ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հունիսի 14-ին հանդիպեց ԵԱՀԿ կառավարման եւ ֆինանսավորման խորհրդատվական խմբի անդամներին, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ անդամ 18 երկրներ:
Խորհրդատվական խմբի անդամները տեղեկացրին, որ տարածաշրջանային իրենց այցի նպատակն է՝ տեղում ծանոթանալու ԵԱՀԿ առաքելությանն ու իրականացվող ծրագրերին, որոնք հետագայում հիմք կդառնան՝ քննարկելու իրենց միացյալ բյուջեն եւ գնահատելու հետագա ներդրումների արդյունավետությունը: Մասնավորապես նրանք տեղեկացրին, որ արդեն ծանոթացել են Հայաստանում ծրագրերից մեկի իրականացման ընթացքին եւ շատ գոհ են արդյունքներից:
Հյուրերի խնդրանքով Կորյուն Նահապետյանը ներկայացրեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի հետ հանձնաժողովի համագործակցության ուղղությունները: Նա կարեւորեց հատկապես Երեւանյան գրասենյակի մասնագիտական ու տեխնիկական աջակցությունը խորհրդարանին պաշտպանության եւ ոստիկանության ոլորտներում խորհրդարանական վերահսկողությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը արդյունավետ կազմակերպելու գործում: Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ այդ համագործակցության արդյունքում է ծնվել նաեւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի եւ հանձնաժողովի միջեւ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը, ըստ որի՝ կողմերը համագործակցում են օրենսդրական գործընթացի արդյունավետության բարձրացման, զինված ուժերում քաղաքացիական վերահսկողության ընթացակարգերի մշակման եւ ներդրման, ինչպես նաեւ ուժային կառույցների տարբեր հաստատություններ այցերի կազմակերպման, փորձագիտական աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ:
Կորյուն Նահապետյանը պատասխանեց նաեւ հյուրերին հետաքրքրող հարցերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ, 2013 թվականի հունիսի 17-ին ժամը 12:00-ին կգումարվի Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով : 1. «Հայաստանի Հ...
Հունիսի 14-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ ալ-Քաբանդիին: Դեսպանը խորհրդարանի նախագահին փոխանցեց Քուվեյթի Ազգային ժողովի նախագահ Ալի Ֆահադ ալ-Ռաշիդի պաշտոնական այցով Քուվեյթ այցելելու հրավերը: Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյան...

14 июня председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с членами консультативной группы по управлению и финансированию ОБСЕ, представляющими 18 стран-членов ОБСЕ.
Члены консультативной группы сообщили, что цель их регионального визита –ознакомление на месте с миссией и реализуемыми программами ОБСЕ, которые в дальнейшем явятся базой для обсуждения их единого бюджета и оценки эффективности последующих инвестиций. В частности, они проинформировали, что уже ознакомились с ходом осуществления в Армении одной из программ и остались довольны результатами.
По просьбе гостей К.Нагапетян представил направления сотрудничества  Комиссии с Ереванским офисом ОБСЕ. Он, в частности, подчеркнул важность профессионального и технического содействия Ереванского офиса в эффективной организации парламентского контроля в сферах обороны и полиции, защиты прав человека и борьбы с коррупцией.
К.Нагапетян ответил также на интересующие гостей вопросы.
17 июня 2013 г., в 12.00 часов, по распоряжению Председателя НС О.Абраамяна, в соответствии с ст.70 Конституции РА, по инициативе Правительства РА созывается внеочередная сессия НС РА по повестке дня инициатора....
14 июня Председатель НС О.Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Кувейта в РА Бассама Мухаммада аль-Кабанди.Посол передал спикеру парламента приглашение Председателя Национального Собрания Кувейта  Али Фахда аль-Рашида посетить с официальным визитом Кувейт.Председатель НС О.Абраамян...