ՀՀ Աժ փոխնախագահն ընդունեց ԼՂՀ խորհրդարանի փոխնախագահին
ՀՀ Աժ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 20-ին ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանին: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Արպատ Ավանեսյանը, ՀՀ խորհրդարանում ԼՂՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը:
Ողջունելով ԼՂՀ խորհրդարանականների այցը Ազգային  ժողով, Էդուարդ Շարմազանովը նախ շնորհավորեց Հայաստանի անկախության 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, նշելով, որ սա համայն հայության տոնն է` Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում:
Նրա խոսքով, նման այցերը, որոնք վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել, այն փաստի վկայությունն են, որ Հայաստանի ու Արցախի Ազգային ժողովների համագործակցությունը շատ բարձր մակարդակի վրա է, ինչը պետք է իր շարունակականությունն ունենա:
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ Հայաստանը, որպես ԼՂՀ անվտանգության երաշխավոր, ամեն ինչ անելու է, որպեսզի Արցախի հիմնահարցը ստանա արդարացի լուծում: Նա այս գործում մեծապես կարեւորեց խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Աժ փոխնախագահի խոսքերով` այլեւս փաստ է Արցախում ժողովրդավարական անկախ պետության կայացումը, ինչի լավ վկայությունն էին նաեւ վերջերս կայացած խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունները, որոնք միջազգային հանրության կողմից արժանացան բարձր գնահատականի: «Արցախը այլեւս չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. դա փաստ է, որը որեւէ մեկի կողմից վիճարկման առարկա չի կարող լինել»,- նշեց Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքով` Ռ. Սաֆարովի ձեռքով գործել է Ադրբեջանի իշխանությունը, նրան ստեղծել է մի պետություն, որը ռասիստական, ֆաշիստական է եւ հայատյացություն է քարոզում: Այս առումով ՀՀ ԱԺ արած հայտարարությունը ուղերձ էր միջազգային հանրությանը, որ երկակի ստանդարտներն այլեւս անթույլատրելի են: Աժ փոխնախագահն ընդգծեց երկու կարեւոր հանգամանք. նախ` Արցախը պետք է լինի բանակցային կողմ, քանի որ առանց ԼՂՀ իշխանությունների ու ժողովրդի որեւէ մեկն իրավունք չունի որոշելու Արցախի ճակատագիրը, երկրորդ` բոլոր ուղղություններով, այդ թվում` խոհրդարանական դիվանագիտական ճանապարհներով, պետք է աշխատանք տանել, որպեսզի սանկցիաներ կիրառվեն Ադրբեջանի նկատմամբ: Նա հիշեցրեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքերը.  «Արցախի միջազգային ճանաչումը սարերի ետեւում չէ, եւ Արցախի հանրապետության միջազգային ճանաչմանը այլընտրանք չկա»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Արթուր Թովմասյանը շնորհավորեց Հայաստանի անկախության 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ` մեր երկրին ցանկանալով տնտեսական առաջընթաց, կայունություն, խաղաղություն եւ միասնություն: «Եթե Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը կայուն է, ապա դրանից մեծապես շահում է նաեւ Արցախի բնակչությունը, իսկ բանակցային գործընթացում փոքրանում է ճնշումների հավանականությունը»,- ասաց ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Նա տեղեկացրեց, որ Արցախի խորհրդարանը երեկ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով դատապարտել է Հունգարիայի կողմից Ռ. Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնումը, եւ վերջինիս կողմից նրա ազատ արձակումն ու հերոսացումը, ինչը սպասելի էր: «Այս փաստը եւս մեկ վկայություն է, որ Ղաղարաբաղի հայերը չեն կարող գոյատեւել Ադրբեջանի կազմում»,-ասաց Արթուր Թովմասյանը, կարեւորելով միջազգային հանրությանն այն իրողության հաղորդումը, որ անհնարին է ժողովրդավարական Արցախի գոյատեւումը բռնապետական Ադրբեջանի կազմում:
20.09.2012
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի  20-ի նիստում Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ քննարկեց եւ նստաշրջանի ու առաջիկա  քառօրյա նիստերի օրակարգերում ընդգրկվելու համար դրական եզրակացություն տվեց  «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքում ...

Вице-спикер НС РА принял парламентариев НКР
20 сентября вице-спикер НС РА Э.Шармазанов принял вице-спикера НС  НКР А.Товмасяна, председателя Постоянной комиссии НС НКР финансово-бюджетного и экономического управления А.Аванесяна, представителя НС НКР в парламенте РА К.Топчяна.
Приветствуя гостей, Э.Шармазанов прежде всего поздравил с 21-й годовщиной независимости Республики Армения, отметив, что это праздник всего армянства – в Армении, Арцахе и Спюрке (Диаспоре).
По словам вице-спикера, участившиеся в последнее время подобные визиты свидетельствуют о высоком уровне сотрудничества парламентов РА и Арцаха, и эта традиция должна продолжаться.
Э.Шармазанов отметил, что Армения, как гарант безопасности НКР, будет и впредь делать все возможное для справедливого разрешения Арцахской проблемы. И в этом деле он особо подчеркнул роль парламентской дипломатии. По словам вице-спикера, отныне – факт, что демократическое независимое государство в Арцахе состоялось, и доказательство тому – прошедшие там недавно парламентские и президентские выборы, удостоившиеся высокой оценки международного сообщества. “Арцах впредь не может быть в составе Азербайджана – это факт, который не может быть оспорен кем-либо”, - отметил Э.Шармазанов. По его словам, руками Р.Сафарова действовала власть Азербайджана, его породило государство, пропагандирующее расизм, фашизм и армянофобию. В этом аспекте Заявление, сделанное Национальным Собранием РА, – сигнал международному сообществу о недопустимости отныне двойных стандартов. Вице-спикер НС Э.Шармазанов подчеркнул два важных обстоятельства: прежде всего, Арцах должен стать переговорной стороной, так как без властей и народа НКР никто не имеет права определять судьбу Арцаха; второе – по всем направлениям, в том числе посредством парламентской дипломатии, должна вестись работа по применению санкций в отношении Азербайджана. Он напомнил слова Президента РА С.Саргсяна: “Международное признание Арцаха не за горами, и международному признанию Республики Арцах нет альтернативы”.
Поблагодарив за теплый прием, А.Товмасян поздравил с 21-й годовщиной независимости РА, пожелав нашей стране экономического прогресса, стабильности, мира и единства. “От стабильной политической ситуации в Армении в значительной мере выигрывает также население Арцаха, а в переговорном процессе уменьшается вероятность давлений”, - подчеркнул вице-спикер НС НКР.
Он проинформировал, что парламент Арцаха вчера выступил с заявлением, осуждающим экстрадицию Венгрией Р.Сафарова, освобождение и героизацию преступника в Азербайджане. “Этот факт еще раз свидетельствует, что армяне Карабаха не могут существовать в составе Азербайджана”, - сказал А.Товмасян, подчеркнув необходимость доведения до международной общественности той реальности, что пребывание демократического Арцаха в составе тоталитарного Азербайджана невозможно.
Председатель НС О.Абраамян принял участие в европейской конференции председателей парламентов
20 сентября делегация, возглавляемая Председателем НС О.Абраамяном,  приняла участие в церемонии открытия европейской конференции председателей парламентов, организованной под эгидой Парламентской Ассамблеи Совета Европы. В конференции участвовали главы парламентов 47 стран.  В возглавляем...
20 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта под председательством А.Давтяна были обсуждены и предложены с положительными заключениями к внесению в повестки дня сессии и предстоящих четырехдневных заседаний законодательные пакеты о попра...