ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պարգեւատրեց թատերական արվեստի մի խումբ գործիչների
Մարտի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Թատրոնի միջազգային օրվա կապակցությամբ մշակույթի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար ԱԺ Պատվո մեդալներով պարգեւատրեց ոլորտի մեկ տասնյակից ավելի գործիչների՝ Վարդուհի Վարդերեսյանին, Երվանդ Ղազանչյանին, Լեյլի Խաչատրյանին, Մարգո Մուրադյանին, Էվելինա Շահիրյանին, Ալեքսանդր Գրիգորյանին, Կամո Հովհաննիսյանին, Սիլվա Յուզբաշյանին, Բարսեղ Թումանյանին, Գեղանուշ Սայադյանին: ԱԺ նախագահի պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով պարգեւատրվեցին թատերական արվեստի շուրջ հինգ տասնյակ գործիչներ: Շնորհավորելով պարգեւատրվածներին՝ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց.
«Հայ թատրոնի նվիրյալներ, բարեկամներ
Հարգելի տիկնայք եւ պարոնայք
Թույլ տվեք ողջունել ձեզ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում, եւ սրտանց շնորհավորել ձեր մասնագիտական տոնը` Թատրոնի միջազգային օրը:
Հայ թատրոնի հարգարժան ներկայացուցիչներ, անկախության տարիներին մեր ժողովուրդը կենսական բազում դժվարություններ է հաղթահարել եւ դուք միշտ նրա կողքին եք եղել: Հայ թատրոնին մատուցած ձեր ծառայություններով ու նվիրումով դուք ամեն ինչ արել եք, որ հարատեւի ու զարգանա հայ բեմական արվեստը ու փոխանցվի սերունդներին: Այսօր արդեն մենք պետք է մտածենք թատրոնի՝ մեր ժողովրդի մշակութային մեծագույն արժեքներից մեկի ակտիվ զարգացման մասին, քանզի այն ինքնահաստատման ու ինքնադրսեւորման կարեւորագույն գործոն է: Ինչպես մեծերից մեկն է ասել՝ արվեստի վերջնական նպատակն է մարդկանց մղել անելու այն, ինչ իրենց հարկավոր է ու գիտակցել այն, ինչ իրենք գիտեն:
Թատրոնը անկեղծ երկխոսություն է հանդիսատեսի հետ, ուստի այն միշտ կմնա արդիական եւ, համոզված եմ, կպահպանի Վահրամ Փափազյանի, Վարդան Աճեմյանի, Հրաչյա Ներսիսյանի, Վաղարշ Վաղարշյանի, Ավետ Ավետիսյանի, Պետրոս Ադամյանի, Հովհաննես Աբելյանի, Սիրանույշի, Արուս Ոսկանյանի ու մեր թատրոնի մյուս երախտավորների ստեղծած ավանդույթները:
Ասում են` թատրոնն արվեստի տաճար է:Մեր թատրոնի ավելի քան 2000-ամյա պատմությունը վկայում է , որ մենք խնամքով ենք պահում այդ տաճարը: Այն մեզ համար ազգային մշակութային արժեք է, մեր խոսուն այցեքարտերից մեկը՝ արտաշատյան առաջնաբեմից մինչեւ ներկայիս մայր թատրոն:
Հարգելի բարեկամներ, տիկնայք եւ պարոնայք, ժամանակակից հայ թատերարվեստը զարգանում եւ իսկապես արժանապատվորեն շարունակում է հայ թատրոնի հարուստ ավանդույթները: Եւ դա շնորհիվ բոլոր նրանց, ովքեր կերտում են այդ պատմության այսօրվա էջերը` ռեժիսորից մինչեւ դերասան, դիմահարդարից մինչեւ նկարիչ, մինչեւ սպասարկող անձնակազմի յուրաքանչյուր աշխատակից, որովհետեւ այն, ինչ տեսանելի է բեմում, ստեղծվում է նաեւ շատ շատերի անտեսանելի ջանքերով:
Մեր ժամանակներում հասարակությանն ավելի հանդուրժողականություն ու բարյացակամություն է անհրաժեշտ, եւ հենց թատրոնն է, որ մարդուն դարձնում է ավելի անկեղծ, ավելի մարդկային ու հոգեպես ավելի հարուստ: Այս առումով ես շատ բարձր եմ գնահատում թատրոնի դերը հասարակության կյանքում, որովհետեւ այն մարդկանց հոգեւոր ու բարոյական դաստիարակության կարեւորագույն գործոններից մեկն է: Աջակցելով թատրոնին, վերարժեւորելով մեր մշակութային ժառանգությունը` դրանով իսկ յուրաքանչյուրս աջակցում ենք մարդկանց բարոյական ոգու ամրապնդմանը եւ ավելի առողջ հասարակություն ունենալուն:
