Սեպտեմբերի 21-ին Ստրասբուրգում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ելույթ ունեցավ  Խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովում` «Արդյոք ներկայացուցչական ժողովրդավարությունը ճգնաժամի մեջ է. մարտահրավերներ ազգային խորհրդարաններին» թեմայով: Նշենք, որ համաժողովին մասնակցում են Եվրոպայի խորհրդի անդամ 47 երկրների խորհրդարանական պատվիրակություններ` խորհրդարանների ղեկավարների գլխավորությամբ:
Դիմելով համաժողովի մասնակիցներին` ՀՀ ԱԺ նախագահն ասաց.
Իմ ելույթը ուզում եմ սկսել պարոն Նախագահին շնորհավորելով մեր հասարակություններին հուզող այս արդիական թեման ընտրելու համար: Այս համաժողովը նման կարեւոր խնդիրները քննարկելու կարեւոր հարթակ է:
Այսօր ինձ համար շատ խորհրդանշական է ժողովրդավարության այս տաճարի` ԵԽԽՎ բարձր ամբիոնից, ելույթ ունենալը. 21 տարի առաջ այս օրը հայ ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով, հռչակեց իր անկախությունը:
Հայաստանի համար անկախությունից ի վեր եվրոպական արժեհամակարգը հանդիսացել է մեր երկրի կառուցման ուղենիշը` արտահայտելով մեր ժողովրդի կամքը:
Այսօրվա թեման մեր քաղաքական օրակարգում է արդեն տեւական ժամանակ: Սակայն վերջին տնտեսական ճգնաժամը եւ դրա արդյունքում պարտադրված կոշտ տնտեսական քաղաքականությունը մարտահրավեր են մեր համընդհանուր եվրոպական ժողովրդավարության արժեհամակարգին` ստիպելով մեզ անընդհատ անդրադառնալ այդ երեւույթին: 2010 թվականին Հայաստանում կայացած «Ժողովրդավարության ապագայի»  ֆորումը անդրադարձ կատարեց ճգնաժամի հիմնական պատճառներին եւ նախանշեց հաղթահարման հնարավոր ուղղությունները:
Իհարկե, խորհրդարանները, լինելով ներկայացուցչական ժողովրդավարության ամենակարեւոր օղակներից մեկը, առանցքային դերակատարություն ունեն այս հարցում:
Սակայն ինտերնետը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները եւ սոցիալական ցանցերը լայն հնարավորություն են տալիս քաղաքացիներին ժամանակակից հասարակության ժողովրդավարական կյանքի ակտիվ մասնակից դառնալ: Մարդիկ ազատ բանավիճում են եւ շփվում անկախ տարածություններից եւ սահմաններից: Նման միջավայրում առկա է վտանգ, որ իշխանությունների կողմից իրականացվող քաղաքականությունը անկարող լինի արտահայտել ավելի դինամիկ հանրային կամքը: Ընդ որում վտանգն առկա է նաեւ այն դեպքում, երբ իշխանության լեգիտիմությունը որեւէ կասկած չի հարուցում:
Գոյություն ունեցող կառավարման համակարգերը իրականությանը ներդաշնակեցնելու հրամայականը պահանջում է հասարակական գործընթացների դերակատարների նոր փոխհարաբերություններ: Որքան էլ հակասական հնչի` ներկայացուցչական ժողովրդավարության ճգնաժամը պետք է հաղթահարվի ժողովրդավարության գործիքակազմի ընդլայնմամբ: Ներկայացուցչական ժողովրդավարությունը չպետք է լինի ժողովրդավարության միակ արտահայտչամիջոցը: Մենք պետք է գտնենք ժողովրդի եւ իշխանությունների միջեւ փոխգործակցության նոր, առավել կենսունակ, արդյունավետ միջոցներ: Դրանք պետք է նաեւ ներառեն տարբեր մակարդակներում որոշումների կայացման գործում անմիջական ժողովրդարության տարրեր:
Ժողովրդավարությունը կենսունակ չէ առանց ժողովրդավարության մշակույթի: Այն պահանջում է հասարակության շարունակական կրթում, որի հիմնական պատասխանատուն քաղաքական վերնախավն է: Հետեւողական աշխատանքներն այս ուղղությամբ այն ճանապարհն է, որը կկանխի եվրոպական արժեքային համակարգի չարաշահումը, երբ դրանով երաշխավորված իրավունքներն ու ազատությունները դառնում են միջոց ծայրահեղ գաղափարախոսության տարածման համար: Սա այն վտանգն է, որ մենք պետք է կանխենք միասին:
Այս տեսանկյունից անհանգստությամբ եմ արձանագրում, որ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում դեռեւս առկա է անհանդուրժողականության ու ռասիզմի խրախուսումը: Ընդամենը վերջերս տեղի ունեցավ մի աննախադեպ դեպք, երբ էթնիկ ատելության հողի վրա դաժան սպանություն կատարած եւ ցմահ բանտարկության դատապարտված մարդասպան Սաֆարովը փոխանցվեց Ադրբեջանին, ազատ արձակվեց եւ հերոսացվեց Ադրբեջանի ռեժիմի կողմից: Անգամ այն բանից հետո, երբ քաղաքակիրթ աշխարհը դատապարտեց այդ երեւույթը, Ադրբեջանում նոր թափ ստացավ նման հանցագործությունների արդարացման գործընթացը: Բավական է բացել Ադրբեջանի նախագահի կայքը եւ դուք կտեսնեք երկրի բարձրագույն իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների ելույթները` ի պաշտպանություն նման հանցագործությունների: Ռասիզմի, քսենոֆոբիայի դրսեւորումները կարող են վարակիչ լինել: Դա միայն Հայաստանի ու ԼՂ ժողովրդի խնդիրը չէ: Ռասիզմն այսօր, ցավոք, ունի պարարտ հիմք, եւ դրա դեմ պայքարի արդյունավետ միջոց չգտնելը կվտանգի ամբողջ Եվրոպան:

RA NA President Hovik Abrahamyan Delivered a Speech at the Conference of Presidents of European Parliaments
