Սեպտեմբերի 18-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովայի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի դերը Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցություն ցուցաբերելու գործում: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ կազմակերպությունն իր նպաստն է բերում նաեւ երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը ԵԽԽՎ շրջանակներում: Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ տիկին Վուտովան կշարունակի Երեւանում ԵԽ գրասենյակի հետեւողական աշխատանքը՝ ուղղված Հայաստան-ԵԽ կապերի ամրապնդմանը, այդ թվում նաեւ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում:
Նատալյա Վուտովան նշել է, որ ԵԽ երեւանյան գրասենյակը նպատակ ունի շարունակել աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը: Վերջինս կարեւորել է գրասենյակի համագործակցությունը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել ՀՀ-ում սկսված սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին: Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ ՀՀ Նախագահի կողմից նախաձեռնված այս գործընթացը եւս ապացույցն է առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունը նպատակ ունի ամրապնդել իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացումը, մարդու հիմնական իրավունքների եւ ազատությունների երաշխավորման գործում առավել արդյունավետ մեխանիզմների ապահովումը: Ընդգծվել է նաեւ Վենետիկի հանձնաժողովի օգտակար մասնագիտական գործունեության կարեւորությունը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացից՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում հակամարտության լուծման հարցում Եվրոպայի խորհրդի հավասարակշիռ դիրքորոշումը: Արտակ Զաքարյանն այս համատեքստում նաեւ կարեւորել է Եվրոպայի մաս կազմող, սակայն միջազգայնորեն դեռեւս չճանաչված տարածքներում, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղում, մարդու հիմնարար իրավունքների իրացման հետ կապված խնդիրների լուծումը:
Հարցի կապակցությամբ տիկին Վուտովան նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը բաց է ժողովրդավարության տարածմանը այն հասարակությունների համար, որոնք գտնվում են հակամարտությունների գոտիներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ, սեպտեմբերի 18-ին` ժամը 11:00-ին, գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` օրակարգում ունենալով ՀՀ Նախագահի նախաձեռնած ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հ...
Տեղի կունենա «Անկախ սերունդ, առողջ սերունդ» հեծանվավազք՝ «ԱԺ նախագահի գավաթ» մրցաշարը
ՀՀ Ազգային ժողովը եւ ՀՀ հեծանվային մարզաձեւի ֆեդերացիան Հայաստանի Հանրապետության անկախության 24-րդ տարեդարձին նվիրված կազմակերպում են «Անկախ սերունդ, առողջ սերունդ» հեծանվավազք՝ «ԱԺ նախագահի գավաթ» մրցաշարը: Մրցաշարը կմեկնարկի սեպտեմբերի 19-ին՝ ժամը 18:00-ին, Իսակովի պողոտա 27/8 հասցեում գտնվող հեծա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 18-ին ընդունել է ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ Ալ Քաբանդիին: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրին, կարեւորել է երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացումը, երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի հետագա խո...
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը եւ հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտ Եսայանը սեպտեմբերի 18-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովայի հետ : Ողջունելով հյուրին՝ Էլինար Վարդանյանը ներկայացրել ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ելույթը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի քննարկումների ժամանակ
«Հարգելի գործընկերներ, արդեն մի քանի ամիս է քաղաքական ուժերի ու հասարակության քննարկումների կարեւորագույն թեման սահմանադրական բարեփոխումներն են: Բնականաբար, գործընթացը պետք է ուղեկցվեր բուռն քննարկումներով, քանի որ բանավեճը երկրի, պետության եւ հասարակության զարգացման իրավական հիմքերի շուրջ է: Սահման...
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն ընդունել է ԵԱՀԿ հակամարտությունների կանխարգելման կենտրոնի տնօրեն Մարսել Պեշկոյին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը, ռազ...

18 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с руководителем Ереванского офиса Совета Европы Н.Вутовой.
Приветствуя гостью, А.Закарян подчеркнул роль Ереванского офиса СЕ в содействии демократическим процессам в Армении. По мнению председателя комиссии, организация внесла свой вклад также в развитие и углубление двусторонних и разносторонних отношений в рамках ОБСЕ. Г-н Закарян выразил надежду, что Н.Вутова продолжит в Ереванском офисе СЕ последовательную работу, направленную на упрочение связей Армения – СЕ, в том числе в рамках Парламентской Ассамблеи.
Г-жа Вутова отметила, что Ереванский офис СЕ поддерживает реализуемые в   Армении программы по развитию демократии. Она подчеркнула важность сотрудничества офиса с постоянными комиссиями НС.
В ходе встречи затронут был начатый в РА процесс конституционных реформ. Г-н Закарян отметил, что инициированный Президентом РА процесс – подтверждение того, что Армения намерена укрепить реализацию принципа верховенства права, обеспечить наиболее эффективные механизмы в гарантиях основных прав и свобод человека. Подчеркнута также полезная профессиональная деятельность Венецианской комиссии.
Говоря о процессе мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, А.Закарян отметил, что РА высоко ценит взвешенную позицию СЕ в вопросе разрешения конфликта.
Г-жа Вутова отметила, что СЕ открыт для утверждения демократии в обществах, находящихся в зоне конфликтов.
По решению Председателя НС Г.Саакяна, согласно ст.70 Конституции РА, по инициативе депутатов НС, 18 сентября, в 11.00 часов, созвано внеочередное заседание НС, имея в повестке вопрос принятия проекта решения НС о согласии на вынесение на референдум инициированного Президентом РА проекта изменений Ко...
18 сентября Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Государства Кувейт в РА Бассама Мухаммада аль-Кабанди.Председатель НС Г.Саакян, приветствуя гостя, подчеркнул важность развития двусторонних отношений, дальнейшего углубления межпарламентских связей двух стран, развития т...
18 сентября председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Варданян и заместитель председателя комиссии М.Есаян встретились с руководителем Ереванского офиса Совета Европы  Н.Вутовой.Приветствуя гостью, Э.Варданян представила сферы деятельности возглавляем...
Выступление Председателя НС Г.Саакяна на дебатах по проекту изменений Конституции РА
“Уважаемые коллеги, уже несколько месяцев важнейшей темой обсуждений политических сил и общества являются конституционные реформы. Естественно, процесс должен был сопровождаться бурными обсуждениями, поскольку дебаты вокруг правовых основ развития страны, государства и общества.Конституционные рефор...
17 сентября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян принял директора Центра по предупреждению конфликтов ОБСЕ Марселя Пешко. Во встрече участвовали также руководитель Ереванского офиса ОБСЕ, посол А.Сорокин, национальный куратор геопол...