Հոկտեմբերի 27-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան էին այցելել «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի «Երիտասարդությունը՝ ներգրավված հասարակության մեջ» բանավեճի ակումբի անդամները:
Հանդիպումից առաջ նրանք շրջել են խորհրդարանի շենքում, եղել ԱԺ նիստերի դահլիճում եւ հետեւել պատգամավորների աշխատանքին:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ողջունելով ներկաներին, անդրադարձել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանում տեղի ունեցած ոճրագործությանը եւ նշել, որ այն խորհրդարաններում տեղի ունեցած դեպքերից ամենաողբերգականն է համարվում:
Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է հանձնաժողովի գործունեության ոլորտները, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատակարգն ու օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակման եւ որոշումների կայացման ընթացակարգերը, օրենսդիր մարմնի գործունեությունը եւ լիազորությունները: Նա նաեւ անդրադարձել է հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, նախագծի ընձեռած հնարավորություններին: Արտակ Դավթյանը կարեւորել է երիտասարդության մասնակցությունը հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:
Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքում ակումբի անդամներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել Արտակ Դավթյանին:
Այցի ավարտին հյուրերը ԱԺ նիստերի դահլիճում լուսանկարվել են ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանի հետ:
Հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանը շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով պատգամավորները ողջունել են ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած եւ նիստին հետեւող «Երիտասարդությունը` ներգրավված հասարակության մեջ» ծրագրում ընդգրկված տարբեր մարզերի աշակերտների...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի (ՀՀ ԱԺ) եւ ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրի (ՀԱԺԱԾ) սերտ համագործակցության արդյունքում մշակվել է երեք ուղեցույց, որոնք կնպաստեն ՀՀ ԱԺ խորհրդարանական լսումների ընթացակարգի, խորհրդարանական էթիկայի նորմերի ընկալման եւ ընտրողն...
Այսօր լրանում է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի 16-րդ տարելիցը: Ողբերգական իրադարձության տարելիցի կապակցությամբ այսօր առավոտյան Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Հերմինե Նաղդալյանը, Էդուարդ Շարմազանովը, պատգամավորները, զոհված պետական գործիչների հարազատները...

27 октября в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили члены дискуссионного клуба “Молодежь в обществе” мемориального фонда “Джинишян”.
До встречи они ознакомились с зданием парламента, побывали в зале заседаний НС, где следили за работой депутатов.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян, приветствуя присутствующих, обратился к злодеянию 27 октября 1999 г. и отметил, что случившееся считается самым трагичным из преступлений, когда-либо происходивших в парламентах.
А.Давтян представил сферы деятельности комиссии, порядок работы постоянных комиссий НС, процедуры разработки законодательных инициатив и представления решений, деятельность и полномочия законодательного органа. Он говорил также о представляющем общественный интерес процессе конституционных реформ, о предоставляемых проектом   возможностях. Председатель комиссии подчеркнул важность участия молодежи в общественно-политической жизни.
В ходе беседы члены клуба задали вопросы А.Давтяну.
В завершение визита гости в зале заседаний НС сфотографировались с председателем Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
На четырехдневнoм заседании НС
27 октября Национальное Собрание продолжило работу очередных четырехдневных заседаний. До начала работы заседания по предложению Председателя НС Г.Саакяна парламентарии приветствовали посетивших парламент в рамках программы “Открытые двери” и следящих за работой НС участников программы “Молодежь в о...
В итоге сотрудничества НС РА и USAID SANAP разработан ряд указателей
В результате тесного сотрудничества НС РА и USAID SANAP разработано три указателя, которые помогут усовершенствованию процедуры парламентских слушаний, восприятию норм парламентской этики и работе с избирателями. Примечательно, что все три указателя разработаны при деятельном участии представителей ...
Состоялась церемония памяти
Сегодня – 16-я годовщина жертв злодеяния 27 октября 1999 г. В связи с годовщиной сегодня рано утром Председатель НС РА Г.Саакян, вице-спикеры НС Э.Нагдалян и Э.Шармазанов, депутаты НС, родные погибших государственных деятелей, сотрудники Аппарата НС и аккредитованные в парламенте журналисты отдали д...