Սիրելի բարեկամներ, ես շնորհակալ եմ ձեր նվիրվածության, ձեր կատարած աշխատանքի համար, որն ուղղված է հասարակությունն ու աշխարհն ավելի հանդուրժող, ավելի բարյացակամ ու ավելի մարդկային դարձնելուն:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի առթիվ, շնորհավորում եմ բոլոր պարգեւատրվածներին եւ մաղթում առողջություն, անսպառ եռանդ, նորանոր ստեղծագործական մտահղացումներ եւ ձեռքբերումներ ու թող բեմարվեստին մատուցած ձեր ծառայությունները միշտ բարձր գնահատվեն»:
Թատերական գործիչներն իրենց երախտիքի խոսքերն ուղղեցին ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ բարձր գնահատանքի ու թատրոնի նկատմամբ հետեւողական հոգատար վերաբերմունքի համար: ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանն իր հերթին շնորհավորեց ԱԺ նախագահին Թատրոնի միջազգային օրվա կապակցությամբ, նշելով, որ Հովիկ Աբրահամյանն առաջին պետական այրն է, որ դեռեւս տասնվեց տարի առաջ արժանացել է Թատերական գործիչների միության «Արտավազդ» մրցանակին: Երվանդ Ղազանչյանը ներկաների անունից շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահին` նշեց, որ նրա հոգատար վերաբերմունքն իրենք զգացել են միշտ:
Հովիկ Աբրահամյանը ներկաներին տեղեկացրեց, որ ԱԺ Պատվո մեդալի է արժանացել նաեւ Սոս Սարգսյանը, ով առողջական խնդիրների պատճառով ներկա չէ պարգեւատրման արարողությանը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ ինքը կայցելի եւ անձամբ կշնորհավորի Վարպետին եւ կհանձնի մեդալը:
Պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովն ու Հերմինե Նաղդալյանը, խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների նախագահներ, պատգամավորներ, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Արդեն 52 տարի աշխարհում նշվում է Թատրոնի միջազգային օրը: Իսկ Հայաստանում վերջին տարիներին այդ օրն անցկացվում է «Արտավազդ» թատերական ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում պարգեւներ են հանձնվում թատերական աշխարհի գործիչներին: Մարտի 27-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոն...
ԱԺ փոխնախագահը պատասխանեց ուսանողների հարցերին
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 27-ին հանդիպեց Երեւանի պետական համալսարանի եւ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների ուսանողների հետ, պատասխանեց Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Ուսանողնե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Սոս Սարգսյանին հանձնեց ԱԺ Պատվո մեդալ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի 27-ին այցելեց ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանին: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորեց Վարպետին Թատրոնի միջագային օրվա կապակցությամբ եւ հանձնեց այդ առթիվ նրան շնորհված ԱԺ Պատվո մեդալը: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատելով Սոս Սարգսյանի ավանդը հայ մշակույ...

