Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս Հորբախին:
Պարոն Աբրահամյանը շնորհավորեց Հանս Հորբախին դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ եւ վստահություն հայտնեց, որ նրա աշխատանքը կնպաստի հայ-նիդերլանդական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը եւ ամրապնդմանը: ԱԺ նախագահը կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանի եւ Նիդերլանդների միջեւ տարբեր բնագավառներում հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ կա: Նրա համոզմամբ` անհրաժեշտ է ակտիվացնել միջխորհրդարանական համագործակցությունը, ինչը կնպաստի նաեւ միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը դրական գնահատեց երկու երկրների փոխգործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Նա ողջունեց ԼՂ հիմնախնդրի հարցում Նիդերլանդների վարած քաղաքականությունը, որը հանդես է գալիս ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմամբ` աջակցելով հարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին: «2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը: Շնորհակալություն եմ հայտնում Նիդերլանդների ժողովրդին եւ Ներկայացուցիչների պալատին 2004թ.-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու համար, ինչը մենք դիտում ենք որպես կարեւոր քայլ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգայնացման, ինչպես նաեւ նմանատիպ ոճրագործությունների կանխարգելման հարցում»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Նիդերլանդների տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանի էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, բնապահպանության ոլորտների, ինչպես նաեւ փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպան Հորբախը նունպես կարեւորեց Հայաստանի եւ Նիդերլանդների միջեւ երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության զարգացումը եւ ընդգծեց, որ իր երկիրը շահագրգիռ է շարունակելու զարգացնել եւ խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Նա եւս կարեւոր համարեց երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը` այս համատեքստում բարձր գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերություններում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը անդամակցելուն, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը առնչվող հարցեր, անդրադարձան երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի եւս:

On March 6 the RA NA President Hovik Abrahamyan received Hans Horbach, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the RA.
Mr Abrahamyan congratulated Hans Horbach on the occasion of being appointed Ambassador and expressed confidence that his work would contribute to the development and strengthening of the Armenian-Dutch friendly relations. The NA President has opined that there is a big potential for the development of relations in different spheres. To his conviction, it is necessary to activate the inter-parliamentary cooperation, which will also promote the development of the inter-state relations. Hovik Abrahamyan positively assessed the cooperation of the two countries within the framework of the international organizations. He has welcomed the policy pursued by the Netherlands on the NK problem – it is for the EU common position, supporting the peaceful settlement of the issue aimed at the efforts of the OSCE Minsk Group. “In 2015 is the 100th anniversary of the Armenian Genocide. I thank the people of the Netherlands and the House of the Representatives for recognizing the Armenian genocide and condemning it in 2004, which we observe as an important step in the internalization of the recognition of the Armenian Genocide, as well as the prevention of similar crimes,” Hovik Abrahamyan said. The President highly assessed the technical and financial support of the Netherlands in the spheres of energy, agriculture, ecology of Armenia, as well as in the development of small and medium entrepreneurship.
Thanking for the reception, the Ambassador Hans Horbach also highlighted the development of multilateral and multilateral cooperation between Armenia and the Netherlands and underlined that his country was concerned about continuing developing bilateral and multilateral relations with Armenia. He also deemed important the cooperation of the parliaments of the two countries, in this context highly assessing the role of the parliamentary diplomacy in the inter-state relations.
In the course of the meeting the interlocutors discussed the regional problems, issues regarding Armenia’s joining the Customs Union, the NK conflict, and touched upon other issues of bilateral interest.