այսօր Օսմանյան Թուրքիայում մեր հայրենակիցների նկատմամբ իրականացված հանցագործության՝ ցեղասպանության 98-րդ տարելիցի օրն է: Շուտով կլրանա այդ՝ դեռեւս հիմնավորապես չդատապարտված ոճրագործության մեկ դարը, այսինքն՝ մոտ 100 տարի արդարությունը սպասում է ճշմարիտ ընկալման ու անաչառ գնահատականի:
20-րդ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայում հայերը դարձան աշխարհում առաջին՝ պետականորեն կազմակերպված այլատյացության ու անհանդուրժողականության քաղաքականության ու ծրագրի անմեղ զոհերը: Հայոց մեծ եղեռնը այսօր էլ շարունակում է որպես տագնապի ազդանշան հնչել քաղաքակիրթ աշխարհի ու առաջադեմ մարդկության համար: Ցեղասպանության՝ որպես ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության չդատապարտումը նշանակում է ոչ միայն չկանխել, այլեւ մեծացնել նմանատիպ ոճիրների կրկնման հավանականությունը, ինչին աշխարհն արդեն ականատես է եղել նաեւ 21-րդ դարում:
Ցավոք, ազգայնամոլությունը, այլատյացությունն ու անհանդուրժողականությունը այսօր էլ շարունակում են գոյություն ունենալ մեր տարածաշրջանում: Քանի դեռ Հայոց Մեծ եղեռնը 20-րդ դարասկզբի Թուրքիայի այսօրվա իրավահաջորդի կողմից չի ճանաչվել, քանի դեռ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտած երկրների՝ աստիճանաբար ստվարացող շարքին չի միացել Թուրքիան, այդ երկիրը պետք է շարունակի ընկալվել պատասխանատվության ու մեղքի նույն ծանր բեռով ու ցեղասպանություն կատարած հանցագործի կերպարով: Միջազգային հանրությունը պետք է ավելի հաստատակամ ու հետեւողական լինի Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցում, որովհետեւ մեկ ժողովրդի ցեղասպանությունը, հայրենազրկումն ու ունեզրկումը վտանգավոր նախադեպ ու ակնհայտ նախազգուշացում են բոլոր ժողովուրդներին ու պետություններին եւ ծանրագույն հարված են համամարդկային բարոյականությանն ու արժեհամակարգին:
98 տարվա հեռավորությունից այսօր վերստին ոգեկոչում ենք մեր նահատակ նախնիների հիշատակը եւ դատապարտում Հայոց ցեղասպանության մերժողականությունն ու ժխտողականությունը: Մենք դա անում ենք անցյալի էջերը քաղաքական սակարկության առարկա չդարձնելու եւ մեր նորօրյա պատմությունը վստահորեն կերտելու հաստատակամությամբ եւ ավելի ուժեղ Հայաստանի հեռանկարով»:
24.04.2013
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ԱԺ Պատվո մեդալով պարգեւատրեց Սլովակիայի Տրնավայի երկրամասի նահանգապետ Տիբոր Միկուշին
Ապրիլի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով պարգեւատրեց Սլովակիայի Հանրապետության Տրնավայի երկրամասի նահանգապետ Տիբոր Միկուշին` Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունման եւ հաստատման գործընթացին աջակցելու, բարեկամա...
Հարգանքի տուրք ` Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին
Ապրիլի 24-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, պաշտոնատար անձինք, բարձրաստիճան զինվորականներ, հոգեւոր դասի ներկայացուցիչներ, Հայաստանում հավատարմագրված ...

Message by the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan on the Day of Memory to the Genocide Victims
Today is the 98th anniversary of the crime, genocide, perpetrated towards our compatriots. Soon the one century of that crime, still mainly not condemned will be, i.e. about 100 years justice is waiting for true perception and unbiased assessment.
At the beginning of the 20th century in the Ottoman Turkey the Armenians became the innocent victims of the first policy and programme of phobia and intolerance organized by a state. Today, the Armenian Genocide continues to sound as a signal of alarm for the civilized world and progressive humanity. Non-condemnation of the crime directed against the whole humanity, genocide, means not only to not prevent, but also increase the probability of repetition of similar crimes, to which the world has also been a witness in the 21st century.
Unfortunately, the nationalism, phobia, intolerance today also continue to exist in our region. Unless the Armenian Genocide has not been recognized by today’s legal successor of Turkey of the beginning of the 20th century, unless Turkey has not joined to gradually increasing series of the countries, which condemned the Armenian Genocide, that country should continue to be perceived with the same heavy burden of responsibility and sin and the criminal committed the genocide. The international community should be more determined and consistent in condemning the Armenian Genocide, because the genocide of one nation, deprivation of the Motherland and the deprivation of property serve as a dangerous precedent and obvious warning to all peoples and states and the heaviest blow to the all-human morality and value system.
From the distance of 98 years today we again keep brighter the memory of our martyred ancestors and condemn the refusal and denial of the Armenian Genocide. We do that in order not to make the pages of the past a subject of political bargaining and confidently building our newest history and with the perspective of stronger Armenia.”
24.04.2013
RA NA President Hovik Abrahamyan Awards the NA Medal of Honour to the Governor of Trnava Region of Slovakia
On April 24 the RA NA President Hovik Abrahamyan awarded the NA Medal of Honour to the Governor of Trnava Region of the Republic of Slovakia Tibor Mikus for supporting the process of adoption of the Resolution of the Recognition of the Armenian Genocide by the National Council of the Republic of Slo...
Tribute to the Memory of the Genocide Innocent Victims
On April 24 the RA President Serzh Sargsyan, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II, President of the National Assembly Hovik Abrahamyan, Prime Minister Tigran Sargsyan, deputies, members of the government,  officials, high-ranking military, clergymen, for...