Մայիսի 21-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) արտաքին կապերի քարտուղար Նիկոլա Բրիեքի եւ ԵԺԿ-ի քաղաքական խորհրդատու Բեատրիս դե Անտա դե Բենիտոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ՀՀ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող մի շարք խնդիրներ, մասնավորապես ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: Արտակ Զաքարյանը հույս հայտնեց, որ Եվրախորհրդարանի ընտրություններից հետո հնարավոր կլինի գործնականում առաջ տանել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող խնդիրները, խորացնել համագործակցության ոլորտները, ինչպես նաեւ զարգացնել քաղաքական եւ միջկուսակցական հարաբերությունները: Նիկոլաս Բրիեքը պարոն Զաքարյանի խնդրանքով մանրամասն ներկայացրեց նախընտրական զարգացումները Եվրախորհրդարանի ընտրություններում: Անդրադարձ կատարվեց Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցությանը, մասնավորապես Եվրանեսթ ԽՎ-ում Հայաստանի հետագա դիրքորոշումներին:
Արտակ Զաքարյանը ներկայացրեց Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու գործընթացը, այդ հարցում Հայաստանի ակնկալիքները, ՌԴ-ի հետ ռազմավարական համագործակցության հեռանկարները: Կողմերը խոսեցին ԼՂ-ի շուրջ ընթացող զարգացումների եւ դրանով պայմանավորված տարածաշրջանային խնդիրների մասին: Անդրադարձ կատարվեց ներքաղաքական մի շարք հարցերի, մասնավորապես նորաստեղծ կառավարության գործունեությանը: Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին: Պարոն Զաքարյանը հույս հայտնեց, որ Ուկրաինայում իրադրությունը կկայունանա նախագահական ընտրություններից հետո, ինչը հնարավորություն կտա զարգացումները հնարավորինս կանխատեսելի դարձնելու:
Մայիսի 21-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարանում հյուրընկալվել էին Արագածոտնի մարզի Աղձք գյուղի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչներն ու բարձր դասարանցիները, ովքեր ներկա գտնվեցին ԱԺ լիագումար նիստին եւ հետեւեցին պատգամավորների օրինաստեղծ գործունեությանը: Նրանց հետ հանդիպեցին եւ Ազգային ժողովի, նրա ...

On May 21 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with Nicolas Briec, Secretary of the External Relations of the European People’s Party (EPP), and Beatriz de Anta de Benito, Political Adviser.
During the meeting the sides discussed a number of issues relating to the RA foreign policy, particularly, issues concerning the perspectives of the RA-EU cooperation. Artak Zakaryan expressed hope that after the elections of the European Parliament it would be possible in practice to advance the problems of mutual interests of the RA-EU cooperation, deepen the spheres of cooperation, as well as develop the political and inter-party relations. At Mr Zakaryan’s request Nicolas Briec introduced in detail the pre-election developments in the elections of the European Parliament. The sides touched upon the cooperation within the framework of the Eastern Partnership, in particular, the further positions of Armenia in the Euronest PA.
Artak Zakaryan presented the process of Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union, in that issue the expectations of Armenia, the perspectives of the strategic cooperation with the Russian Federation. The sides talked about the ongoing developments around the NK and the regional problems conditioned by it. The sides referred to a series of inner-political issues, particularly, the activity of the newly formed government. The interlocutors also touched upon the developments around Ukraine. Mr Zakaryan expressed hope that the situation in Ukraine would stabilize after the presidential elections, which would give an opportunity to make the developments predictable.
On May 21 within the framework of the “Open Lesson” programme the teachers and high senior schools of the secondary school of Aghdzk village in Aragatsotn marz were hosted in the parliament. They attended the NA plenary sitting and followed the deputies’ law-making activity.The Chairman of the ...