ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵՄ խորհրդատուներին
Մարտի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության միջազգային համագործակցության պատասխանատու Ինա Յանկուլովային, Եվրամիության խորհրդարանական բարեփոխումների հարցերի խորհրդատուներ Իլմարս Սոլիմսին, Կայա Կրավչիկին:
Կարեւորելով փոխգործակցությունը թե ԵՄ-ի, թե Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում, ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ ԵՄ խորհրդարանական խորհրդատուների հետ ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների եւ ԱԺ աշխատակազմի արդյունավետ աշխատանքը շարունակական կլինի նախանշված բոլոր ոլորտներում: Բարձր գնահատելով խոհրդարանական դիվանագիտությանը դերը` Հովիկ Աբրահամյանը վերահաստատեց Հայաստանի խորհրդարանի հանձնառությունը էլ ավելի խորացնելու համագործակցությունը ԵՄ կառույցների եւ ԵՄ անդամ երկրների ազգային խորհրդարանների հետ թե երկկողմ, թե բազմակողմ հարթությունում:
Զրուցակիցներն ուրվագծեցին այն ուղղությունները, որոնցով պետք է համատեղ աշխատանքներ իրականացվեն: Խորհրդատուները ներկայացրին ՀՀ Ազգային ժողովում բարեփոխումների իրականացման վերաբերյալ իրենց ծրագրերը, տեսակետները, ինչպես նաեւ, իրենց դիտարկմամբ, Ազգային ժողովի համար կարեւորություն ներկայացնող կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ առաջնահերթությունները: Նրանք բարձր գնահատեցին ՀՀ ԱԺ նախագահի կողմից միջխորհրդարանական երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության ակտիվացմանն ուղղված նախաձեռնությունները: Նրանք կարեւորեցին ԱԺ աշխատակազմի հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
07.03.2014
Մարտի 7-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում   էր Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի հինգերորդ   նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին  եւ մարտի 10-13-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակա...
Մարտի 7-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանի, Զարուհի Փոստանջյանի, Արամ Մանուկյանի, Աղվան Վարդանյանի, Հովհաննես Մարգարյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Էդմոն Մարուքյանի եւ Հովհաննես Սահակյանի հեղինակ...

Председатель НС О.Абраамян принял консультантов ЕС
7 марта Председатель НС О.Абраамян принял ответственного за международное   сотрудничество делегации ЕС в Армении И.Янкулову, консультантов по вопросам парламентских реформ ЕС И.Солимса, К.Кравчик.
Подчеркнув важность взаимодействия в рамках как ЕС, так и Восточного партнерства, Председатель НС выразил уверенность, что продуктивная работа парламентских консультантов ЕС с постоянными комиссиями и аппаратом НС РА будет преемственной во всех намеченных направлениях. Высоко оценив роль парламентской дипломатии, О.Абраамян подтвердил обязательства НС Армении еще более углублять сотрудничество с структурами ЕС и национальными парламентами стран-членов ЕС как на двустороннем, так и многостороннем уровне.
Собеседники наметили направления совместных работ. Консультанты представили свои программы реализации реформ в НС РА, точки зрения, а также представляющие важность для армянского парламента, на их взгляд, краткосрочные и долгосрочные приоритеты. Они высоко оценили инициативы Председателя НС по активизации двустороннего и многостороннего межпарламентского сотрудничества, особо выделили эффективное сотрудничество с аппаратом НС.
07.03.2014
7 марта состоялось рабочее совещание парламента, которое вел Председатель НС РА О.Абраамян.Oбсуждались проекты решений повесток дня пятой сессии НС пятого созыва и четырехдневных  заседаний НС 10-13 марта. В проект повестки дня пятой сессии НС вошли 2 вопроса. В проект повестки дня четырехдневн...
7 марта Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам под председательством Д.Арутюняна обсудила во втором чтении проект закона о внесении дополнения в Закон РА “Регламент Национального Собрания”, которым предлагается, чтобы Генеральный прокурор РА ежегодно, до 1 апреля, представлял соо...