ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պարգեւատրեց թատերական արվեստի մի խումբ գործիչների
Մարտի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Թատրոնի միջազգային օրվա կապակցությամբ մշակույթի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար ԱԺ Պատվո մեդալներով պարգեւատրեց ոլորտի մեկ տասնյակից ավելի գործիչների՝ Վարդուհի Վարդերեսյանին, Երվանդ Ղազանչյանին, Լեյլի Խաչատրյանին, Մարգո Մուրադյանին, Էվելինա Շահիրյանին, Ալեքսանդր Գրիգորյանին, Կամո Հովհաննիսյանին, Սիլվա Յուզբաշյանին, Բարսեղ Թումանյանին, Գեղանուշ Սայադյանին: ԱԺ նախագահի պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով պարգեւատրվեցին թատերական արվեստի շուրջ հինգ տասնյակ գործիչներ: Շնորհավորելով պարգեւատրվածներին՝ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց.
«Հայ թատրոնի նվիրյալներ, բարեկամներ
Հարգելի տիկնայք եւ պարոնայք
Թույլ տվեք ողջունել ձեզ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում, եւ սրտանց շնորհավորել ձեր մասնագիտական տոնը` Թատրոնի միջազգային օրը:
Հայ թատրոնի հարգարժան ներկայացուցիչներ, անկախության տարիներին մեր ժողովուրդը կենսական բազում դժվարություններ է հաղթահարել եւ դուք միշտ նրա կողքին եք եղել: Հայ թատրոնին մատուցած ձեր ծառայություններով ու նվիրումով դուք ամեն ինչ արել եք, որ հարատեւի ու զարգանա հայ բեմական արվեստը ու փոխանցվի սերունդներին: Այսօր արդեն մենք պետք է մտածենք թատրոնի՝ մեր ժողովրդի մշակութային մեծագույն արժեքներից մեկի ակտիվ զարգացման մասին, քանզի այն ինքնահաստատման ու ինքնադրսեւորման կարեւորագույն գործոն է: Ինչպես մեծերից մեկն է ասել՝ արվեստի վերջնական նպատակն է մարդկանց մղել անելու այն, ինչ իրենց հարկավոր է ու գիտակցել այն, ինչ իրենք գիտեն:
Թատրոնը անկեղծ երկխոսություն է հանդիսատեսի հետ, ուստի այն միշտ կմնա արդիական եւ, համոզված եմ, կպահպանի Վահրամ Փափազյանի, Վարդան Աճեմյանի, Հրաչյա Ներսիսյանի, Վաղարշ Վաղարշյանի, Ավետ Ավետիսյանի, Պետրոս Ադամյանի, Հովհաննես Աբելյանի, Սիրանույշի, Արուս Ոսկանյանի ու մեր թատրոնի մյուս երախտավորների ստեղծած ավանդույթները:
Ասում են` թատրոնն արվեստի տաճար է:Մեր թատրոնի ավելի քան 2000-ամյա պատմությունը վկայում է , որ մենք խնամքով ենք պահում այդ տաճարը: Այն մեզ համար ազգային մշակութային արժեք է, մեր խոսուն այցեքարտերից մեկը՝ արտաշատյան առաջնաբեմից մինչեւ ներկայիս մայր թատրոն:
Հարգելի բարեկամներ, տիկնայք եւ պարոնայք, ժամանակակից հայ թատերարվեստը զարգանում եւ իսկապես արժանապատվորեն շարունակում է հայ թատրոնի հարուստ ավանդույթները: Եւ դա շնորհիվ բոլոր նրանց, ովքեր կերտում են այդ պատմության այսօրվա էջերը` ռեժիսորից մինչեւ դերասան, դիմահարդարից մինչեւ նկարիչ, մինչեւ սպասարկող անձնակազմի յուրաքանչյուր աշխատակից, որովհետեւ այն, ինչ տեսանելի է բեմում, ստեղծվում է նաեւ շատ շատերի անտեսանելի ջանքերով:
Մեր ժամանակներում հասարակությանն ավելի հանդուրժողականություն ու բարյացակամություն է անհրաժեշտ, եւ հենց թատրոնն է, որ մարդուն դարձնում է ավելի անկեղծ, ավելի մարդկային ու հոգեպես ավելի հարուստ: Այս առումով ես շատ բարձր եմ գնահատում թատրոնի դերը հասարակության կյանքում, որովհետեւ այն մարդկանց հոգեւոր ու բարոյական դաստիարակության կարեւորագույն գործոններից մեկն է: Աջակցելով թատրոնին, վերարժեւորելով մեր մշակութային ժառանգությունը` դրանով իսկ յուրաքանչյուրս աջակցում ենք մարդկանց բարոյական ոգու ամրապնդմանը եւ ավելի առողջ հասարակություն ունենալուն:
