այսօր Օսմանյան Թուրքիայում մեր հայրենակիցների նկատմամբ իրականացված հանցագործության՝ ցեղասպանության 98-րդ տարելիցի օրն է: Շուտով կլրանա այդ՝ դեռեւս հիմնավորապես չդատապարտված ոճրագործության մեկ դարը, այսինքն՝ մոտ 100 տարի արդարությունը սպասում է ճշմարիտ ընկալման ու անաչառ գնահատականի:
20-րդ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայում հայերը դարձան աշխարհում առաջին՝ պետականորեն կազմակերպված այլատյացության ու անհանդուրժողականության քաղաքականության ու ծրագրի անմեղ զոհերը: Հայոց մեծ եղեռնը այսօր էլ շարունակում է որպես տագնապի ազդանշան հնչել քաղաքակիրթ աշխարհի ու առաջադեմ մարդկության համար: Ցեղասպանության՝ որպես ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության չդատապարտումը նշանակում է ոչ միայն չկանխել, այլեւ մեծացնել նմանատիպ ոճիրների կրկնման հավանականությունը, ինչին աշխարհն արդեն ականատես է եղել նաեւ 21-րդ դարում:
Ցավոք, ազգայնամոլությունը, այլատյացությունն ու անհանդուրժողականությունը այսօր էլ շարունակում են գոյություն ունենալ մեր տարածաշրջանում: Քանի դեռ Հայոց Մեծ եղեռնը 20-րդ դարասկզբի Թուրքիայի այսօրվա իրավահաջորդի կողմից չի ճանաչվել, քանի դեռ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտած երկրների՝ աստիճանաբար ստվարացող շարքին չի միացել Թուրքիան, այդ երկիրը պետք է շարունակի ընկալվել պատասխանատվության ու մեղքի նույն ծանր բեռով ու ցեղասպանություն կատարած հանցագործի կերպարով: Միջազգային հանրությունը պետք է ավելի հաստատակամ ու հետեւողական լինի Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցում, որովհետեւ մեկ ժողովրդի ցեղասպանությունը, հայրենազրկումն ու ունեզրկումը վտանգավոր նախադեպ ու ակնհայտ նախազգուշացում են բոլոր ժողովուրդներին ու պետություններին եւ ծանրագույն հարված են համամարդկային բարոյականությանն ու արժեհամակարգին:
98 տարվա հեռավորությունից այսօր վերստին ոգեկոչում ենք մեր նահատակ նախնիների հիշատակը եւ դատապարտում Հայոց ցեղասպանության մերժողականությունն ու ժխտողականությունը: Մենք դա անում ենք անցյալի էջերը քաղաքական սակարկության առարկա չդարձնելու եւ մեր նորօրյա պատմությունը վստահորեն կերտելու հաստատակամությամբ եւ ավելի ուժեղ Հայաստանի հեռանկարով»:
24.04.2013
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ԱԺ Պատվո մեդալով պարգեւատրեց Սլովակիայի Տրնավայի երկրամասի նահանգապետ Տիբոր Միկուշին
Ապրիլի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով պարգեւատրեց Սլովակիայի Հանրապետության Տրնավայի երկրամասի նահանգապետ Տիբոր Միկուշին` Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունման եւ հաստատման գործընթացին աջակցելու, բարեկամա...
Հարգանքի տուրք ` Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին
Ապրիլի 24-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, պաշտոնատար անձինք, բարձրաստիճան զինվորականներ, հոգեւոր դասի ներկայացուցիչներ, Հայաստանում հավատարմագրված ...

Послание Председателя НС О.Абраамяна в связи с днем поминовения жертв Геноцида армян
Сегодня 98-я годовщина совершенного в отношении наших соотечественников в Османской империи преступления – Геноцида. Вскоре исполнится целый век злодеянию, до сих пор не осужденному полностью, т.е. около ста лет справедливость ждет своего истинного восприятия и беспристрастной оценки.
В начале ХХ века в Османской Турции армяне стали первыми безвинными жертвами организованной на государственном уровне политики и программы ксенофобии и нетерпимости. Геноцид армян и сегодня продолжает звучать тревожным сигналом миру и передовому человечеству. Неосуждение геноцида как преступления против всего человечества означает не только не предотвращать, но и умножать вероятность повторения подобных злодеяний, чему мир стал свидетелем уже и в XXI веке.
К сожалению, шовинизм, ксенофобия и нетерпимость и ныне продолжают существовать в нашем регионе. Пока Геноцид армян в начале ХХ века не признан сегодняшним правопреемником – Турцией, пока к постепенно растущим рядам признавших Геноцид стран не присоединилась Турция, эта страна будет восприниматься с тем же тяжким грузом ответственности и вины как свершивший Геноцид преступник. Международное сообщество должно быть более твердым и последовательным  в вопросе признания Геноцида армян, так как геноцид, депатриация и лишение имущества одного народа – опасный прецедент и явное предупреждение всем народам и государствам и тяжелейший удар по общечеловеческой морали и системе ценностей.
Из 98-летней дали сегодня вновь взываем к памяти жертв наших потомков и осуждаем неприятие и отрицание Геноцида армян. Мы делаем это в уверенности не превращать страницы прошлого в предмет политического торга и созидать нашу новейшую историю с перспективой более могучей Армении”.
24.04.2013
Председатель НС О.Абраамян наградил Почетной медалью НС губернатора словацкой области Трнава Т.Микуша
24 апреля Председатель НС О.Абраамян наградил Почетной медалью НС губернатора словацкой области Трнава Тибора Микуша – за содействие принятию и утверждению Национальным Советом Республики Словакия резолюции о признании Геноцида армян, значительный вклад в укрепление дружественных связей и межгосудар...
24 апреля Президент РА С.Саргсян, Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй, Председатель Национального Собрания О.Абраамян, Премьер-министр Т.Саркисян, депутаты, члены правительства, должностные лица, высокопоставленные военные, представители духовенства, аккредитованные в РА иностранные...