Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Էլինար Վարդանյանի նախագահությամբ կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ Հայաստանի Հանրապետության կողմից Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի «Քաղաքական բանտարկյալի սահմանումը» թիվ 1900 բանաձեւի կատարման վերաբերյալ:
Բացման խոսքում Էլինար Վարդանյանը շնորհավորել է ներկաներին մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ: Նա նշել է, որ խորհրդարանական լսումները ոլորտի գործունեության առանցքային խնդիրներին ու բարեփոխումներին անդրադառնալու եւ կարեւորագույն հարցեր բարձրացնելու կարեւոր հարթակ ու հնարավորություն են:
Հանձնաժողովի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանն իր ելույթում անդրադարձել է 1900 բանաձեւի սահմանումներին ու ենթաբաժիններին, մարդու իրավունքների ոտնահարման հիմնախնդիրներին,Հայաստանում դատավարությունների անցկացմանն ու կայացրած վճիռներին: Պատգամավորը նշել է որ անընդունելի է քաղբանտարկյալ եզրույթը եւ 21-րդ դարում քաղաքական հայացքների համար հետապնդելու դեպքերը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է միջազգային տարբեր կազմակերպությունների առաջարկած բնորոշումները 1900 բանաձեւի վերաբերյալ: Բանախոսը նշել է, որ «Քաղաքական բանտարկյալի» սահմանումը արտահայտում է այս հարցում տվյալ երկրի խորհրդարանի քաղաքական տեսակետը:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը ամփոփիչ խոսքում շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ քննարկման համար` նշելով, որ ելույթներում եւ հարցադրումներում հնչած դիտողություններն ու առաջարկները դրական նշանակություն կունենան բանաձեւի իրականացման համար:

10  декабря Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам под председательством Э.Варданян провела парламентские слушания по выполнению Республикой Армения резолюции ПАСЕ N1900 об определении понятия политического заключенного.
В вступительном слове Э.Варданян поблагодарила присутствующих с Международным днем защиты прав человека. Она подчеркнула, что  парламентские слушания являются той основной площадкой, где можно поднять все важнейшие проблемы деятельности сферы, обратиться к ее реформам.
По повестке слушаний подробно и обстоятельно выступили заместитель министра юстиции РА А.Татоян, член профильной комиссии А.Арзуманян.
В заключение председатель Постоянной комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Варданян поблагодарила участников за заинтересованный и продуктивный разговор, отметив, что прозвучавшие в выступлениях замечания и предложения окажут позитивное воздействие на выполнение резолюции.
10 декабря Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в РА Жана-Франсуа Шарпантье. Приветствуя гостя в НС, глава парламента поздравил его с назначением и пожелал успехов в осуществлении миссии. Г-н Саакян также выразил надежду, что посо...
10 декабря вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом КНР в РА Тянем Эрлуном.Вице-спикер НС поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении и выразил надежду, что его деятельность будет способствовать еще большему углублению и развитию армян...