Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է «ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական գործերով որոշումների ժողովածու»-ի 5-րդ հատորի եւ «Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի որոշումների գիտագործնական մեկնաբանություններ»-ի 2-րդ հատորի շնորհանդեսին:
Գրքերը կազմել են ՀՀ վճռաբեկ դատարանի դատավորները, դատական ծառայողներն ու Երեւանի պետական համալսարանի քրեական իրավունքի ամբիոնի դասախոսները:
Դրանք անհրաժեշտ են հատկապես վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումներով աշխատող մասնագետների համար: Գրքերը ներկայացնում են այն դատարանի աշխատանքը, որը վաղուց ի վեր վերացրել է վարչական կալանքը: Բացի այդ` ցածր ատյանի դատարաններին հնարավորություն են տալիս հոդվածները մեկնաբանել ավելի արդյունավետ մեխանիզմով:
Նախադեպային որոշումները մեկտեղող գիրքը կարող է մասնագիտական դասընթացների ժամանակ լինել նաեւ դասագիրք: Այն թույլ է տալիս տեսությունն ու պրակտիկան մոտեցնել իրար:

On October 10 the RA NA President Galust Sahakyan took part in the presentation of the 5th volume of the “Collection of Decisions on Criminal Cases of the RA Court of Cassation” and the 2nd volume of the “Scientific-Practical Comments on the Decisions of the Court of Cassation of the Republic of Armenia.”
The books have been prepared by the judges, judicial employees of the RA Court of Cassation and the lecturers of the Chair of the Criminal Law of Yerevan State University.
They are especially necessary for the specialists working through the precedential decisions of the Court of Cassation. The books present the work of the court, which removed the administrative detention long ago. Besides, the lower instance courts are given an opportunity to comment on the articles with a more efficient mechanism.
The book combining the precedential decisions can  serve also as a textbook during specialized courses. It allows bringing closer the theory and the practice.