Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում ընդունել է Վատիկանի մշակույթի քահանայապետական խորհրդի նախագահ, կարդինալ Ջանֆրանկո Ռավազիին: Ողջունելով հյուրին` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել հայ հոգեւոր մշակույթի ճանաչմանն ուղղված նրա գործունեությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է հոգեւոր արժեքների պահպանությունը եւ նշել, որ Իտալիայի Մխիթարյան միաբանությունը՝ որպես գրատպության եւ կրթության գիտամշակութային կենտրոն, հարյուրամյակներ շարունակ հայրենանվեր առաքելություն է իրականացրել: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է համագործակցությունը Սուրբ Աթոռի հետ՝ ընդգծելով կարդինալի դերն այդ համագործակցության սերտացման գործում:
Գալուստ Սահակյանը մտահոգություն է հայտնել Մերձավոր Արեւելքում տիրող իրավիճակի մասին եւ խստորեն դատապարտել Դեյր Զորի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այդ օրերին ամբողջ աշխարհից Հայաստան ժամանող պաշտոնյաների ներկայությունը կլինի համամարդկային արժեքներին անմնացորդ նվիրվածության ամենախոսուն վկայությունը, քանի որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն էր:
Կարդինալ Ջանֆրանկո Ռավազին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ երկրորդ անգամ է այցելում Հայաստան եւ տպավորված է հայկական մշակույթով: Նա նշել է, որ կարեւորում է հոգեւոր եւ մշակութային արժեքների պահպանությունը եւ նույնիսկ հայկական խաչքարերի պահպանման հարցով դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարությանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ՀՀ եւ Սուրբ Աթոռի միջեւ բարեկամական կապերի ամրապնդման եւ հոգեւոր-մշակությաին համագործակցության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար կարդինալ Ջանֆրանկո Ռավազիին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով:

On October 27 in the National Assembly Galust Sahakyan received Cardinal Gianfranco Ravasi, the President of the Pontifical Council for Culture of Vatican. Welcoming the guest, the RA NA President Galust Sahakyan highly assessed his activity aimed at the recognition of the Armenian spiritual culture. The RA NA President emphasized the preservation of the spiritual values and noted that the Mekhitarist Congregation of Italy as a publishing and educational scientific-cultural centre had implemented a mission for the benefit of the Motherland through centuries. The RA NA President attached importance to the cooperation with the Mother See, underlining the Cardinal’s role in the rapprochement of that cooperation. Galust Sahakyan expressed concern about the situation in the Near East and strictly condemned the destruction of the Surp Natatakats/St Martyrs’ Church of Deir Zor.
Touching upon the Centennial of the Armenian Genocide the RA NA President noted that during those days the officials’ presence arriving in Armenia from the whole world would be the most obvious evidence of selfless devotion to all-human values, as the Armenian Genocide was not only a crime against the Armenian people, but also against the whole mankind.
Thanking for the reception Cardinal Gianfranco Ravasi has noted that he visits Armenia for the second time and he is impressed by the Armenian culture. He has noted that he highlights the preservation of spiritual and cultural values and even in the issue of preservation of the Armenian khachkars/cross-stones he has applied the leaders of UNESCO.
At the end of the meeting the RA National Assembly President Galust Sahakyan awarded the Medal of Honour of the RA National Assembly to Cardinal Gianfranco Ravasi for the significant contribution in the strengthening of friendly relations and cooperation of spiritual-cultural cooperation between the RA and the Mother See.