Մարտի 7-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանի, Զարուհի Փոստանջյանի, Արամ Մանուկյանի, Աղվան Վարդանյանի, Հովհաննես Մարգարյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Էդմոն Մարուքյանի եւ Հովհաննես Սահակյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը յուրաքանչյուր տարի՝ մինչեւ ապրիլի 1-ը, Հանրապետության Նախագահին եւ Ազգային ժողովին հաղորդում ներկայացնի ՀՀ դատախազության նախորդ տարվա գործունեության վերաբերյալ: Հաղորդումը ներկայացնելու է ՀՀ գլխավոր դատախազը, քննարկումն ավարտվում է՝ առանց որեւէ փաստաթուղթ ընդունելու:
Նախագծի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության տեսակետը դրական էր. այն ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արամ Օրբելյանը:
Նախագիծն ստացավ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, այն կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում:
Լրամշակման նպատակով մինչեւ մեկ տարով հետաձգվեց ՀՀ կառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Ապահովագրության եւ ապահովագրական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումը:
07.03.2014
Մարտի 7-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում   էր Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի հինգերորդ   նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին  եւ մարտի 10-13-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵՄ խորհրդատուներին
Մարտի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության միջազգային համագործակցության պատասխանատու Ինա Յանկուլովային, Եվրամիության խորհրդարանական բարեփոխումների հարցերի խորհրդատուներ Իլմարս Սոլիմսին, Կայա Կրավչիկին: Կարեւորելով փոխգործակցությունը թե ԵՄ-ի, թե Արեւելյան գ...

7 марта Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам под председательством Д.Арутюняна обсудила во втором чтении проект закона о внесении дополнения в Закон РА “Регламент Национального Собрания”, которым предлагается, чтобы Генеральный прокурор РА ежегодно, до 1 апреля, представлял сообщение Президенту РА и Национальному Собранию о деятельности Прокуратуры РА за предыдущий год.
По проекту точка зрения Правительства РА положительная, ее представил заместитель министра юстиции РА А.Орбелян.
Проект удостоился положительного заключения профильной комиссии и будет включен в проект повестки дня предстоящих четырехдневных заседаний НС.
Для доработки сроком до года отложены дебаты по инициированному правительством законодательному пакету о поправках в Уголовный кодекс РА, Уголовно-процессуальный кодекс РА, закон РА “О страховании и страховой деятельности”.
07.03.2014
7 марта состоялось рабочее совещание парламента, которое вел Председатель НС РА О.Абраамян.Oбсуждались проекты решений повесток дня пятой сессии НС пятого созыва и четырехдневных  заседаний НС 10-13 марта. В проект повестки дня пятой сессии НС вошли 2 вопроса. В проект повестки дня четырехдневн...
Председатель НС О.Абраамян принял консультантов ЕС
7 марта Председатель НС О.Абраамян принял ответственного за международное  сотрудничество делегации ЕС в Армении И.Янкулову, консультантов по вопросам парламентских реформ ЕС И.Солимса, К.Кравчик.Подчеркнув важность взаимодействия в рамках как ЕС, так и Восточного партнерства, Председатель НС в...