Председатель НС О.Абраамян наградил группу деятелей театрального искусства
27 марта Председатель НС О.Абраамян в связи с Международным днем театра за значительный вклад в области культуры наградил группу деятелей театрального искусства медалями Почета НС более десятка деятелей сферы – В.Вардересян, Е.Казанчяна, Л.Хачатрян, М.Мурадян, К.Ованесяна, С.Юзбашян, Б.Туманяна, Г.Саядян и др. Почетными и благодарственными  грамотами Председателя НС были награждены около 50 деятелей театрального искусства.
В своем поздравительном слове в связи с награждениями к Международному дню театра О.Абраамян особо подчеркнул, что деятели культуры, в частности театрального искусства, в годы независимости вместе со всеми преодолели множество жизненных невзгод и всегда были рядом с народом.
“Сегодня мы должны думать об активном развитии одной из величайших культурных ценностей нашего народа – о театре, поскольку он является важнейшим фактором самоутверждения и самовыражения. Театр – это   непосредственный диалог со зрителем, поэтому он всегда будет современен и, убежден, обеспечит преемственность традиций, заложенных В.Папазяном, В.Аджемяном, Гр.Нерсисяном, В.Вагаршяном, А.Аветисяном, П.Адамяном, Ов.Абеляном, Сирануйш, А.Восканян и другими корифеями нашего театра. Говорят, театр – храм искусства. Более чем 2000-летняя история нашего театра свидетельствует, что мы бережно относимся к этому храму. Он для нас – национальная культурная ценность, одна из красноречивых визитных карточек – от арташатских подмостков до современного театра”, - отметил спикер НС.
“В наше время общество нуждается в большей терпимости и доброжелательности, и именно театр делает человека более искренним, более гуманным и более душевно богатым. В этом плане я высоко ценю роль театра в жизни общества, так как он является одним из важнейших факторов духовного и нравственного воспитания людей. Помогая театру, переосмысливая наше культурное наследие, каждый из нас тем самым содействует укреплению морального духа людей и становлению более здорового общества”, - заключил О.Абраамян.
Театральные деятели поблагодарили Председателя НС за высокую оценку их труда и постоянную заботу о театре. Народный артист РА Е.Казанчян в свою очередь поздравил спикера парламента с Международным днем театра, отметив, что О.Абраамян был первым государственным деятелем, еще 16 лет назад удостоившимся премии “Артавазд” Союза театральных деятелей.
О.Абраамян проинформировал присутствующих, что медали Почета НС удостоился также Сос Саргсян, который по состоянию здоровья не смог принять участие в церемонии награждения. Председатель НС сообщил, что сам лично посетит Варпета и вручит ему медаль.
На церемонии награждения присутствовали вице-спикеры НС Э.Шармазанов и Э.Нагдалян, председатели постоянных комиссий, депутаты парламента, министр культуры РА А.Погосян.
27.03.2013
Председатель НС О.Абраамян принял участие в конкурсе “Артавазд”
27 марта в Государственном театре музыкальной комедии им. А.Пароняна под высоким патронатом Председателя НС О.Абраамяна состоялся очередной ежегодный театральный конкурс “Артавазд”. В этом году он посвящен 125-летнему юбилею великого армянского актера В.Папазяна. На мероприятии присутствовали спикер...
Вице-спикер НС ответил на вопросы студентов
27 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с студентами факультета международных отношений ЕГУ и ответил на ряд вопросов, касающихся внутренней и внешней политики Армении.По просьбе студентов он обратился к возможности объединения оппозиции на выборах Совета старейшин Еревана. В его оценке, РПА...
Председатель НС РА О.Абраамян вручил медаль Почета НС Сосу Саргсяну
27 марта Председатель НС О.Абраамян посетил Народного артиста РА Соса Саргсяна. Глава парламента поздравил Варпета с Международным  днем театра и присужденной ему в связи с этим медалью Почета НС. О.Абраамян, высоко оценив вклад Соса Саргсяна в армянскую культуру, пожелал ему здоровья и дальней...