ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հունիսի 14-ին հանդիպեց ԵԱՀԿ կառավարման եւ ֆինանսավորման խորհրդատվական խմբի անդամներին, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ անդամ 18 երկրներ:
Խորհրդատվական խմբի անդամները տեղեկացրին, որ տարածաշրջանային իրենց այցի նպատակն է՝ տեղում ծանոթանալու ԵԱՀԿ առաքելությանն ու իրականացվող ծրագրերին, որոնք հետագայում հիմք կդառնան՝ քննարկելու իրենց միացյալ բյուջեն եւ գնահատելու հետագա ներդրումների արդյունավետությունը: Մասնավորապես նրանք տեղեկացրին, որ արդեն ծանոթացել են Հայաստանում ծրագրերից մեկի իրականացման ընթացքին եւ շատ գոհ են արդյունքներից:
Հյուրերի խնդրանքով Կորյուն Նահապետյանը ներկայացրեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի հետ հանձնաժողովի համագործակցության ուղղությունները: Նա կարեւորեց հատկապես Երեւանյան գրասենյակի մասնագիտական ու տեխնիկական աջակցությունը խորհրդարանին պաշտպանության եւ ոստիկանության ոլորտներում խորհրդարանական վերահսկողությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը արդյունավետ կազմակերպելու գործում: Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ այդ համագործակցության արդյունքում է ծնվել նաեւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի եւ հանձնաժողովի միջեւ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը, ըստ որի՝ կողմերը համագործակցում են օրենսդրական գործընթացի արդյունավետության բարձրացման, զինված ուժերում քաղաքացիական վերահսկողության ընթացակարգերի մշակման եւ ներդրման, ինչպես նաեւ ուժային կառույցների տարբեր հաստատություններ այցերի կազմակերպման, փորձագիտական աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ:
Կորյուն Նահապետյանը պատասխանեց նաեւ հյուրերին հետաքրքրող հարցերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ, 2013 թվականի հունիսի 17-ին ժամը 12:00-ին կգումարվի Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով : 1. «Հայաստանի Հ...
Հունիսի 14-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ ալ-Քաբանդիին: Դեսպանը խորհրդարանի նախագահին փոխանցեց Քուվեյթի Ազգային ժողովի նախագահ Ալի Ֆահադ ալ-Ռաշիդի պաշտոնական այցով Քուվեյթ այցելելու հրավերը: Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյան...

Meeting with the OSCE Delegation
On June 14 the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with the members of the OSCE Administration and Financing Advisory Group, which represents the OSCE 18 member countries.
The members of the OSCE Advisory Group have said that the goal of their regional visit is to get acquainted on spot with the OSCE mission and programmes being implemented, which later will become a basis to discuss their united budget and assess the efficiency of the further investments. In particular, they have noted that they got acquainted with the procedure of implementation of one of the programmes in Armenia and they are very pleased with the results.
At the guests’ request Koryun Nahapetyan presented the cooperation directions of the Committee with the OSCE Yerevan Office. He especially highlighted the professional and technical support of the Yerevan Office to the parliament in the spheres of defense and police for efficiently organizing parliamentary oversight, protection of human rights and struggling against corruption. Koryun Nahapetyan has informed the attendees that as a result of that cooperation the Memorandum of Understanding signed between the Geneva Centre of the Democratic Oversight of the Armed Forces and the Committee, according to which, the sides cooperate in the direction of the rise of the legislative process efficiency, the elaboration and the investment of the civil oversight procedures in the armed forces, as well as the organization of the visits of the law enforcement bodies to different institutions and the implementation of expertise works.
Koryun Nahapetyan also answered the questions concerning the guests.
14.06.2013
On June 17 an Extraordinary Session of the National Assembly is To Be Convened
By the decision of the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan, under the Article 70 of the RA Constitution, on the initiative of the Government of the Republic of Armenia, on June 17, 2013 at 12:00 an extraordinary session of the National Assembly will be convened by the initiator’s established agenda....
NA Vice President Eduard Sharmazanov Meets with the Estonian Parliamentarians
On June 14 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov received the deputies the Parliament of the Republic of Estonia Igor.Grazin, Siim Kabrits and Maret Maripuu.In the course of the meeting issues concerning the development of the Armenian-Estonian inter-parliamentary, economic ...
RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Ambassador of Kuwait
On June 14 the RA NA President Hovik Abrahamyan received Bassam Muhammed Al-Qabandi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to the RA. The Ambassador conveyed the invitation of the President of the National Assembly of Kuwait Ali Fahd Al-Rashid on visiting Kuwait on an o...