ԱԺ նախագահն ընդունեց ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամներին
Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսին, խմբի անդամներ Էվալդ Շտադլերին, Կիրիակոս Տրիանտաֆիլիդեսին, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորներ Վալերի Բուայեին, Գի Տեսսիեին եւ Լյովենի համալսարանի պատվավոր ռեկտոր, հայտնի հայագետ Բերնար Կուլիին :
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց եվրոպացի հյուրերին այս օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը Ծիծեռնակաբերդում հարգելու համար: «Դրանով դուք կրկին վերահաստատում եք ձեր հավատարմությունը համամարդկային բարձր արժեքներին եւ զորակցությունը Հայաստանի ջանքերին ՝ ուղղված Հայոց ցեղասպանության միջազգային լիարժեք ճանաչմանն ու դատապարտմանը»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը : Բարեկամության խմբի անդամ Էվալդ Շտադլերը նկատեց, որ Եվրոպան բարոյական պարտավորություն ունի հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում : Կիրիակոս Տրիանտաֆիլիդեսը եւս նշեց, որ Եվրոպան պետք է համերաշխություն հայտնի Հայաստանին ցեղասպանության ճանաչման պայքարում, նաեւ՝ աջակցի ԼՂ հակամարտության կարգավորման, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից շրջափակման վերացման հարցում : Հույն պատգամավորը նշեց, որ իրենք Կիպրոսի օրինակով գիտեն՝ ինչքան դժվար է Թուրքիային համոզել ճանաչել սեփական անցյալը : Վալերի Բուայեի կարծիքով՝ պետք է լսելի դարձնել մարդու իրավունքների խախտման փաստերը ինչպես անցյալում՝ ցեղասպանության ժամանակ, այնպես էլ հիմա՝ Լեռնային Ղարաբաղում, նաեւ՝ հասանելի դարձնել Հայաստանի եւ Արցախի հարուստ մշակութային, պատմական հարստությունները :
Հանդիպման օրակարգում Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ հարաբերությունների զարգացումն էր՝ համագործակցության նոր ձեւաչափն ու հեռանկարները : Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ հունվարի 9-ից Եվրախորհրդարանում գործող ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խումբը նոր որակ կհաղորդի համագործակցությանը՝ դարձնելով այն առավել արդյունավետ : Խորհրդարանի ղեկավարի գնահատմամբ՝ օրենսդիր եւ գործադիր կառույցների միջեւ փոխգործակցության լավ նախադրյալների մասին է վկայում վերջին երեք տարիներին հարաբերությունների զարգացման դինամիկան : ԱԺ նախագահը պատրաստամակություն հայտնեց աջակցել խմբի բոլոր նախաձեռնություններին ու համագործակցության բոլոր ձեւաչափերին: Բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսը նշեց Եվրախորհրդարանի եւ Հայաստանի խորհրդարանի միջեւ հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու անհրաժետությունը՝ ինչը ԵՄ-ին Հայաստանին ու հայ ժողովրդին աջակցելու ավելի մեծ հնարավորություն կընձեռի: Եվրախորհրդարանում ստեղծված բարեկամության խումբը, պատգամավորի համոզմամբ, կակտիվացնի ու կհամախմբի ջանքերն այս ուղղությամբ :
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստան-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների ընթացքը, մասնավորապես եզրափակիչ փուլը , ԵՄ մուտքի արտոնագրի դյուրացման հարցը: Հովիկ Աբրահամյանը փոխանցեց խորհրդարանի պատրաստակամությունը Ասոցացման համաձայնագիրը վավերացնելու, ինչպես նաեւ դրանից բխող քայլերը կատարելու՝ Հայաստանի օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու հարցում :
ԱԺ նախագահը Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին ներկայացրեց իշխանությունների դիրքորոշումները ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման եւ հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ : Հովիկ Աբրահամյանը վերահաստատեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում խնդիրը կարգավորելու եւ ազգերի ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության եւ ուժի չկիրառման երեք սկզբունքներով առաջնորդվելու Հայաստանի պատրաստակամությունը :
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց «Հայերենն իմ սրտում է» համահայկական երիտասարդական համաժողովի մասնակիցներին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ապրիլի 25-ին հանդիպում ունեցավ «Հայերենն իմ սրտում է» համահայկական երիտասարդական համաժողովի մասնակիցների հետ, որին ներկա էր նաեւ ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը:Ողջունելով սփյուռքահայ երիտասարդների ու աղջիկների այցն Ազգային ժողով՝ խորհրդարանի ...
Խորհրդարանական լսումներ՝ «Այլընտրանքային ծառայության օրենսդրական եւ իրավակիրառական պրակտիկայի հիմնախնդիրները» թեմայով
ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ապրիլի 25-ին տեղի ունեցան «Այլընտրանքային ծառայության օրենսդրական եւ իրավակիրառական պրակտիկայի հիմնախնդիրները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, պետական ...
