«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների համաժողովը Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Ժողովրդական դիվանագիտության հիմնախնդիրները» թեմայով քննարկում, որին մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ, միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների ղեկավարներ, «Հայ դատի» հանձնախմբի անդամներ, ՀԲԸՄ ներկայացուցիչներ, հոգեւորականներ, կուսակցությունների անդամներ եւ այլք:
Բացելով համաժողովի աշխատանքը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց հյուրերին եւ համաժողովի անցկացման ընթացակարգը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, ընթերցեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը: ԱԺ նախագահի գնահատմամբ՝ ի տարբերություն աշխարհում գործող այլ կազմակերպությունների, հայկական հիմնախնդիրների մասին իրազեկող կառույցների ստեղծումը հիմնականում պայմանավորված է ցավալի իրողությամբ՝ 1915 թ. Օսմանյան Թուրքիայում հայերի նկատմամբ իրագործած ցեղասպանությամբ: Այս ողբերգությունը դարձավ շարժիչ ուժ տարբեր կառույցների ստեղծման համար, որոնցում միավորված անհատների նպատակն էր՝ հասնել աշխարհում նախադեպը չունեցող ոճրագործության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը: Այդ կառույցների ջանքերով սկսվեց եւ շարունակվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգայնացման գործընթացը, որի իրավական ու բարոյական արդարացի հանգուցալուծումը հեռու չէ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման աշխարհագրության ընդլայնումը ոչ միայն բարոյական հարթության մեջ է, այլեւ իրավական, որովհետեւ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված եղեռնը չճանաչելը նշանակում է անպատժելիության մթնոլորտի ստեղծում եւ նոր ցեղասպանությունների իրագործում: Հենց այս մոտեցմամբ է առաջնորդվում Հայաստանի Հանրապետությունը, քանզի 1915 թ. մարդկության դեմ իրականացված ոճրագործությունը ժամանակին ճանաչված եւ դատապարտված չլինելու պատճառով ճանապարհ հարթեց 20-րդ դարի ընթացքում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների եւ էթնիկ զտումների համար: Ուղերձում նշվում է, որ մեր օրերում եւս զգացվում է հանդուրժողականության պակաս, որի հետեւանքով փորձեր են կատարվում խնդիրների լուծմանը հասնել ուժի կիրառման, ահաբեկչության եւ բռնության միջոցով:Համահայկական հնչեղություն ունեցող խնդիրներով զբաղվող կառույցների առաքելությունը սկսվել է, բայց չի ավարտվում միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրով: «Արագ փոփոխվող աշխարհում Հայաստանի Հանրապետության ու հայ ժողովրդի առջեւ կանգնած են նոր մարտահրավերներ, որոնք պահանջում են ոչ միայն շարունակական գործողություններ, այլեւ նոր գործելաոճ»,- ասված է ուղերձում: Երկրի առջեւ կանգնած գերխնդիրներից պարոն Աբրահամյանը նշել է ԼՂ հակամարտության հայանպաստ լուծումն ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ որպես ինքնիշխան պետության դե յուրե ճանաչումը: «Սա ենթադրում է ավելի կազմակերպված եւ նպատակաուղղված աշխատանք՝ ի շահ հայ ժողովրդի եւ հայոց պետականության»,- ասված է ուղերձում: Ուղերձում պարոն Աբրահամյանը, շնորհակալություն հայտնելով համաժողովի մասնակիցներին իրենց հայրենանվեր գործունեության համար, համոզմունք է հայտնել, որ շարունակական եւ հետեւողական գործունեության շնորհիվ հայկական հիմնախնդիրներով զբաղվող կառույցները հաջողության կհասնեն:
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը եւ ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Նահանգային ժողովի նախագահ Ջոն Պերեսն ու նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներն այցելեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, որտեղ նրանց ընդունեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Հանդիպման ընթացքում Ամենա...

Forum of the Representatives of the Structures of Awareness on the Armenian Problems “Ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide” in the National Assembly
On September 19 in the RA NA Gilded Hall within the framework of the forum of the representatives of the structures of awareness on the Armenian problems “Ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide” a discussion was held on the theme “The Problems of People’s Diplomacy,” which were attending members of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, heads of the RA NA delegations in international organizations, members of the Armenian Cause Committee, AGBU representatives, clergymen, members of the parties and others.
Opening the work of the forum the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presented the guests and the procedure of holding the forum.
Welcoming the guests in the parliament the RA NA Vice President Hermine Naghdalyan read the address by the RA NA President Hovik Abrahamyan. By the NA President’s assessment, in contrast with other organizations functioning in the world, the creation of the informing about the Armenian problems is mainly conditioned by a painful reality: the genocide perpetrated towards the Armenians in Ottoman Turkey in 1915. This tragedy became a motivating force for the creation of different structures, where the united individuals’ goal was to to reach the recognition and condemnation of the crime having no precedent in the world. With the efforts of those structures the process of internationalizing the Armenian Genocide began and continues, and its legal and moral fair solution is not far. The expansion of the geography of the recognition of the Armenian Genocide is not only in the moral plane, but also it’s legal, because not recognizing the genocide perpetrated towards the Armenian people means creation of atmosphere of impunity and perpetration of new genocides. The Republic of Armenia is just led by this approach, as because of not being recognized and condemned in time the crime perpetrated against humanity in 1915 paved a path for genocides and ethnic cleansings during the 20th century. The address says that nowadays lack of tolerance is also felt, as a consequence of which attempts are made to reach the solution of problems through use of force, terrorism and violence. The mission of the structures being involved with the problems of pan-Armenian sounding has begun but it does not only end by the problem of recognition of the Armenian Genocide. “In the rapidly changing world the Republic of Armenia and the Armenian people face new challenges which demand not only continuous actions, but also a new work style,” the address says. Among the prior problems facing the country Mr Abrahamyan has noted the solution of the NK conflict in favour of Armenia and the de jure recognition of the Nagorno Karabakh Republic as a sovereign state. “This supposes a more organized and expedient work for the sake of the Armenian people and Armenian statehood,” the address said. Thanking the forum participants for their patriotic activity Mr Abrahamyan has expressed conviction that due to continuous and consistent activity the structures being involved with Armenian problems will succeed.
On September 19 the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan, the Speaker of the U.S. California State Assembly John Pèrez and the members of the delegation led by him visited the Mother See of Holy Etchmiadzin, where His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received the...