Գալուստ Սահակյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իվիցա Դաչիչին
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 3-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ եւ արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչին:
Իվիցա Դաչիչի հետ Ազգային ժողով են այցելել ԵԱՀԿ նախագահի՝ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Անջելո Գնեդինգերը, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Սորոկինը եւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցերով նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ԵԱՀԿ խորհդարանական վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը, ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Մհեր Շահգելդյանը, Ստեփան Մարգարյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը:
Ողջունելով Իվիցա Դաչիչի այցը Հայաստան՝ ԱԺ նախագահը կարեւորել է այն՝ խնդիրներին տեղում ծանոթանալու եւ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը քննարկելու առումով: Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում Եվրաատլանտյան եւ Եվրասիական տարածաշրջանում անվտանգությանը եւ համագործակցությանը նպաստ բերելու Սերբիայի պատրաստակամությունը, որն արտահայտվում է նաեւ ԵԱՀԿ նախագահության ստանձմամբ:
ԱԺ նախագահը փաստել է, որ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները պետք է լուծվեն միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերի հավասարարժեք կիրառման եւ Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի սկզբունքների հիման վրա: Նա նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը՝ որպես բանակցային գործընթացի գործուն եւ միակ ձեւաչափ:
ԱԺ նախագահն իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի դիրքորոշման վերաբերյալ, որով ապակայունացվում է իրավիճակը տարածաշրջանում: Նա նշել է, որ Հայաստանը վաղուց որդեգրել է խնդրին խաղաղ լուծում տալու ուղին, սակայն միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԵԱՀԿ-ին Ադրբեջանի պահվածքը պիտի մտահոգության առիթ տա:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ, ինչպես նաեւ կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: ԱԺ նախագահը դրական է գնահատել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը եւ համագործակցությունը ՀՀ Ազգային ժողովի հետ:
Գալուստ Սահակյանը, անդրադառնալով հայ-սերբական համագործակցությանը, կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը եւ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իվիցա Դաչիչը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Սերբիան եւ Հայաստանը պատմական ընդհանրություններ ունեցող բարեկամ երկրներ են:
Կարեւորելով Սերբիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարբերությունների զարգացումը՝ պարոն Դաչիչը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու տարածաշրջանային մի շարք հարցերի լուծմանը եւ համագործակցության ընդլայնմանը: Նա, կարեւորելով մեր տարածաշրջանի դերը կայունության հաստատման եւ պահպանման գործում, նշել է, որ պետք է աշխատել անվտանգության մեխանիզմների ուղղությամբ, կայունացնել հարաբերությունները շփման գծում, որպեսզի ոչ մի կողմից զոհեր չլինեն: Արձագանքելով Ազգային ժողովի նախագահի մտահոգությանը՝ պարոն Դաչիչը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ավելի ակտիվ պիտի գործի՝ պահպանելով համաձայնեցված սկզբունքները:
Իվիցա Դաչիչը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին ԵԱՀԿ գործունեությունը դրական գնահատելու եւ կազմակերպության հետ լիարժեք համագործակցելու համար:
ԵԱՀԿ նախագահի՝ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Անջելո Գնեդինգերը, խոսելով ԵԱՀԿ-Հայաստան համագործակցության մասին, կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը հարաբերությունների զարգացման գործում եւ նշել, որ մեծ ներուժ կա այդ ոլորտում: Անջելո Գնեդինգերը գոհունակությամբ նշել է նաեւ, որ Հայաստանը տարածաշրջանում օրինակելի է իր ժողովրդավարությամբ:

Г.Саакян принял действующего Председателя ОБСЕ Ивицу Дачича
3 июня Председатель НС Г.Саакян принял действующего Председателя ОБСЕ, первого вице-премьера и министра иностранных дел Сербии Ивицу Дачича.
Вместе с И.Дачичем НС посетили специальный представитель Председателя ОБСЕ по делам Южного Кавказа А.Гнедингер, руководитель Ереванского офиса ОБСЕ А.Сорокин и личный представитель Председателя ОБСЕ по вопросам урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы А.Каспрчик.
На встрече также присутствовали руководитель делегации РА в ПА ОБСЕ А.Гегамян, депутаты НС В.Багдасарян, С.Демирчян, А.Минасян, М.Шахгельдян, С.Маргарян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Г.Товмасян.
Приветствуя визит И.Дачича в Армению, Председатель НС подчеркнул важность его в плане ознакомления с проблемами на месте и обсуждения представляющих взаимный интерес вопросов. Г.Саакян отметил, что РА высоко ценит готовность Сербии внести вклад в безопасность и сотрудничество в Евроатлантическом и Евразийском регионах, что выражается также в председательстве в ОБСЕ.
Председатель НС констатировал, что существующие в регионе ОБСЕ конфликты должны разрешаться на основе равнозначного применения всех норм международного права и принципов Хельсинкского Заключительного акта. Он также подчеркнул, что Армения осознает важность посредничества сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – как действенного и единственного формата переговорного процесса.
Спикер НС выразил свою обеспокоенность позицией Азербайджана, дестабилизирующей ситуацию в регионе. Он отметил, что Армения давно избрала мирный путь разрешения проблемы, однако поведение Азербайджана должно озаботить международное сообщество, в частности ОБСЕ.
Глава парламента отметил, что Армения высоко ценит сотрудничество с ОБСЕ, а также содействие организации процессу проводимых в нашей стране демократических реформ. Председатель НС положительно оценил деятельность Ереванского офиса ОБСЕ и его сотрудничество с НС РА.
Г.Саакян, обратившись к армяно-сербскому сотрудничеству, подчеркнул важность развития межпарламентских связей и деятельности парламентских групп дружбы.
Действующий Председатель ОБСЕ Ивица Дачич, поблагодарив за прием, отметил, что Сербия и Армения – дружественные страны с историческими общностями.
Подчеркнув важность развития отношений между Сербией и Арменией, г-н Дачич выразил готовность содействовать решению ряда региональных вопросов и расширению сотрудничества. Он, осознавая роль нашего региона в установлении и сохранении стабильности, отметил, что следует работать в направлении выработки механизмов безопасности, стабилизировать   отношения на линии соприкосновения, чтобы не было жертв ни с чьей стороны. Реагируя на озабоченность Председателя НС, г-н Дадич отметил, что МГ ОБСЕ должна действовать более активно, сохраняя согласованные принципы.
И.Дадич поблагодарил Армению за позитивную оценку деятельности ОБСЕ и полноценное сотрудничество с организацией.
Спецпредставитель Председателя ОБСЕ по делам Южного Кавказа А.Гнедингер, говоря о сотрудничестве Армения – ОБСЕ, подчеркнул роль парламентской дипломатии в развитии отношений и отметил наличие большого потенциала в этой сфере.   А.Гнедингер с удовлетворением отметил также, что Армения образцова в регионе своей демократией.