Մարտի 6-ին Հայաստան-Իտալիա պատգամավորական բարեկամության խմբի խմբի անդամները հանդիպեցին Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիի հետ:
Բարեկամության խմբի ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը շնորհավորեց Ջովաննի Ռիչուլլիին դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթեց: Նա նշեց, որ հայ-իտալական հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում զարգացման լավ հեռանկարներ ունեն, բայց միջխորհրդարանական հարաբերությունները դեռեւս անհրաժեշտ բարձունքի վրա չեն: Կորյուն Նահապետյանի գնահատմամբ՝ անհրաժեշտ է օգտագործել համագործակցության բոլոր ձեւաչափերը, պարբերական դարձնել բարեկամության խմբերի հանդիպումները տեղեկատվության փոխանակման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման, խորհրդարանական վեհաժողովներում միասնական դիրքորոշում ձեւավորելու նպատակով:
Հայաստան-Իտալիա պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամները փոխգործակցությունն ակտիվացնելու համար առաջարկեցին օգտագործել երկու երկրների տնտեսության, մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության ոլորտներում առկա հնարավորությունները, նպաստել տեղական մարմինների համագործակցությանը:
Դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլին, համաձայնելով միջխորհրդարանական կապերի եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման մասին հայ պատգամավորների տեսակետներին, հավաստիացրեց, որ ինքն ամեն ինչ անելու է նշված բոլոր ուղղություններով համագործակցությունն ակտիվացնելու համար: Նրա գնահատմամբ՝ պատգամավորների հստակ հարցադրումներն ու առաջարկներն իր համար շատ օգտակար էին համագործակցության առաջնահերթությունների նախանշման առումով:

On March 6 the members of the Armenia-Italy Parliamentary Friendship Group met with Giovanni Ricciulli, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia.
The Head of the Friendship Group Koryun Nahapetyan congratulated Giovanni Ricciulli on assuming the Ambassador’s post and wished him success. He has noted that the Armenian-Italian relations have good perspectives of development in different spheres, but the inter-parliamentary relations are not still at necessary height. By Koryun Nahapetyan’s assessment, it is necessary to use all the formats of cooperation and make regular the meetings of Friendship Groups for exchange of information, discussion of issues of mutual interest and forming a united position in the Parliamentary Assemblies.
The members of the Armenia-Italy Parliamentary Friendship Group proposed the Ambassador to make use of the existing possibilities in spheres like economy, culture, education, tourism and to promote the cooperation of local bodies for activating the cooperation.
Agreeing with the Armenian deputies’ viewpoints on the development of cooperation in the inter-parliamentary relations and in different spheres, the Ambassador Giovanni Ricciulli assured that he would do his best for activating the cooperation in all the directions. To his assessment, the deputies’ distinct interpellations and proposals were very useful with respect to preindicating the priorities of cooperation.