Մարտի 6-ին Հայաստան-Իտալիա պատգամավորական բարեկամության խմբի խմբի անդամները հանդիպեցին Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիի հետ:
Բարեկամության խմբի ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը շնորհավորեց Ջովաննի Ռիչուլլիին դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթեց: Նա նշեց, որ հայ-իտալական հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում զարգացման լավ հեռանկարներ ունեն, բայց միջխորհրդարանական հարաբերությունները դեռեւս անհրաժեշտ բարձունքի վրա չեն: Կորյուն Նահապետյանի գնահատմամբ՝ անհրաժեշտ է օգտագործել համագործակցության բոլոր ձեւաչափերը, պարբերական դարձնել բարեկամության խմբերի հանդիպումները տեղեկատվության փոխանակման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման, խորհրդարանական վեհաժողովներում միասնական դիրքորոշում ձեւավորելու նպատակով:
Հայաստան-Իտալիա պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամները փոխգործակցությունն ակտիվացնելու համար առաջարկեցին օգտագործել երկու երկրների տնտեսության, մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության ոլորտներում առկա հնարավորությունները, նպաստել տեղական մարմինների համագործակցությանը:
Դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլին, համաձայնելով միջխորհրդարանական կապերի եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման մասին հայ պատգամավորների տեսակետներին, հավաստիացրեց, որ ինքն ամեն ինչ անելու է նշված բոլոր ուղղություններով համագործակցությունն ակտիվացնելու համար: Նրա գնահատմամբ՝ պատգամավորների հստակ հարցադրումներն ու առաջարկներն իր համար շատ օգտակար էին համագործակցության առաջնահերթությունների նախանշման առումով:

6 марта члены депутатской группы дружбы Армения – Италия встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Италии в РА   Джованни Ричулли.
Руководитель группы дружбы К.Нагапетян поздравил г-на Ричулли с вступлением в должность и пожелал успехов. Он отметил, что армяно-итальянские отношения в различных сферах имеют хорошие перспективы развития, однако межпарламентские   связи не находятся на должной высоте. В оценке К.Нагапетяна, необходимо использовать все форматы сотрудничества, сделать регулярными встречи групп дружбы, обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес, сформировать единые позиции на парламентских ассамблеях и т.д.
Члены депутатской группы дружбы Армения – Италия предложили для активизации взаимодействия использовать существующие возможности двух стран в области экономики, культуры, образования, туризма, способствовать сотрудничеству местных органов.
Посол Дж.Ричулли, согласившись с высказанными пожеланиями и точками зрения армянских депутатов, заверил, что сделает все возможное для еще большего оживления сотрудничества в указанных направлениях. В его оценке, четкая постановка   вопросов и предложения армянских парламентариев окажутся весьма полезными – в плане определения приоритетов его работы.