On September 21 at the Conference of Presidents of European Parliaments in Strasbourg the RA NA President Hovik Abrahamyan delivered a speech on “Is representative democracy in crisis? Challenges for National Parliaments.” Let us note that parliamentary delegations headed by the Presidents of the Parliaments of CoE 47 member states were participating in the Conference.
Addressing the participants of the Conference, the RA NA President stated:
“Distinguished Mr. President,
I would like to start my speech by congratulating the President for the inclusion of this topical issue of great concern for our societies in the agenda.
The present conference is an important platform to tackle the issues of such significance.
It is very symbolic for me personally to deliver a speech today from the high podium of PACE – the temple of democracy: 21 years ago, this very day, the Armenian people via referendum declared its independence.
Since independence the European system of values has become the guideline of our state-building while expressing the will of our nation.
Today’s topical discussion is on our political agenda for a long time by now. However, the recent economic crisis and the austerity measures imposed by this crisis is a challenge to our common European democratic system of values by compelling us to constantly address this phenomenon. The Forum for the Future of Democracy held in Yerevan in 2010 reflected upon the basic roots of the crisis and elaborated on possible ways to overcome it.
The parliaments, being one of the most important elements of representative democracy, play a key role in this context.
However, the internet, information technologies and social networks create great opportunities for the citizens to become an active participant of democratic life of a contemporary society. People have a possibility to freely debate and socialize regardless of distances and boundaries. But in such an environment a threat exists that the policy implemented by the authorities may not be in a position to fully reflect the dynamic public will. Inter alia, such a threat also exists in case when the legitimacy of authorities does not imply any doubt.
The imperative to harmonize the reality with the existing governance systems requires new relationship between the stakeholders of public processes. Notwithstanding how contradictory it may sound, the crisis of participatory democracy might be overcome through the widening of democratic instruments.
Representation can no longer be the only expression of democracy. We need to find more sustained forms of interaction between people and the authorities and these forms should include direct democratic participation in the decision-making process on different levels.
Democracy is not sustainable without a democratic culture. It requires a continuous education of the society for which the political elite carries the main responsibility. Consistent efforts in this direction are the only way to prevent the abuse of European system of values, when the rights and fundamental freedoms guaranteed by this system become a means of dissemination of extremist ideology. This is the threat to which we should respond together.
Within this context I state with concern there still exist advocates of intolerance and racism on the territory of the Council of Europe. Quite recently, an unprecedented incident took place when murderer Safarov, who had committed a cruel murder on ethnic ground and had been sentenced to life imprisonment, was transferred to Azerbaijan and thereafter released and glorified by the Azerbaijani regime. Even after the progressive world condemned that incident, a new wave of justification of crimes rose in Azerbaijan . It’s enough to open the internet website of the President of Azerbaijan you may see statements of different high ranking officials of the country in support of such crimes. Manifestations of racism and xenophobia might be contagious. This is not only the problem of the people of Armenia and Nagorno Karabakh. Unfortunately racism today has deep roots and if not battled properly may become a serious threat to the whole of Europe .
Europe should have capacity to properly and unambiguously react to the challenge we face today.
Thank you for your attention."
On September 21 in Strasbourg within the framework of the European Conference of Presidents of Parliaments the RA NA President Hovik Abrahamyan had bilateral meetings with the Speaker of the Eduskunta (Parliament) of the Republic of Finland Eero Heinäluoma, Speaker of the National Council of the Rep...