ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 8-ին գումարել է հանձնաժողովի հերթական նիստ, որում քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ՀՀ կառավարության հեղինակած «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը կընդգրկվի ԱԺ հինգերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի եւ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը տեղեկացրել է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ոստիկանության ուսումնական հաստատությունում ընդունելությունը խրախուսելու, ոստիկանությունում առաջացող թափուր հաստիքներն առավել արդյունավետ համալրելու անհրաժեշտությամբ: Վարդան Եղիազարյանը մասնավորապես նշել է, որ վերջին տարիներին էապես նվազել է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի դիմորդների թիվը, նվազել է նաեւ կրթահամալիրի քոլեջ դիմողների թիվը: Նշված եւ այլ խնդիրների լուծման համար հեղինակն առաջարկում է նաեւ ոստիկանության ուսումնական հաստատությունում պետական պատվերով սովորողների համար ուսման ողջ ժամանակահատվածում սահմանել վարձատրություն՝ ՀՀ-ում սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չափով եւ թույլ տալ համակարգում առկա միջին խմբի հաստիքներում աշխատանքի ընդունել նաեւ ոչ ոստիկանի մասնագիտություն ունեցող քաղաքացիների, որոնց մասնագիտությունների ցանկը կսահմանվի ՀՀ կառավարության կողմից: Ըստ Ոստիկանության պետի տեղակալի, եթե խորհրդարանն ընդունի սովորողների վարձատրության վերաբերյալ նշված առաջարկը, ապա տարեկան կտրվածքով պետական բյուջեից կպահանջվի 368 մլն դրամ:
Առաջարկված լրացումների վերաբերյալ հանձնաժողովի անդամների տեսակետները միանշանակ չէին. եղան բազմաթիվ առաջարկներ եւ դիտողություններ, որոնք, ինչպես եզրափակիչ ելույթում նշեց հիմնական զեկուցողը, մանրամասն կքննարկվեն:
Հեղինակների առաջարկով մինչեւ մեկ տարի ժամկետով հետաձգվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի եւ ՀՀ կառավարության «Փրկարարական ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի քննարկումը:

On September 8, the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs moderated by Koryun Nahapetyan convened a regular meeting. The draft law on Amendments to the RA Law on Police Service authored by the RA Government was discussed and is to be included in the draft agenda of the 10th Session of the NA 5th convocation and upcoming 4-day sittings with the Committee’s endorsement.
Key reporter, Deputy Chief of the RA Police Vardan Yeghiazaryan, informed that the adoption of the bill is conditioned by encouraging entrance to police educational institution, necessity of more effective police recruitment. Vardan Yeghiazaryan particularly mentioned that the number of applicants for the Police Academy , as well as for the Academy College has recently reduced. The author proposes to define scholarships for the whole period of study for the state order students in police educational institution in the amount of the RA minimum wage and allow recruiting also citizens without police specialization for the middle group posts in the system, leaning on the list of allowed specializations to be defined by the RA Government. According to the Deputy Chief of Police, in case of adoption of this bill by the parliament, it will require 368 mln AMD of annual allocations from the state budget.
Committee members' views on the proposed amendments were not unequivocal: they made various suggestions and remarks which will be thoroughly considered as the key reporter noted in his final speech.
According to the authors, the discussion on the legislative package of the bill on Amendments to the RA Code on Administrative Infringements by Tigran Urikhanyan, the RA Law on Adopting Rescue Service Code and Amendments to the RA Code of Administrative Infringements by the RA Government was delayed up to a year.