Արդեն 52 տարի աշխարհում նշվում է Թատրոնի միջազգային օրը: Իսկ Հայաստանում վերջին տարիներին այդ օրն անցկացվում է «Արտավազդ» թատերական ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում պարգեւներ են հանձնվում թատերական աշխարհի գործիչներին:
Մարտի 27-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի բարձր հովանու ներքո անցկացվեց հերթական մրցանակաբաշխությունը: Այն այս տարի նվիրված էր հայ բեմի հանճարեղ դերասան Վահրամ Փափազյանի 125-ամյա հոբելյանին: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, թատերական գործիչներ:
Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը շնորհավորելով ողջ թատերասեր հասարակությանը՝ ընդգծեց, որ վերջին տարիներին թատերական կյանքում կատարվել է մեծ աշխատանք: Նա շնորհակալություն հայտնեց Հովիկ Աբրահամյանին թատրոնի նկատմամբ ցուցաբերվող հոգատար վերաբերմունքի համար:
Թատրոնի միջազգային օրվա առթիվ բեմարվեստի նվիրյալներին շնորհավորեց նաեւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա բարձր գնահատեց թատրոնի դերը հասարակության կյանքում, քանի որ այն մարդկանց հոգեւոր ու բարոյական դաստիարակության կարեւորագույն գործոններից մեկն է: «Շատ ուրախ եմ, որ «Արտավազդ» մրցանակաբաշխությունն այս տարի նվիրված է Վահրամ Փափազյանի ծննդյան 125-ամյակին: Մեր ժողովրդի մեկ այլ մեծ` Մարտիրոս Սարյանը, խոսելով Փափազյանի արվեստի մասին, ասել էր.«Երբ ասում են դերասանական մեծ արվեստ, ես անմիջապես պատկերացնում եմ Փափազյանին»,-ասաց ԱԺ նախագահը: Խորհրդարանի ղեկավարը հավաստիացրեց, որ միշտ սատարելու է թատրոնի գործունեությանը: «Մենք զգում ենք հոգածության պակասը թատրոնի նկատմամբ եւ ապագայում կփորձենք շտկել դա»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Այնուհետեւ «Արտավազդ» մրցանականեր հանձնվեցին տարբեր անվանակարգերում լավագույնը ճանաչված դերասաններին եւ թատերական գործիչներին` առավել նշանակալի թատերական աշխատանքների համար:
ԱԺ փոխնախագահը պատասխանեց ուսանողների հարցերին
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 27-ին հանդիպեց Երեւանի պետական համալսարանի եւ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների ուսանողների հետ, պատասխանեց Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Ուսանողնե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Սոս Սարգսյանին հանձնեց ԱԺ Պատվո մեդալ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի 27-ին այցելեց ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանին: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորեց Վարպետին Թատրոնի միջագային օրվա կապակցությամբ եւ հանձնեց այդ առթիվ նրան շնորհված ԱԺ Պատվո մեդալը: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատելով Սոս Սարգսյանի ավանդը հայ մշակույ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պարգեւատրեց թատերական արվեստի մի խումբ գործիչների
Մարտի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Թատրոնի միջազգային օրվա կապակցությամբ մշակույթի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար ԱԺ Պատվո մեդալներով պարգեւատրեց ոլորտի մեկ տասնյակից ավելի գործիչների՝ Վարդուհի Վարդերեսյանին, Երվանդ Ղազանչյանին, Լեյլի Խաչատրյանին, Մարգո Մուրադյանին, ...

It has been 52 years World Theatre Day is celebrated in the world. And during recent years on that day “Artavazd” annual theatrical awarding ceremony is held, where awards are handed to the figures from the theatrical world.
On March 27 at Hakob Paronyan State Theatre of Musical Comedy  under the high patronage of the President of the National Assembly Hovik Abrahamyan the next awarding ceremony was held. This year it was dedicated to the 125th anniversary of the talented actor of Armenian stage Vahram Papazian. The RA NA President Hovik Abrahamyan, Minister of Culture Hasmik Poghosyan, theatrical figures were present at the event.
Congratulating the whole society who loves theatre, the Chairman of the Armenian Theatrical Figures’ Union Hakob Ghazanchyan has underlined that big work has been done in the theatrical life during recent years. He thanked Hovik Abrahamyan for his careful attitude towards the theatre.
On the occasion of the World Theatre Day the NA President Hovik Abrahamyan congratulated the devotees of stage art. He has highly appreciated the role of the theatre in the life of society, as it is one of the most important factors for the people’s spiritual and moral upbringing. “I am very glad that “Artavazd” awarding ceremony this year is dedicated to Vahram Papazian’s 125th anniversary. Another great figure of our people’s culture, Martiros Sarian, speaking about Papazian’s art, cited: “When people speak about actor’s great art, I immediately imagine Papazian,” said the NA President. The Head of the Parliament has assured that he will always support the activity of the theatre. “We feel the lack of care towards theatre and in future we’ll try to rectify it,” said the NA President.
Then Artavazd prizes were handed to the actors and theatrical figures recognized as the best in different nominations for their more vivid theatrical works.
NA Vice President Answers the Students’ Questions
On March 27 the RA National Assembly Vice President Eduard Sharmazanov met with the students of the Faculty of International Relations of Yerevan State University and answered a series of questions relating to Armenia’s inner and foreign policy.At the students’ request he touched upon the possibilit...
RA NA President Hovik Abrahamyan Bestows Sos Sargsyan NA Medal of Honour
On March 27 the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan visited the RA People’s Artist Sos Sargsyan. The head of the parliament congratulated the Master on the World Theatre Day and bestowed him the NA Medal of Honour on that occasion. Highly appreciating Sos Sargsyan’s contribution in the s...
RA NA President Hovik Abrahamyan Awards a Group of Performing Arts Figures
On March 27 on the occasion of the World Theatre Day for significant contribution in the sphere of culture the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan awarded with the NA Medals of Honour more than a dozen of figures of the sphere – Varduhi Varderesyan, Yervand Ghazanchyan, Leyli Khachatryan...