«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների համաժողովը Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Ժողովրդական դիվանագիտության հիմնախնդիրները» թեմայով քննարկում, որին մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ, միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների ղեկավարներ, «Հայ դատի» հանձնախմբի անդամներ, ՀԲԸՄ ներկայացուցիչներ, հոգեւորականներ, կուսակցությունների անդամներ եւ այլք:
Բացելով համաժողովի աշխատանքը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց հյուրերին եւ համաժողովի անցկացման ընթացակարգը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, ընթերցեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը: ԱԺ նախագահի գնահատմամբ՝ ի տարբերություն աշխարհում գործող այլ կազմակերպությունների, հայկական հիմնախնդիրների մասին իրազեկող կառույցների ստեղծումը հիմնականում պայմանավորված է ցավալի իրողությամբ՝ 1915 թ. Օսմանյան Թուրքիայում հայերի նկատմամբ իրագործած ցեղասպանությամբ: Այս ողբերգությունը դարձավ շարժիչ ուժ տարբեր կառույցների ստեղծման համար, որոնցում միավորված անհատների նպատակն էր՝ հասնել աշխարհում նախադեպը չունեցող ոճրագործության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը: Այդ կառույցների ջանքերով սկսվեց եւ շարունակվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգայնացման գործընթացը, որի իրավական ու բարոյական արդարացի հանգուցալուծումը հեռու չէ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման աշխարհագրության ընդլայնումը ոչ միայն բարոյական հարթության մեջ է, այլեւ իրավական, որովհետեւ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված եղեռնը չճանաչելը նշանակում է անպատժելիության մթնոլորտի ստեղծում եւ նոր ցեղասպանությունների իրագործում: Հենց այս մոտեցմամբ է առաջնորդվում Հայաստանի Հանրապետությունը, քանզի 1915 թ. մարդկության դեմ իրականացված ոճրագործությունը ժամանակին ճանաչված եւ դատապարտված չլինելու պատճառով ճանապարհ հարթեց 20-րդ դարի ընթացքում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների եւ էթնիկ զտումների համար: Ուղերձում նշվում է, որ մեր օրերում եւս զգացվում է հանդուրժողականության պակաս, որի հետեւանքով փորձեր են կատարվում խնդիրների լուծմանը հասնել ուժի կիրառման, ահաբեկչության եւ բռնության միջոցով:Համահայկական հնչեղություն ունեցող խնդիրներով զբաղվող կառույցների առաքելությունը սկսվել է, բայց չի ավարտվում միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրով: «Արագ փոփոխվող աշխարհում Հայաստանի Հանրապետության ու հայ ժողովրդի առջեւ կանգնած են նոր մարտահրավերներ, որոնք պահանջում են ոչ միայն շարունակական գործողություններ, այլեւ նոր գործելաոճ»,- ասված է ուղերձում: Երկրի առջեւ կանգնած գերխնդիրներից պարոն Աբրահամյանը նշել է ԼՂ հակամարտության հայանպաստ լուծումն ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ որպես ինքնիշխան պետության դե յուրե ճանաչումը: «Սա ենթադրում է ավելի կազմակերպված եւ նպատակաուղղված աշխատանք՝ ի շահ հայ ժողովրդի եւ հայոց պետականության»,- ասված է ուղերձում: Ուղերձում պարոն Աբրահամյանը, շնորհակալություն հայտնելով համաժողովի մասնակիցներին իրենց հայրենանվեր գործունեության համար, համոզմունք է հայտնել, որ շարունակական եւ հետեւողական գործունեության շնորհիվ հայկական հիմնախնդիրներով զբաղվող կառույցները հաջողության կհասնեն:
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը եւ ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Նահանգային ժողովի նախագահ Ջոն Պերեսն ու նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներն այցելեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, որտեղ նրանց ընդունեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Հանդիպման ընթացքում Ամենա...

Форум представителей компетентных структур по армянским проблемам “Навстречу 100-й годовщине Геноцида армян” в НС
19 сентября в Позолоченном зале НС РА в рамках форума  представителей компетентных структур по армянским проблемам “Навстречу 100-й годовщине Геноцида армян” прошли дебаты на тему “Основные задачи народной дипломатии”, в которых участвовали члены Постоянной комиссии НС по внешним сношениям, главы делегаций НС РА в международных организациях, члены комиссии “Ай Дата”, представители Всеобщего Армянского благотворительного союза, духовенства, члены партий и др.
Открывая работу форума, министр Диаспоры РА Гр.Акопян представила гостей и процедурные вопросы.
Вице-спикер НС Э.Нагдалян, приветствуя гостей в парламенте, зачитала послание Председателя НС О.Абраамяна участникам форума. В оценке спикера парламента, в отличие от других действующих в мире организаций, создание структур, информирующих об армянских проблемах, в основном обусловлено печальной реальностью – геноцидом, осуществленным в 1915 г. в отношении армян Османской Турцией. Эта трагедия стала движущей силой для создания различных структур, в которых цель объединившихся личностей – достичь международного признания и осуждения беспрецедентного в мире злодеяния. Усилиями этих структур начался и продолжается процесс международного признания Геноцида армян, правовая и моральная справедливая развязка которого не столь далека. Расширение географии признания Геноцида армян не только в морально-нравственной, но и в правовой плоскости, так как непризнание совершенного в отношении армянского народа Егерна (Великой  Резни) означает создание атмосферы безнаказанности и потворства новым геноцидам.  Именно этим подходом руководствуется Республика Армения, поскольку совершенное в 1915 г. преступление против человечества из-за непризнания и осуждения в свое время проложило путь к имевшим место в ХХ веке геноцидам и этническим чисткам.   В послании отмечается, что в наши дни ощущается недостаток толерантности, вследствие чего делаются попытки решения проблем путем применения силы, террора и насилия. Миссия структур, занимающихся проблемами всеармянского звучания, начата, однако не завершается лишь задачей признания Геноцида армян. “В быстро меняющемся мире перед Республикой Армения и армянским народом встали новые вызовы, которые требуют не только последовательных действий, но и нового образа действий”, - отмечено в послании. Из сверхзадач, стоящих перед страной, О.Абраамян отметил проармянское разрешение Нагорно-Карабахского конфликта и признание де юре НКР как суверенного государства. “Это предполагает более организованную и целенаправленную работу – в интересах армянского народа и армянской государственности”, - подчеркнул спикер НС. В послании г-н Абраамян, поблагодарив участников форума за их патриотическую деятельность, выразил уверенность, что благодаря постоянной и последовательной деятельности структуры, занимающиеся армянскими проблемами, достигнут успеха.
19 сентября Председатель НС РА О.Абраамян и члены делегации, возглавляемой председателем Ассамблеи штата Калифорния (США) Дж.Пересом, посетили Первопрестольный Св.Эчмиадзин, где их принял Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй.В ходе встречи Католикос Всех Армян приветствовал налаживаю...