ՀՀ Աժ փոխնախագահն ընդունեց ԼՂՀ խորհրդարանի փոխնախագահին
ՀՀ Աժ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 20-ին ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանին: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Արպատ Ավանեսյանը, ՀՀ խորհրդարանում ԼՂՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը:
Ողջունելով ԼՂՀ խորհրդարանականների այցը Ազգային  ժողով, Էդուարդ Շարմազանովը նախ շնորհավորեց Հայաստանի անկախության 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, նշելով, որ սա համայն հայության տոնն է` Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում:
Նրա խոսքով, նման այցերը, որոնք վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել, այն փաստի վկայությունն են, որ Հայաստանի ու Արցախի Ազգային ժողովների համագործակցությունը շատ բարձր մակարդակի վրա է, ինչը պետք է իր շարունակականությունն ունենա:
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ Հայաստանը, որպես ԼՂՀ անվտանգության երաշխավոր, ամեն ինչ անելու է, որպեսզի Արցախի հիմնահարցը ստանա արդարացի լուծում: Նա այս գործում մեծապես կարեւորեց խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Աժ փոխնախագահի խոսքերով` այլեւս փաստ է Արցախում ժողովրդավարական անկախ պետության կայացումը, ինչի լավ վկայությունն էին նաեւ վերջերս կայացած խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունները, որոնք միջազգային հանրության կողմից արժանացան բարձր գնահատականի: «Արցախը այլեւս չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. դա փաստ է, որը որեւէ մեկի կողմից վիճարկման առարկա չի կարող լինել»,- նշեց Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքով` Ռ. Սաֆարովի ձեռքով գործել է Ադրբեջանի իշխանությունը, նրան ստեղծել է մի պետություն, որը ռասիստական, ֆաշիստական է եւ հայատյացություն է քարոզում: Այս առումով ՀՀ ԱԺ արած հայտարարությունը ուղերձ էր միջազգային հանրությանը, որ երկակի ստանդարտներն այլեւս անթույլատրելի են: Աժ փոխնախագահն ընդգծեց երկու կարեւոր հանգամանք. նախ` Արցախը պետք է լինի բանակցային կողմ, քանի որ առանց ԼՂՀ իշխանությունների ու ժողովրդի որեւէ մեկն իրավունք չունի որոշելու Արցախի ճակատագիրը, երկրորդ` բոլոր ուղղություններով, այդ թվում` խոհրդարանական դիվանագիտական ճանապարհներով, պետք է աշխատանք տանել, որպեսզի սանկցիաներ կիրառվեն Ադրբեջանի նկատմամբ: Նա հիշեցրեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքերը.  «Արցախի միջազգային ճանաչումը սարերի ետեւում չէ, եւ Արցախի հանրապետության միջազգային ճանաչմանը այլընտրանք չկա»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Արթուր Թովմասյանը շնորհավորեց Հայաստանի անկախության 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ` մեր երկրին ցանկանալով տնտեսական առաջընթաց, կայունություն, խաղաղություն եւ միասնություն: «Եթե Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը կայուն է, ապա դրանից մեծապես շահում է նաեւ Արցախի բնակչությունը, իսկ բանակցային գործընթացում փոքրանում է ճնշումների հավանականությունը»,- ասաց ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Նա տեղեկացրեց, որ Արցախի խորհրդարանը երեկ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով դատապարտել է Հունգարիայի կողմից Ռ. Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնումը, եւ վերջինիս կողմից նրա ազատ արձակումն ու հերոսացումը, ինչը սպասելի էր: «Այս փաստը եւս մեկ վկայություն է, որ Ղաղարաբաղի հայերը չեն կարող գոյատեւել Ադրբեջանի կազմում»,-ասաց Արթուր Թովմասյանը, կարեւորելով միջազգային հանրությանն այն իրողության հաղորդումը, որ անհնարին է ժողովրդավարական Արցախի գոյատեւումը բռնապետական Ադրբեջանի կազմում:
20.09.2012
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի  20-ի նիստում Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ քննարկեց եւ նստաշրջանի ու առաջիկա  քառօրյա նիստերի օրակարգերում ընդգրկվելու համար դրական եզրակացություն տվեց  «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքում ...

On September 20 the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Vice President of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic Artur Tovmasyan, the Chairman of the NKR NA Standing Committee on Financial-Budgetary and Economic Management Arpat Avanesyan and the NKR NA representative to the RA Parliament Karen Topchyan.
Welcoming the NKR parliamentarians’ visit to the National Assembly, Eduard Sharmazanov first has congratulated them on the 21st anniversary of Armenia’s Independence, noting that this is the holiday of all Armenians in Armenia, Artsakh and Diaspora.
In his word, such visits, which have recently become frequent, serve as evidence of the fact that the cooperation of the National Assemblies of Armenia and Artsakh is at a very high level, which should have its continuity.
Eduard Sharmazanov has noted that Armenia, as a guarantor of the NKR security, will do its best in order the Artsakh problem gets a just solution. In this matter he has greatly highlighted the role of the parliamentary diplomacy. In the NA Vice President’s words, the establishment of the democratic independent state in Artsakh is already a fact, and the evidence of which served the parliamentary and presidential elections held recently and enjoyed high evaluation by the international community. “Artsakh cannot be part of Azerbaijan anymore: that is a fact, which cannot be a matter of dispute by anybody,” Eduard Sharmazanov noted. In his word, with R. Safarov’s hand has worked the Azerbaijani power, a state has been created, which is a racist, fascist one, and carries out anti-Armenian propaganda. With this respect the statement made by the RA NA, was a message to the international community that the double standards are no more impermissible. The NA Vice President has underlined two important circumstances: first, Artsakh should be a negotiating party, as without the NKR authorities and people nobody has the right to decide the fate of Artsakh, second, work should be done in all directions, including, through parliamentary diplomacy, in order to use sanctions towards Azerbaijan. He has reminded the words said by the RA President Serzh Sargsyan: “The international recognition of Artsakh is not behind the mountains, and there is no alternative for the recognition of the Republic of Artsakh.”
Thanking for warm reception Artur Tovmasyan congratulated the Vice President on the 21st anniversary of Armenia’s Independence, wishing economic progress, stability, peace and unity to our country. “If the political situation is stable in Armenia, then the population of Artsakh also greatly wins, and the probability of pressures reduces in the negotiation process,” the NKR NA Vice President said.
He said that the Artsakh Parliament had made a statement, by which it condemned the extradition of R. Safarov to Azerbaijan by Hungary, and his release and heroization by the latter, which was expected. “This fact is once again a fact that the Armenians of Karabakh cannot survive as part of Azerbaijan,” Artur Tovmasyan said, highlighting the message of the reality to the international community that the survival of democratic Artsakh is impossible in totalitarian Azerbaijan.
Other issues of bilateral interest were also discussed in the meeting.
20.09.2012
RA NA President Hovik Abrahamyan Took Part in the European Conference of Presidents of Parliaments
On September 20 the delegation led by the RA NA President Hovik Abrahamyan took part in the opening ceremony of the European Conference of Presidents of Parliaments, which was organized under the auspice of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). Heads of the parliaments of 47 co...
At the September 20 sitting the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport presided over by Artak Davtyan debated and endorsed the package of amendments being proposed “On Amending the RA Law on Language” and in a number of other laws for including in the agendas of the...