity of sustainable and dynamic development and intensification of interparliamentary ties, highlighted the active cooperation and frequent mutual visits between the friendship groups.
The parties considered necessary the advancement of commercial-economic, cultural, humanitarian, industrial ties.
Vahram Baghdasaryan expressed confidence that Francisco del Rio ’s visit to the RA Natioan Assembly will give an impetus and will be effective for the further development of cooperation.
Artak Zakaryan spotlighted the balanced position of the United Mexican States towards the NK conflict settlement.
Ambassador Francisco del Rio informed about the Mexican party’s intention to have a honourary consul of Mexico in Yerevan . This was welcomed by the Armenian parliamentarians, considering it a very important step for the advancement of bilateral ties.
Touching upon the role of the Armenian community in Mexico , the guest assured that the Armenian community is totally integrated in the country’s domestic life. He has informed that a friendship group with Armenia was established in the Chamber of Deputies of Mexico.
Francisco del Rio mentioned that Mexico enshrined in its Constitution the principles of foreign policy: self-determination of nations, territorial integrity, peaceful settlement of conflicts, non-use of force, international cooperation among them. Guided by that principle, Mexico supports Minsk Group works and wishes the best for the Armenian and Azerbaijani people.
Let us note that Head of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan will pay a return visit to Mexico .
On September 24, the works of the formation of the Public Forum of the Armenian-Israeli cooperation began with the participation of the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the RA-NA Armenia-Israel Friendship Group and the Deputy Speaker of the Knesset of the State...
On September 26 NA Extraordinary Sitting is to be Convened
By the decision of the RA NA Speaker Galust Sahakyan, under Article 70 of the RA Constitution, at the initiative of the RA Government, on September 26 at 12:00, an extraordinary sitting of the RA National Assembly will be convened by the initiator’s established agenda....
On Septemvber 24, an extraordinary session at the NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Hovhannes Sahakyan took place which was a camera sitting according to the RA Law on the RA NA Rules of Procedure....