Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 4-ին հանդիպեց ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ:
Ուսանողների խնդրանքով Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձավ Լիտվայի խորհրդարանի 9 պատգամավորների ՝ Արցախի խորհրդարանի հետ բարեկամության խումբ ստեղծելու նախաձեռնությանը: Նա ասաց, որ դա խիզախ քայլ էր հատկապես ադրբեջանական կեղծ քարոզչության ֆոնին, ինչը մեկ անգամ եւս ապացուցում է, որ Եվրոպայի՝ առողջ ձգտումներով քաղաքական գործիչները կարեւորում են ինքնորոշման ճանապարհը բռնած ժողովուրդների ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը: Նրա գնահատմամբ՝ Լիտվայի ժողովուրդը ու նրա քաղաքական գործիչները միշտ էլ աչքի են ընկել քաղաքացիական կեցվածքով եւ անտարբեր չեն եղել ազատության համար պայքարող ժողովուրդների ճակատագրի հանդեպ: Էդուարդ Շարմազանովը Լիտվայի խորհրդարանում Արցախի հետ պատգամավորական բարեկամական խմբի ստեղծումն ու դրա հետ կապված հայտարարությունը ԼՂՀ միջազգային ճանաչման ճանապարհին լուրջ քայլ համարեց:
Այն հարցին, թե Արցախի միջազգային ճանաչմանը հասնելու համար ինչ սկզբունքներ են կարեւոր, ԱԺ փոխնախագահը նկատեց, որ Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս են նշել, որ Արցախի ժողովրդն ինքը պետք է տնօրինի իր ճակատագիրը եւ ինքն էլ որոշի, թե ինչպես է ուզում ապրել:Երկրորդ կարեւոր հարցն այն է, որ Արցախը պետք է բանակցային կողմ ճանաչվի, առանց որի հնարավոր չէ պատկերացնել առաջին սկզբունքը, երրորդ՝ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի իր ռասիստական քաղաքականությունը, սթափ գնահատի ստեղծված իրավիճակը եւ իրատես լինի, ինչի համար միջազգային հանրությունն ավելի հետեւողական պետք է լինի: Այնինչ Ադրբեջանը շարունակում է կառչել տարածքային ամբողջականության սկզբունքից՝ անտեսելով Արցախի ժողովրդի՝ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքը: Էդուարդ Շարմազանովի գնահատմամբ՝ հայ ժողովուրդը այսքան միասնական չի եղել ազգային նպատակների իրագործման հարցում, որը պայմանավորված է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությամբ: «Այս ճանապարհին մենք իրավունք չունենք արկածախնդրության դիմելու,-ասաց ԱԺ փոխնախագահը,-ներկա պահին Արցախի միակողմանի ճանաչումը, ինչը այսօր պնդում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, փակուղի կարող է տանել: Ես անընդունելի եմ համարում այս խնդրի շահարկումը, բայց եւ կտրականապես դեմ եմ արցախյան խնդրի անվան տակ երկրի ներսում առկա թերությունները կոծկելուն: Ներքին քաղաքականության մեջ կարող են անհամաձայնություններ լինել, բայց արտաքին քաղաքականության մեջ, մասնավորապես արցախյան խնդրում իշխանություններն ու ընդդիմությունը պարտավոր են միասնաբար գործել»:
Ուսանողներից մեկի այն հարցին, թե որոնք են արտաքին քաղաքականության մեջ Հայաստանի առաջնահերթությունները, Էդուարդ Շարմազանովը նկատեց, որ Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցում է ոչ թե «կամ, կամ», այլ «եւ, եւ» սկզբունքով՝ հիմքում դնելով ազգային-պետական շահը: Ըստ ԱԺ փոխնախագահի՝ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է, որի հետ մեր երկիրը անվտանգության ոլորտում սերտ հարաբերություններ է հաստատել: Արտաքին սպառնալիքներ ունեցող Հայաստանի համար դա ճիշտ ճանապարհն է, բայց չի խանգարում ՆԱՏՕ-ի հետ նույնպես լուրջ համագործակցություն ծավալելուն: «Մենք անկախ պետություն ենք, եւ մեր պետական շահից ելնելով՝ գործակցում ենք թե՛ եվրոպական երկրների, թե՛ ԱՄՆ-ի, թե ԱՊՀ եւ թե՛ աշխարհի շատ ու շատ երկրների հետ», -ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահը ուսանողների խնդրանքով անդրադարձավ նաեւ հայ-թուրքական արձանագրությունների ճակատագրին՝ տեղեկացնելով, որ այդ խնդիրը ՀՀ նախագահի լիազորությունների շրջանակում է: «Ակնհայտ է, որ Հայաստանը ոչ մի քայլ չի կատարի, մինչեւ Թուրքիան չվավերացնի արձանագրությունները,-ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:-Տեղին է հիշել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հղումը ՀՀ նախագահի խոսքերին. «Գնդակը Թուրքիայի դաշտում է»: Միաժամանակ Հայաստանի համար անընդունելի է, երբ իր հետ խոսում են նախապայմանների լեզվով. սա շատ լավ է հասկանում նաեւ միջազգային հանրությունը»,- նշեց ԱԺ փոխնախագահը:
Ի պատասխան ուսանողների այն հարցին, թե Իրանի նկատմամբ արեւմուտքի պատժամիջոցները չեն վնասում արդյոք հայ-իրանական հարաբերություններին, Էդուարդ Շարմազանովը նկատեց, որ Հայաստանը հավասարակշռված քաղաքականություն է որդեգրել նաեւ այս հարաբերություններում: Նրա գնահատմամբ՝ Իրանը մեր երկրի կարեւոր գործընկեր հարեւաններից մեկն է, եւ Հայաստանը նրա հետ տարածաշրջանային, ինչպես նաեւ տնտեսական լուրջ շահեր ունի եւ շահագրգռված է խնդրի խաղաղ հանգուցալուծմամբ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը պատասխանեց նաեւ միջազգային հարաբերություններին վերաբերող այլ հարցերի:
Մարտի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հրավիրել էր խորհրդակցություն , որին մասնակցում էին խորհրդարանում ներկայացված բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները: Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին հետընտրական գործընթացներին առնչվող հարցեր: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով մարտի 5-ին եռօրյա պաշտոնական այցով ՀՀ կժամանի Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի գլխավորած պատվիրակությունը: Այցի ընթացքում Բունդեսթագի նախագահը հանդիպումներ կունենա ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյա...

