Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Սլովակիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետեր Պրիպուտենին (նստավայրը՝ Մոսկվա): Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ-ում Սլովակիայի գլխավոր պատվավոր հյուպատոս Գագիկ Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանի այցը խորհրդարան՝ Արտակ Զաքարյանը խոսել է երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների մասին, անհրաժեշտ համարել միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումն ու խորացումը: Այս համատեքստում դեսպանը եւս ընդգծել է խորհրդարանական կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը եւ նշել, որ Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա առեւտրատնտեսական, հումանիտար, մշակութային եւ այլ ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, ներկայացրել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած իրադարձությունները: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, խնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով` հիմնված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վրա` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում: Այս համատեքստում Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Սլովակիայի հավասարակշիռ դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում: Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել 2004 թվականին Սլովակիայի Հանրապետության խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է նաեւ ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումներից հետո խորհրադարանական անելիքները:
Դեսպանը վերահաստատել է ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում իր երկրի դիրքորոշումը՝ նշելով, որ Սլովակիան պաշտպանում է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծումը:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ եւ Սլովակիայի խորհրդարանների եւ նրա տարբեր կառույցների միջեւ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Նշվել է, որ արդյունավետ համագործակցություն է իրականացվում տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում:
Դեսպան Պետեր Պրիպուտենը Սլովակիայի նորընտիր նախագահի նամակն է փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի՝ Հայաստան առաջիկա այցի հետ կապված հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Պետեր Պրիպուտենը վստահեցրել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կաջակցի երկու երկրների խորհրդարանների համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` 1. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի ներքին աուդիտի բաժնի գլխավոր մասնագետ (ծածկագիր` 1-2.2.-101) 2. Հայաստանի Հանրապե...
Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի միջեւ 2016 թվականի հունվարի 26-ին Երեւանում եւ 2016 թվականի հունվարի 29-ին Լյուքսեմբուրգում ստորագրված «Հայաստան...
Հունիսի 13-ին՝ ժամը 12:00-ին, կգումարվի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 13-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով : ...

On June 10, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Slovak Republic to the RA Peter Priputen (Residence in Moscow). The General Consul of Slovakia to the RA Gagik Martirosyan also attended the meeting.
Welcoming the Ambassador’s visit Artak Zakaryan talked about the friendly relations of the two countries and considered necessary the development and deepening of the inter-parliamentary cooperation. In this context the Ambassador also has underlined that there is big potential of development between Armenia and Slovakia in trade-economic, humanitarian, cultural and other spheres.
In the course of the meeting Artak Zakaryan touched upon the Nagorno Karabakh (NK) problem, presented the events occurred on Karabakh-Azerbaijani line of contact. The Committee Chairman has noted that Armenia, unlike Azerbaijan, exclusively sees the settlement of the problem through the peaceful means on the nations’ self-determination right in the OSCE Minsk Group format. In this context Artak Zakaryan highlighted the balanced position of Slovakia in the NK conflict settlement. The Committee Chairman highly assessed the Armenian Genocide recognition by the Parliament of the Republic of Slovakia.
Artak Zakaryan also presented the works to be done in parliament after the RA Constitutional reforms.
The Ambassador has reaffirmed the position of the country in the NK problem settlement, noting that Slovakia defends the solution of the problem exclusively through peaceful means.
The interlocutors debated issues regarding the cooperation between the parliaments and its different structures of the RA and Slovakia. It has been noted that effective cooperation is implemented in different parliamentary assemblies.
Ambassador Peter Priputen conveyed the letter of the newly elected President of Slovakia to the RA NA Speaker.
During the meeting issues concerning the upcoming visit of the Speaker of Slovak Parliament to Armenia.
At the end of the meeting Peter Priputen assured that within the framework of his authorities he will support the implementation of the joint programmes of the parliaments of the two countries.
On June 10, at the sitting of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Gagik Minasyan the Financial Treaty Armenia M6 Interstate Road signed between the Republic of Armenia and the European Investment Bank in Yerevan on January 26, 2016 and in Luxembourg on...
On June 13 at 12:00 RA NA Extraordinary Session is to Be Convened
By the decision of the RA NA Speaker Galust Sahakyan, under Article 70 of the RA Constitution, at the initiative of the RA Government, on June 13 at 12:00 an extraordinary session of the RA National Assembly will be convened by the initiator’s established agenda. ...