Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս Հորբախին:
Պարոն Աբրահամյանը շնորհավորեց Հանս Հորբախին դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ եւ վստահություն հայտնեց, որ նրա աշխատանքը կնպաստի հայ-նիդերլանդական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը եւ ամրապնդմանը: ԱԺ նախագահը կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանի եւ Նիդերլանդների միջեւ տարբեր բնագավառներում հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ կա: Նրա համոզմամբ` անհրաժեշտ է ակտիվացնել միջխորհրդարանական համագործակցությունը, ինչը կնպաստի նաեւ միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը դրական գնահատեց երկու երկրների փոխգործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Նա ողջունեց ԼՂ հիմնախնդրի հարցում Նիդերլանդների վարած քաղաքականությունը, որը հանդես է գալիս ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմամբ` աջակցելով հարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին: «2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը: Շնորհակալություն եմ հայտնում Նիդերլանդների ժողովրդին եւ Ներկայացուցիչների պալատին 2004թ.-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու համար, ինչը մենք դիտում ենք որպես կարեւոր քայլ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգայնացման, ինչպես նաեւ նմանատիպ ոճրագործությունների կանխարգելման հարցում»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Նիդերլանդների տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանի էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, բնապահպանության ոլորտների, ինչպես նաեւ փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպան Հորբախը նունպես կարեւորեց Հայաստանի եւ Նիդերլանդների միջեւ երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության զարգացումը եւ ընդգծեց, որ իր երկիրը շահագրգիռ է շարունակելու զարգացնել եւ խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Նա եւս կարեւոր համարեց երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը` այս համատեքստում բարձր գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերություններում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը անդամակցելուն, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը առնչվող հարցեր, անդրադարձան երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի եւս:

6 марта Председатель НС О.Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в РА Ханса Хорбаха.
О.Абраамян поздравил г-на Хорбаха с назначением и выразил уверенность, что его работа посодействует   развитию и упрочению армяно-нидерландских дружественных отношений. Спикер отметил, что между Арменией и Нидерландами налицо большой потенциал развития отношений в различных сферах. По его мнению, необходимо активизировать межпарламентское сотрудничество, что поможет также развитию межгосударственных отношений. Г-н Абраамян положительно оценил взаимодействие двух стран в международных организациях. Он приветствовал политику, проводимую Нидерландами в Нагорно-Карабахском вопросе, которая выступает с общей позицией ЕС, содействуя усилиям Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию проблемы. “В 2015 г. исполняется  100-я годовщина Геноцида армян. Благодарю народ и Палату представителей Нидерландов за признание и осуждение в 2004 г. Геноцида армян, что мы рассматриваем как важный шаг к широкому международному признанию, а также в вопросе предупреждения подобных злодеяний”, - заявил О.Абраамян.  Председатель НС высоко оценил техническое и финансовое содействие Нидерландов энергетической, сельскохозяйственной, экологической сферам Армении, а также в вопросах развития малого и среднего бизнеса.
Поблагодарив за прием, посол Хорбах также подчеркнул важность развития двустороннего и многостороннего сотрудничества между Арменией и Нидерландами и особо выделил, что его страна заинтересована в развитии и углублении сотрудничества парламентов двух государств, высоко оценив в данном контексте роль парламентской дипломатии в межгосударственных отношениях.
В ходе встречи собеседники обсудили региональные проблемы, вхождение РА в Таможенный союз, мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта, другие вопросы, представляющие обоюдный интерес.