On March 4 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov met with the students of the Faculty of International Relations of Yerevan State University (YSU).
At the students’ request Eduard Sharmazanov touched upon the initiative of the nine members of the Lithuanian Parliament on establishing a Friendship Group with the Artsakh Parliament. He said that it had been a brave step, especially on the Azerbaijani false background propaganda, which once again proves that the political figures of Europe with health aspirations highlight the right of the peoples on the way of self-determination, living freely and independently. To his assessment, the people of Lithuania and its political figures have always been distinguished with civil posture and have not been indifferent towards the destiny of the peoples fighting for freedom. Edward Sharmazanov deemed the establishment of the Parliamentary Friendship Group with Artsakh in the Lithuanian Parliament and the declaration connected with it a serious step on the way to the NKR international recognition.
In response to the question what principles are important for reaching the international recognition of Artsakh, the NA Vice President has noticed that the Armenian authorities have repeatedly noted that the people should make a decision for the destiny of the Artsakh people. The second important issue is that Artsakh should be recognized as a negotiating party, without which it is impossible to imagine the first principle; the third – Azerbaijan should stop its racist policy, soberly evaluate the created situation and be realistic, for which the international community should be more consistent. Meanwhile, Azerbaijan continues to be adhered to the principle of territorial integrity, ignoring the right of internationally recognized self-determination by the people of Artsakh. To Eduard Sharmazanov’s assessment, the Armenian people have not been so united in the implementation of national goals, which is conditioned by Armenia-Artsakh-Diaspora trilateral union. “On this path we have no right to go for adventurous actions, at the moment, the unilateral recognition of Artsakh, which today insists Raffi Hovannissina, will lead to a deadlock. I deem inadmissible the speculation of this problem, but I am flatly against concealing the shortcomings existing inside the country under the name of Artsakh problem. In the inner policy there will be disagreements, but in the foreign policy, particularly, in the Artsakh problem the authorities and the opposition are obliged to act united” the NA Vice President said.
In response to the students’ question what are the priorities of Armenia in the foreign policy, Eduard Sharmazanov has noticed that Armenia builds its foreign policy not by the “or, or,” but “and, and” principle, laying in the basis the national-state interest. According to the NA Vice President, Russia is Armenia’s strategic partner, with which our country has established close relations in the sphere of security. It is the right path for Armenia having external threats, but it doesn’t impede to have also serious cooperation with the NATO. “We are an independent state, and stemming from our state interest, we cooperate with the European countries, the USA, many countries of the CIS and the world,” Eduard Sharmazanov said.
At the students’ request the NA Vice President also touched upon the destiny of the Armenian-Turkish protocols, informing them that this problem is within the framework of the RA President’s authorities. “It’s evident that Armenia will not take any step, unless Turkey ratifies the protocols,” Eduard Sharmazanov said. “It’s worth recalling the reference made by the US former Department of State Hilary Clinton to the RA President’s words: ‘The ball is on Turkey’s field.’ At the same time it is inadmissible for Armenia when they talk with it in the language of preconditions: the international community understands it very well,” the NA Vice President noted.
In response to the students’ question if the punitive measures by the Western countries towards Iran damage the Armenian-Iranian relations, Eduard Sharmazanov has noticed that Armenia has adopted balanced policy also in these relations. To his assessment, Iran is one of the important partner neighbours of our country, and Armenia has regional, as well as serious economic interests, and is concerned about peaceful solution of the problem.
The NA Vice President Eduard Sharmazanov also answered other issues concerning international relations.
On February 4 the RA NA President Hovik Abrahamyan convened a consultation, where the representatives of all factions represented in the parliament were taking part.During the consultation issues concerning post-electoral processes were discussed....
On March 5 at the invitation of the RA NA President Hovik Abrahamyan the delegation led by Norbert Lammert, President of the Bundestag of the Federal Republic of Germany (FRG) will arrive in the Republic of Armenia on three-day official visit.During the visit the President of the Bundestag will have...