Մարտի 30-ին ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ Վահան Բաբայանը հանդիպել են Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում բրիտանական պատվիրակության անդամ Մարկ Պրիտչարդի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի պատվիրակությունների համագործակցության մակարդակը, երախտիքի խոսք հայտնել բրիտանական պատվիրակությանը՝ ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանում ցուցաբերած աջակցության համար:
Տիկին Նաղդալյանն ընդգծել է ԵԽԽՎ-ի հետ հայկական պատվիրակության համագործակցության քաղաքականության կարեւորությունը եւ հավելել, որ ԵԽԽՎ-ում ստանձնած բոլոր պարտավորությունների ուղղությամբ Հայաստանը կատարում է լայնածավալ աշխատանք ու պատրաստակամ է այսուհետ եւս աշխատել նույն ոգով: Հիշեցնելով, որ ԵԽԽՎ-ի առաքելությունը ժողովուրդների միջեւ բարեկամության եւ վստահության մթնոլորտի ամրապնդումն է՝ Հերմինե Նաղդալյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԽԽՎ աշխատանքը պետք է մշտապես ընթանա վերոնշյալ ուղիով:
Պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է Եվրոպայի խորհրդի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանին եւ նշել, որ հատկապես վերջին տարիների ընթացքում ակտիվ համագործակցելով ԵԽԽՎ-ի մոնիթորինգի հանձնաժողովի եւ Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ՝ մեր երկիրն էական քայլեր կատարեց սահմանադրական բարեփոխումների ուղղությամբ: Տիկին Նաղդալյանը նշել է, որ սահմանադրական փոփոխություններից հետո Հայաստանում այժմ իրականացվում են օրենսդրությունը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գործընթացներ եւ անդրադարձել է Ընտրական օրենսգրքի մշակման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին:
Նաիրա Զոհրաբյանի գնահատմամբ՝ ԵԽԽՎ նախագահը կառույցի կանոնադրությամբ պետք է լինի անկողմնակալ, ոչ թե դառնա որեւէ կոնկրետ երկրի լոբբիստը: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է Պեդրո Ագրամունտի՝ ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելուց հետո առաջինն Ադրբեջան կատարած այցին եւ Բաքվում ԼՂ-ի մասով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը հակասող հայտարարություններին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների քաղաքական խմբի գործունեությանը, որի անդամ է պարոն Պրիտչարդը: Զրուցակիցները կարեւորել են խմբի հետ մեր երկրի խորհրդարանական քաղաքական ուժերի համագործակցությունը:
Նույն օրը Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում բրիտանական պատվիրակության անդամ Մարկ Պրիտչարդի հետ հանդիպել են Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Լեւոն Մարտիրոսյանը, խմբի անդամներ Կարինե Աճեմյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Կորյուն Նահապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Հայ խորհրդարանականները կարեւորել են երկու երկրների միջեւ առկա փոխգործակցությունն ու դրա խորացումը:
Քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի երկրներում հայ համայնքների խնդիրներին, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը, ինչպես նաեւ՝ Մեծ Բրիտանիայի ներքին քաղաքականությանը:
Մարտի 30-ին տեղի է ունեցել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ: Նիստում քննարկվել է ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի հեղինակած «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարել...
Մարտի 29-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է Տավուշի մարզի Բերքաբեր եւ Բարեկամավան համայնքների ղեկավարների հետ: Հանձնաժողովի՝ մարտի 19-ին Տավուշի մարզ կատարած այցի ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել խորհր...

On March 30, the NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Delegation to PACE Hermine Naghdalyan, members of the Delegation Naira Zohrabyan, Naira Karapetyan and Vahan Babayan met with the Member of the House of Commons of the United Kingdom, Member of the British Delegation to PACE Mark Pritchard.
Welcoming the guest Hermine Naghdalyan highly assessed the level of the cooperation of the Delegations of Armenia and Great Britain to PACE, expressed her gratitude to the British Delegation for the support shown in PACE January Session.
Mrs Naghdalyan has underlined the importance of the cooperation policy of the Armenian Delegation with PACE and has added that in terms of all obligations assumed in PACE Armenia does a wide-scale of work and is ready to work with the same spirit from now on. Remembering that the mission of PACE is the strengthening of the atmosphere of friendship and trust between the peoples Hermine Naghdalyan expressed conviction that the work of PACE should always go on in the abovementioned way.
The Head of Delegation highlighted the support shown by the Council of Europe to Armenia and noted that especially during the recent years, actively cooperating with PACE Monitoring Committee and the Venice Commission of the Council of Europe, our country took essential steps in making Constitutional reforms. Mrs Naghdalyan has noted that after the Constitutional Amendments,a process of corresponding the legislation with the Constitution is now carried out in Armenia and has touched upon the works underway on the revision of the Electoral Code.
By Naira Zohrabyan’s assessment, by the Statute of the structure PACE President  should be unbiased, and not become the lobbyist of the concrete country. In this context she touched upon Pedro Agramunt’s visit to Azerbaijan after being elected PACE President and the statements contradicting the activities of the OSCE Minsk Group on the NKR in Baku.
In the course of the meeting the sides also referred to the activities of the Political Group of the European Conservatives and Reformists (ECR), the member of which is Mr Pritchard. The interlocutors emphasized the cooperation of the parliamentary political forces of our country.
On the same day the Head of Armenia-Great Britain Friendship Group Levon Martirosyan, the member of the Group Karine Atshemyan, Naira Karapetyan and the NA deputy Koryun Nahapetyan met with the Member of the House of Commons of the United Kingdom, Member of the British Delegation to PACE Mark Pritchard.
During the meeting issues regarding Armenia-Great Britain parliamentary cooperation were discussed. The Armenian parliamentarians attached importance to the cooperation existing between the two countries and its deepening.
The sides also discussed the events going on in the region, particularly touched upon the problems of the Armenian communities in the Near East and Middle East countries, Armenia-European Union cooperation, as well as the inner policy of Great Britain.
On March 30, the sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport moderated by Artak Davtyan was held.The draft law on Amending the RA Law on Higher and Post-Graduate Professional Education authored by the NA deputy Tevan Poghosyan was debated.The Deputy Minister ...
On March 29, the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with the heads of Berkaber and Barekamavan communities of Tavush Marz.During the visit of the Committee to Tavush Marz on March 19, an agreement was reached to meet in parliament and ...