ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եվ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը սեպտեմբերի 23-ին հանդիպել են Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների արտաքին հարաբերությունների նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ, դեսպան Ֆրանսիսկո դել Ռիոյի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները խոսել են միջխորհրդարանական կապերի կայուն եւ դինամիկ զարգացման եւ ամրապնդման անհրաժեշտության մասին, կարեւորել բարեկամական խմբերի միջեւ ակտիվ համագործակցությունը, հաճախակի փոխայցերը:
Կողմերն անհրաժեշտ են համարել երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական, մշակութային, հումանիտար, արդյունաբերական կապերի զարգացումը:
Վահրամ Բաղդասարյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ֆրանսիսկո դել Ռիոյի այցը ՀՀ Ազգային ժողով նոր շունչ կհաղորդի եւ արդյունավետ կլինի հետագա համագործակցության զարգացման գործում:
Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
Դեսպան Ֆրանսիսկո դել Ռիոն տեղեկացրել է Երեւանում Մեքսիկայի պատվավոր հյուպատոս ունենալու մեքսիկական կողմի մտադրության մասին, ինչը հայ խորհրդարանականները ողջունել են` համարելով այն անչափ կարեւոր քայլ՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
Անդրադառնալով Մեքսիկայում հայ համայնքի դերին եւ գործունեությանը` հյուրը վստահեցրել է, որ հայ համայնքը լիովին ինտեգրված է երկրի ներքին կյանքին` Նա տեղեկացրել է, որ Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատում ստեղծվել է Հայաստանի հետ բարեկամական խումբ:
Ֆրանսիսկո դել Ռիոն նշել է, որ Մեքսիկան իր Սահմանադրության մեջ ամրագրել է արտաքին քաղաքականության սկզբուքները, որոնց թվում են ազգերի ինքնորոշումը, տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես նաեւ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը, ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, միջազգային համագործակցությունը: Եվ Մեքսիկան, առաջնորդվելով այդ սկզբունքներով, աջակցում է Մինսկի խմբի աշխատանքներին եւ ցանկանում է լավագույնը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Նշենք, որ պատասխան այցով Մեքսիկա կայցելի ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի եւ Իսրայելի Պետության Կնեսետի փոխխոսնակ, Կնեսետի Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի մասնակցությամբ մեկնարկել են հայ-իսրա...
Սեպտեմբերի 26-ին կգումարվի ԱԺ արտահերթ նիստ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 26-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ...
Սեպտեմբերի 24-ին Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ, որն «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի համաձայն անցկացվել է դռնփակ ընթացակարգով: Նիստի օրակարգում է եղել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի եւ անդամների պաշտոններում ընտր...

23 сентября председатель   Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян и руководитель парламентской группы дружбы Армения – Мексика В.Багдасарян встретились с делегацией, возглавляемой начальником управления Европы МИД Мексиканских Соединенных Штатов, послом Франсиско дель Рио.
В ходе встречи собеседники говорили о необходимости стабильного и динамичного развития и укрепления межпарламентских связей, подчеркнули важность активного сотрудничества групп дружбы, частых визитов.
Стороны считают необходимым развитие между двумя странами торгово-экономических, культурных, гуманитарных, промышленных связей.
В.Багдасарян выразил уверенность, что визит Франсиско дель Рио в НС РА придаст новое дыхание отношениям, окажется плодотворным для дальнейшего развития сотрудничества.
А.Закарян особо выделил взвешенный подход Мексики к вопросу мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.
Посол Франсиско дель Рио сообщил о намерении мексиканской стороны назначить в Ереван Почетного консула Мексики, что приветствовалось армянскими парламентариями, которые сочли это весьма важным шагом в развитии двусторонних отношений.
Обратившись к роли и деятельности армянской общины в Мексике, гость заверил, что местные армяне полностью интегрированы во внутреннюю жизнь страны, проинформировав также, что в Палате депутатов Мексики создана группа дружбы с Арменией.
Франсиско дель Рио отметил, что Мексика в своей Конституции закрепила принципы внешней политики, в числе которых самоопределение наций, территориальная целостность, а также мирное урегулирование конфликтов, неприменение силы и угрозы силой, международное сотрудничество. Мексика, руководствуясь этими принципами, содействует работе Минской группы и желает наилучшего народам Армении и Азербайджана.
Председатель   Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян посетит Мексику с ответным визитом.
24 сентября с участием председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководителя парламентской группы дружбы Армения – Израиль А.Закаряна и вице-спикера Кнессета Государства Израиль, руководителя парламентской группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков началась работа по созданию обществ...
26 сентября, в 12:00 часов, по решению Председателя НС Г.Саакяна, согласно ст.70 Конституции РА, по инициативе Правительства РА созывается внеочередное заседание НС РА – по повестке дня инициатора.   ...
24 сентября под председательством О.Саакяна состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, которое, согласно закону РА “Регламент НС”, проведено в закрытом режиме. В повестке дня заседания – вопрос предложения Национальному Собранию кандидатур для избра...