Հայ խորհրդարանականները հանդիպեցին Եվրախորհրդարանի ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամների հետ
ՀՀ ԱԺ Եվրանեսթի եւ Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովների անդամներն ապրիլի 25-ին հանդիպեցին Եվրախորհրդարանի ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամներին: Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը կարեւոր համարեց բար...
Ապրիլի 25-ի «Ժամանակ» օրաթերթի համարում եւ 1in.am կայքում հրապարակված «Հովիկ Աբրահամյանը հիմա էլ վարձակալներ է փնտրում» հոդվածի կապակցությամբ տեղեկացնում ենք, որ դրանում նշված փաստերը, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում իրականությանը. Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը չի զբաղվում բիզնեսով, եւ հրա...
Ապրիլի 26-ին՝ ժամը 12:00-ին, տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական լիագումար նիստը: ...

NA President Receives the Members of the EU-Armenia Friendship Group
On April 25 the RA NA President of Armenia Hovik Abrahamyan received the Head of the EU-Armenia Friendship Group of the European Parliament Eleni Theocharous, members Ewald Stadler and Kyriacos Triantaphyllides, NA deputies of France Valérie Boyer and Gui Tessier, and the Honourable President of the University of Louvain, well-known scholar on Armenian studies Bernard Coulie.
The NA President thanked the European guests for being next to the Armenian people during these days and paying tribute to the memory of the victims of the 1915 Armenian Genocide in Tsitsernakaberd. “With that, you reiterate your commitment to high universal human values and support to Armenia’s efforts towards achieving a full international recognition and condemnation of the Armenian Genocide,” Abrahamyan said. The member of the Friendship Group Ewald Stadler noticed that Europe had a moral obligation towards Armenian people not only in Armenia, but also in Nagorno Karabakh. Kyriacos Triantaphyllides also noted that Europe should express solidarity by fighting for Armenia’s Genocide recognition and assist in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and the lifting of blockade by Turkey and Azerbaijan. The Greek MP said they knew by Cyprus’s example how difficult it was to persuade Turkey to confront its past. In Valérie Boyer’s opinion, we should make audible the facts of violation of human rights in the past, as well as now in Nagorno Karabakh and make the rich history and culture of Armenia and Artsakh accessible to the world.
The development of relations between Armenia and European Union, the new format of cooperation and perspectives was on the agenda of the meeting. Hovik Abrahamyan expressed conviction that the Parliamentary Friendship Group functioning in the European Parliament from January 9 would give new quality to the cooperation, making it more effective. According to the Head of the Parliament, the past three years’ dynamics of the development of relations witnesses good preconditions of cooperation between the legislative and executive bodies. The NA President expressed willingness to support all the initiatives and formats of cooperation by the Group. The Head of the Friendship Group Eleni Theocharous noted the necessity of deeper cooperation between the European Parliament and the Armenian Parliament, which would give the EU bigger opportunity to back Armenia and Armenian people.
In the course of the meeting the sides discussed the procedure of the implementation of the Armenia-EU Association Agreement, particularly its final round, and the issue of the EU visa facilitation. Hovik Abrahamyan conveyed the readiness of the parliament to ratify the Association Agreement and take further measures to bring Armenia’s legislation in compliance with the European standards.
The NA President presented to the MEPs the authorities’ positions on the Karabakh problem and the Armenian-Turkish protocols. He reiterated Armenia’s commitment to settle the problem based on the format proposed by the OSCE Minsk Group and the three principles: nations’ self-determination, territorial integrity, and non-use of force.
25.04.2013
RA NA President Hovik Abrahamyan Meets the Participants of the Pan-Armenian Youth Forum “The Armenian in My Heart”
On April 25 the RA NA President Hovik Abrahamyan had a meeting with the participants of the Pan-Armenian Youth Forum “The Armenian in My Heart” which also attended the RA Minister of Diaspora.Welcoming the visit of the Diaspora young boys and girls to the National Assembly the Head of the Parli...
Parliamentary Hearings on the Theme “The Problems of Law and Legal Practice of Alternative Service”
On April 25 on the initiative of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs parliamentary hearings on the theme “The Problems of Legislative and Legal-Applied Practice of Alternative Service” were held, where NA deputies, representatives of state bodies and NGOs ...
Armenian Parliamentarians Meet the Members of the EU-Armenia Friendship Group of the European Parliament
On April 25 the members of the Committees of Parliamentary Cooperation of the RA NA Euronest and Armenia-European Union met with the members of the EU-Armenia Friendship Group of the European Parliament.Welcoming the guests the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakarya...