ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 30-ին Նաիրա Զոհրաբյանի նախագահությամբ գումարել էր ընդլայնված նիստ՝ քննարկելու համար ՀՀ-ԵՄ հետագա համագործակցության օրակարգը: Նիստին մասնակցում էր ԵՄ խորհրդի Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով աշխատանքային խումբը, որը փաստահավաք առաքելությամբ է գտնվում Հայաստանում՝ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա օրակարգի շուրջ խնդիրները ԵՄ խորհրդին ներկայացնելու համար:
Նիստում Նաիրա Զոհրաբյանն առանձնացրել է այն հիմնական հարցերը, որոնք անհրաժեշտ է, որ կազմեն ՀՀ-ԵՄ ապագա երկխոսության նոր օրակարգի առանցքը: Նա խոսել է նաեւ խնդիրների այն համախմբի մասին, որոնք վերաբերում են կոռուպցիային, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ժողովրդավարությանը, արդարադատության համակարգի բարեփոխումներին, որոնք, տիկին Զոհրաբյանի համոզմամբ, պիտի մնան ՀՀ-ԵՄ երկխոսության օրակարգում: Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ՝ Եվրասիական տնտեսական միության եւ Եվրոպական միության հետ տնտեսական ինտեգրման մասին խոսելիս կարելի է թվարկել բազմաթիվ բաժանարար գծեր, սակայն, Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով, պետք է շարժվել համագործակցության ընդհանուր կետեր գտնելու ճանապարհով, որոնք առկա են:
ԵՄ խորհրդի Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով աշխատանքային խմբի ղեկավար Պետերի Վուորիմակին իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանը ԵՄ-ի համար կարեւոր գործընկեր է եւ հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ փոխադարձ համագործակցությունը առավել կզարգանա ու կխորանա:
Խորհրդարանում ներկայացված ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՕԵԿ եւ «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչներն արտահայտել են իրենց տեսակետները ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող առաջիկա իրավական փաստաթղթի վերաբերյալ եւ կարեւորել են ՀՀ-ԵՄ երկխոսության շարունակականությունը: Նշվել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական բաղադրիչը: Քննարկվել է ԵՏՄ-ի եւ ԵՄ-ի տնտեսական ռեժիմները համադրելու հարցը: Կարեւորվել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի նկատմամբ անհատական մոտեցում ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը:

30 октября Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции под председательством Н.Зограбян созвала расширенное заседание – для обсуждения дальнейшей повестки сотрудничества РА – ЕС. В заседании приняла участие рабочая группа Совета ЕС по вопросам Восточной Европы и Центральной Азии, которая находится в Армении с оценочной миссией – для представления Совету ЕС вопросов последующей повестки сотрудничества РА – ЕС.
На заседании Н.Зограбян особо выделила основные вопросы, необходимые в качестве базы новой повестки будущего диалога РА – ЕС. Председатель комиссии говорила также о проблемах, касающихся коррупции, защиты прав человека, демократии, реформ правовой системы, которые, по ее мнению, должны оставаться   в повестке дня диалога РА – ЕС.   По Зограбян, говоря об экономической интеграции с ЕАЭС и Евросоюзом, можно перечислить множество разделительных линий, однако следует двигаться по пути нахождения общих точек сотрудничества, которые существуют.
Руководитель рабочей группы Совета ЕС по вопросам Восточной Европы и Центральной Азии П.Вуоримаки в своем слове отметил, что Армения для ЕС – важный партнер,   и   выразил надежду, что взаимосотрудничество РА – ЕС еще более расширится и углубится.
Представители парламентских фракций РПА, ППА, АНК, ПОЕ и “Наследие” выразили свои точки зрения по намечаемому правовому документу, регулирующему отношения Армении и Евросоюза,   и   подчеркнули важность продолжения диалога РА – ЕС. На заседании обсуждался   также вопрос комбинирования экономических режимов ЕАЭС и ЕС. Отмечено, что Армения готова подписать политический компонент Ассоциативного соглашения. В отношениях РА – ЕС подчеркнута необходимость проявления со стороны Евросоюза индивидуального подхода к Армении.