Փետրվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունի հետ: Դեսպան Թիան Չանչունը գոհունակություն հայտնեց Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության պատվիրակության՝ փետրվարի 14-16-ի Հայաստան այցի առթիվ` վստահեցնելով, որ այն ավելի կխորացնի միջպետական եւ միջկուսակցական հարաբերությունները: Դեսպանը նշեց, որ հայ-չինական հարաբերություններն ունեն երկարամյա պատմություն եւ ներդաշնակ զարգանում են բոլոր բնագավառներում: Նա կարեւորեց մի շարք նախագծերի իրականացումը:
ԱԺ փոխնախագահը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նշեց, որ մեծ է ցանկությունը ամրապնդելու եւ խորացնելու երկու երկրների հարաբերությունները եւ կարեւորեց հայ-չինական բարեկամության եւ փոխադարձ այցերի դերը երկու պետությունների քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական ոլորտներում:

On February 25 the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Tian Changchun, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the RA. The Ambassador Tian Changchun expressed satisfaction on the occasion of the visit of the delegation of the Communist Party of China to Armenia on February 14-16, expressing conviction that it would further deepen the inter-state and inter-party relations. The Ambassador has noted that the Armenian-Chinese relations have many years of history and harmonically develop in all spheres. He highlighted the implementation of a number of draft laws.
Thanking for the meeting the NA Deputy Speaker has noted that the wish to strengthen and deepen the relations of the two countries is big and has highlighted the role of the Armenian-Chinese friendship and mutual visits in the political, economic, cultural and educational spheres.