Սիրելի բարեկամներ, ես շնորհակալ եմ ձեր նվիրվածության, ձեր կատարած աշխատանքի համար, որն ուղղված է հասարակությունն ու աշխարհն ավելի հանդուրժող, ավելի բարյացակամ ու ավելի մարդկային դարձնելուն:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի առթիվ, շնորհավորում եմ բոլոր պարգեւատրվածներին եւ մաղթում առողջություն, անսպառ եռանդ, նորանոր ստեղծագործական մտահղացումներ եւ ձեռքբերումներ ու թող բեմարվեստին մատուցած ձեր ծառայությունները միշտ բարձր գնահատվեն»:
Թատերական գործիչներն իրենց երախտիքի խոսքերն ուղղեցին ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ բարձր գնահատանքի ու թատրոնի նկատմամբ հետեւողական հոգատար վերաբերմունքի համար: ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանն իր հերթին շնորհավորեց ԱԺ նախագահին Թատրոնի միջազգային օրվա կապակցությամբ, նշելով, որ Հովիկ Աբրահամյանն առաջին պետական այրն է, որ դեռեւս տասնվեց տարի առաջ արժանացել է Թատերական գործիչների միության «Արտավազդ» մրցանակին: Երվանդ Ղազանչյանը ներկաների անունից շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահին` նշեց, որ նրա հոգատար վերաբերմունքն իրենք զգացել են միշտ:
Հովիկ Աբրահամյանը ներկաներին տեղեկացրեց, որ ԱԺ Պատվո մեդալի է արժանացել նաեւ Սոս Սարգսյանը, ով առողջական խնդիրների պատճառով ներկա չէ պարգեւատրման արարողությանը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ ինքը կայցելի եւ անձամբ կշնորհավորի Վարպետին եւ կհանձնի մեդալը:
Պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովն ու Հերմինե Նաղդալյանը, խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների նախագահներ, պատգամավորներ, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Արդեն 52 տարի աշխարհում նշվում է Թատրոնի միջազգային օրը: Իսկ Հայաստանում վերջին տարիներին այդ օրն անցկացվում է «Արտավազդ» թատերական ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում պարգեւներ են հանձնվում թատերական աշխարհի գործիչներին: Մարտի 27-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոն...
ԱԺ փոխնախագահը պատասխանեց ուսանողների հարցերին
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 27-ին հանդիպեց Երեւանի պետական համալսարանի եւ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների ուսանողների հետ, պատասխանեց Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Ուսանողնե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Սոս Սարգսյանին հանձնեց ԱԺ Պատվո մեդալ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի 27-ին այցելեց ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանին: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորեց Վարպետին Թատրոնի միջագային օրվա կապակցությամբ եւ հանձնեց այդ առթիվ նրան շնորհված ԱԺ Պատվո մեդալը: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատելով Սոս Սարգսյանի ավանդը հայ մշակույ...

On March 27 on the occasion of the World Theatre Day for significant contribution in the sphere of culture the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan awarded with the NA Medals of Honour more than a dozen of figures of the sphere – Varduhi Varderesyan, Yervand Ghazanchyan, Leyli Khachatryan, Margo Muradyan, Evelina Shahiryan, Alexander Grigoryan, Kamo Hovhannisyan, Silva Yuzbashyan, Barsegh Tumanyan, Geghanush Sayadyan. About fifty performing arts figures were awarded NA President’s diplomas and letters of acknowledgement. Congratulating the awarded, the NA President Hovik Abrahamyan noted:
“Devotees, friends of Armenian Theatre,
Dear ladies and gentlemen,
Let me greet you in the National Assembly of the Republic of Armenia and heartily congratulate you on your professional holiday, World Theater Day.
