Մայիսի 21-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) արտաքին կապերի քարտուղար Նիկոլա Բրիեքի եւ ԵԺԿ-ի քաղաքական խորհրդատու Բեատրիս դե Անտա դե Բենիտոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ՀՀ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող մի շարք խնդիրներ, մասնավորապես ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: Արտակ Զաքարյանը հույս հայտնեց, որ Եվրախորհրդարանի ընտրություններից հետո հնարավոր կլինի գործնականում առաջ տանել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող խնդիրները, խորացնել համագործակցության ոլորտները, ինչպես նաեւ զարգացնել քաղաքական եւ միջկուսակցական հարաբերությունները: Նիկոլաս Բրիեքը պարոն Զաքարյանի խնդրանքով մանրամասն ներկայացրեց նախընտրական զարգացումները Եվրախորհրդարանի ընտրություններում: Անդրադարձ կատարվեց Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցությանը, մասնավորապես Եվրանեսթ ԽՎ-ում Հայաստանի հետագա դիրքորոշումներին:
Արտակ Զաքարյանը ներկայացրեց Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու գործընթացը, այդ հարցում Հայաստանի ակնկալիքները, ՌԴ-ի հետ ռազմավարական համագործակցության հեռանկարները: Կողմերը խոսեցին ԼՂ-ի շուրջ ընթացող զարգացումների եւ դրանով պայմանավորված տարածաշրջանային խնդիրների մասին: Անդրադարձ կատարվեց ներքաղաքական մի շարք հարցերի, մասնավորապես նորաստեղծ կառավարության գործունեությանը: Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին: Պարոն Զաքարյանը հույս հայտնեց, որ Ուկրաինայում իրադրությունը կկայունանա նախագահական ընտրություններից հետո, ինչը հնարավորություն կտա զարգացումները հնարավորինս կանխատեսելի դարձնելու:
Մայիսի 21-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարանում հյուրընկալվել էին Արագածոտնի մարզի Աղձք գյուղի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչներն ու բարձր դասարանցիները, ովքեր ներկա գտնվեցին ԱԺ լիագումար նիստին եւ հետեւեցին պատգամավորների օրինաստեղծ գործունեությանը: Նրանց հետ հանդիպեցին եւ Ազգային ժողովի, նրա ...

21 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям  А.Закарян встретился с секретарем по внешним связям Европейской народной партии (ЕНП) Никола Бриеком и политическим советником партии Беатрис де Анта де Бенито.
В ходе встречи стороны обсудили ряд проблем, касающихся внешней политики РА, в частности перспектив сотрудничества РА – ЕС. Г-н Закарян выразил надежду, что после выборов Европарламента возможно будет в плане сотрудничества РА – ЕС практически продвигать задачи, представляющие взаимный интерес, углублять сферы сотрудничества, а также развивать   политические и межпартийные отношения. По просьбе А.Закаряна г-н Бриек коснулся деталей предвыборных развитий в выборах Европарламента. Затронуто было взаимодействие в рамках Восточного партнерства, в частности позиция Армении в ПА “Евронест”.
А.Закарян представил процесс вхождения РА в Евразийский экономический союз, ожидания Армении в этом аспекте, перспективы стратегического сотрудничества с РФ. Стороны обговорили также текущие вокруг проблемы НК процессы и обусловленные этим региональные задачи. Затронут был ряд внутриполитических вопросов, в частности деятельность новосозданного правительства РА. Собеседники коснулись и развитий вокруг Украины. Г-н Закарян выразил надежду на стабилизацию ситуации в Украине после президентских выборов, что позволит по мере возможности прогнозировать дальнейшие события.
21 мая в рамках программы “Открытый урок” в парламенте гостили учителя и учащиеся средней школы села Ахдзк Арагацотнской области, которые присутствовали на пленарном заседании и следили за работой НС.С ними встретились и ознакомили с парламентом, его структурой и функциями, постоянными комиссиями пр...