Մարտի 30-ին ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ Վահան Բաբայանը հանդիպել են Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում բրիտանական պատվիրակության անդամ Մարկ Պրիտչարդի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի պատվիրակությունների համագործակցության մակարդակը, երախտիքի խոսք հայտնել բրիտանական պատվիրակությանը՝ ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանում ցուցաբերած աջակցության համար:
Տիկին Նաղդալյանն ընդգծել է ԵԽԽՎ-ի հետ հայկական պատվիրակության համագործակցության քաղաքականության կարեւորությունը եւ հավելել, որ ԵԽԽՎ-ում ստանձնած բոլոր պարտավորությունների ուղղությամբ Հայաստանը կատարում է լայնածավալ աշխատանք ու պատրաստակամ է այսուհետ եւս աշխատել նույն ոգով: Հիշեցնելով, որ ԵԽԽՎ-ի առաքելությունը ժողովուրդների միջեւ բարեկամության եւ վստահության մթնոլորտի ամրապնդումն է՝ Հերմինե Նաղդալյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԽԽՎ աշխատանքը պետք է մշտապես ընթանա վերոնշյալ ուղիով:
Պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է Եվրոպայի խորհրդի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանին եւ նշել, որ հատկապես վերջին տարիների ընթացքում ակտիվ համագործակցելով ԵԽԽՎ-ի մոնիթորինգի հանձնաժողովի եւ Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ՝ մեր երկիրն էական քայլեր կատարեց սահմանադրական բարեփոխումների ուղղությամբ: Տիկին Նաղդալյանը նշել է, որ սահմանադրական փոփոխություններից հետո Հայաստանում այժմ իրականացվում են օրենսդրությունը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գործընթացներ եւ անդրադարձել է Ընտրական օրենսգրքի մշակման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին:
Նաիրա Զոհրաբյանի գնահատմամբ՝ ԵԽԽՎ նախագահը կառույցի կանոնադրությամբ պետք է լինի անկողմնակալ, ոչ թե դառնա որեւէ կոնկրետ երկրի լոբբիստը: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է Պեդրո Ագրամունտի՝ ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելուց հետո առաջինն Ադրբեջան կատարած այցին եւ Բաքվում ԼՂ-ի մասով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը հակասող հայտարարություններին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների քաղաքական խմբի գործունեությանը, որի անդամ է պարոն Պրիտչարդը: Զրուցակիցները կարեւորել են խմբի հետ մեր երկրի խորհրդարանական քաղաքական ուժերի համագործակցությունը:
Նույն օրը Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում բրիտանական պատվիրակության անդամ Մարկ Պրիտչարդի հետ հանդիպել են Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Լեւոն Մարտիրոսյանը, խմբի անդամներ Կարինե Աճեմյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Կորյուն Նահապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Հայ խորհրդարանականները կարեւորել են երկու երկրների միջեւ առկա փոխգործակցությունն ու դրա խորացումը:
Քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի երկրներում հայ համայնքների խնդիրներին, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը, ինչպես նաեւ՝ Մեծ Բրիտանիայի ներքին քաղաքականությանը:
Մարտի 30-ին տեղի է ունեցել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ: Նիստում քննարկվել է ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի հեղինակած «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարել...
Մարտի 29-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է Տավուշի մարզի Բերքաբեր եւ Բարեկամավան համայնքների ղեկավարների հետ: Հանձնաժողովի՝ մարտի 19-ին Տավուշի մարզ կատարած այցի ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել խորհր...

30 марта вице-спикер НС, глава делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян, члены делегации Н.Зограбян, Н.Карапетян и В.Бабаян встретились с депутатом Палаты общин Соединенного Королевства, членом британской делегации в ПАСЕ Марком Притчардом.
Приветствуя гостя, Э.Нагдалян высоко оценила уровень сотрудничества делегаций Армении и Великобритании в ПАСЕ,   выразила признательность британской делегации за содействие на январской сессии ПАСЕ.
Г-жа Нагдалян подчеркнула важность политики сотрудничества армянской делегации с ПАСЕ и добавила, что Армения проводит объемную работу по всем взятым обязательствам в ПАСЕ и впредь готова работать в том же духе.
Глава делегации особо выделила поддержку ПАСЕ Армении и отметила, что в последние годы, активно сотрудничая с Мониторинговой комиссией ПАСЕ и Венецианской комиссией Совета Европы, наша страна проделала значительные шаги к конституционным реформам. Г-жа Нагдалян отметила, что после конституционных изменений ныне в Армении осуществляются процессы гармонизации законодательства с Конституцией и обратилась   к работам по разработке Избирательного кодекса.
По мнению Н.Зограбян, председатель ПАСЕ по уставу структуры должен быть беспристрастным, а не становиться лоббистом интересов какой-либо конкретной страны. В этом контексте она обратилась к первому после избрания председателем ПАСЕ визиту Педро Аграмунта в Баку и сделанным там заявлениям по Нагорному Карабаху, противоречащим деятельности   Минской группы ОБСЕ.
В ходе встречи стороны обратились также к деятельности Альянса европейских консерваторов и реформистов , членом которого является г-н Притчард. Собеседники подчеркнули важность сотрудничества парламентских политических сил нашей страны с альянсом.
В тот же день с депутатом Палаты общин Соединенного Королевства, членом британской делегации в ПАСЕ Марком Притчардом встретились руководитель парламентской группы дружбы Армения – Великобритания Л.Мартиросян, члены группы К.Аджемян, Н.Карапетян и депутат НС К.Нагапетян.
В ходе встречи обсуждены вопросы парламентского сотрудничества Армения – Великобритания. Армянские парламентарии подчеркнули важность существующего взаимодействия между двумя странами и его углубления.
Обсуждены также происходящие в регионе события, в частности затронуты проблемы армянских общин Ближнего и Среднего Востока, сотрудничество Армения – Евросоюз, а также внутренняя политика Великобритании.
30 марта состоялось заседание Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта под председательством А.Давтяна.На заседании обсужден проект закона о внесении дополнения в закон РА “О высшем и послевузовском образовании”, которым предлагается не назначать в Совет упр...
29 марта председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с главами общин Беркабер и Барекамаван Тавушской области.В ходе поездки комиссии 19 марта в Тавушскую область была достигнута договоренность о встрече в парламенте для более д...