Respectable representatives of Armenian Theatre, in the years of independence our people have overcome scores of vital difficulties and you have been next to them. With your services and devotion rendered to Armenian Theatre you have done everything in order to continue and develop the Armenian stage art and transfer to generations. Today, we should think about the active development of theatre, one of the biggest cultural values of our people, as it is the most important factor of self-affirmation and self-manifestation. As one of the greatest cultural figures has said, the ultimate goal of art is to drive people to do what they need and realize what they know.
Theatre is a sincere dialogue with spectator, hence it will always remain topical, and I am sure it will preserve the traditions created by Vahram Papazyan, Vardan Achemyan, Hrachya Nersisyan, Vagharsh Vagharshyan, Avet Avetisyan, Petros Adamyan, Hovhannes Abelyan, Siranuish, Arus Voskanyan and other deserved performers of our theatre.
They say theatre is a temple of art. More than 2000 years of history of our theatre testifies to the fact we keep that temple with care. It is a national cultural value for us, one of the talking visit cards from the Artashat stage up to present mother theatre.
Dear friends, ladies and gentlemen, modern Armenian performing arts develop and certainly continue the rich traditions of Armenian theatre. And thanks to all those, who build today’s pages of that history: from the stage director up to actor, from the make-up person up to painter, every employee of the service crew, because what is visible on the stage is also created with invisible efforts of many people.
In our times the society needs more tolerance and kindness, and the very theatre makes a man more sincere, more human and richer inside. With this respect I highly appreciate the role of theatre in social life, because it is one of the most important factors of people’s spiritual and moral upbringing. Supporting the theatre, re-evaluating the theatre our cultural heritage, with that each of us support the reinforcement of people’s moral spirit and having more healthy society.
Dear friends, I am thankful for your devotion, for your work done, which is directed to make the society and the world more tolerant, kinder and more human.
Once again I congratulate you on the professional holiday, I congratulate all the awarded artists and wish them health, limitless energy, new creative intentions and achievements, and let your services rendered to stage art be always highly appreciated.”
Performing arts figures addressed the words of their gratitude to the RA NA President for high appraisal and consistent caring attitude towards theatre. The RA People’s Artist Yervand Ghazanchyan in his turn congratulated the NA President on World Theatre Day, noting that Hovik Abrahamyan is the first state statesman who sixteen years ago was awarded Artavazd prize of the Union of Theatre Figures. Thanking the NA President in the name of those present Yervand Ghazanchyan noted that they had always felt his caring attitude.
Hovik Abrahamyan has informed those present that Sos Sargsyan has also been awarded the NA Medal of Honour, who due to health problems is not attending the awarding ceremony. The NA President has noted that he will visit him and personally congratulate the Master and bestow the medal.
The NA Vice Presidents Eduard Sharmazanov and Hermine Naghdalyan, the Chairs of the standing committees of the parliament, deputies and the RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan were attending the solemn awarding ceremony.
It has been 52 years World Theatre Day is celebrated in the world. And during recent years on that day “Artavazd” annual theatrical awarding ceremony is held, where awards are handed to the figures from the theatrical world. On March 27 at Hakob Paronyan State Theatre of Musical Comedy  un...
NA Vice President Answers the Students’ Questions
On March 27 the RA National Assembly Vice President Eduard Sharmazanov met with the students of the Faculty of International Relations of Yerevan State University and answered a series of questions relating to Armenia’s inner and foreign policy.At the students’ request he touched upon the possibilit...
RA NA President Hovik Abrahamyan Bestows Sos Sargsyan NA Medal of Honour
On March 27 the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan visited the RA People’s Artist Sos Sargsyan. The head of the parliament congratulated the Master on the World Theatre Day and bestowed him the NA Medal of Honour on that occasion. Highly appreciating Sos Sargsyan’s contribution in the s...