Հուլիսի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԻԻՀ ՆԳ նախարար Մոսթաֆա Մոհամադ Նաջջարի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ  ԻԻՀ ՆԳ նախարարի այցն էլ ավելի կամրապնդի հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունները: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է  փոխշահավետ համագործակցությունը հարեւան եւ բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ եւ  գոհունակությամբ փաստեց, որ հայ-իրանական փոխգործակցությունը շարունակում է զարգանալ բոլոր բնագավառներում, ինչը  վկայում  է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական եւ գործնական կապերն էլ ավելի խորացնելու երկուստեք վճռականության մասին:
ԻԻՀ ՆԳ նախարարը կարեւորեց երկու երկրների համագործակցության խորացումը բոլոր ուղղություններով: Նա անհրաժեշտ համարեց տնտեսական փոխգործակցության ակտիվացումը, ինչը չի համապատասխանում քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակին:  Պարոն Նաջջարի խոսքով` Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ փոխշահավետ համագործակցության կարեւոր ուղղություններից է նաեւ Հայաստանի մարզերի եւ Իրանի նահանգների միջեւ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը, ինչը թույլ կտա խթանել առեւտրատնտեսական փոխգործակցությունը:
Երկուստեք կարեւորվեց ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը, շեշտվեց  միջխորհրդարանական գործակցության հետագա զարգացումը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին  երկկողմ հետքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական հեռագրեր է ուղարկել ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինին եւ  ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության Խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին` Կրասնոդարի երկրամասում տեղի ունեցած ջրհեղեղի կապակցությամբ: «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի ...

On July 9 RA NA President Hovik Abrahamyan received the delegation led by Mostafa Mohammed Najjar, Interior Minister of the Islamic Republic of Iran (IRI).
The NA President expressed conviction that the IRI Interior Minister’s visit would more strengthen the Armenian-Iranian friendly relations. Hovik Abrahamyan noted that Armenia highlighted the mutually beneficial cooperation with neighbourly and friendly Islamic Republic of Iran and documented with satisfaction that the Armenian-Iranian cooperation continued to develop in all spheres, which testified to the resoluteness of the both sides to more deepen the existing friendly and practical ties between two countries.
The IRI Interior Minister emphasized the deepening of cooperation of two countries in all directions. He considered necessary the activation of economic cooperation which did not correspond with high level of political relations. In Mr Najjar’s word, the expansion and deepening of mutually beneficial cooperation between the marzes of Armenia and states of Iran is one of the most important directions, which will allow boosting the trade-economic cooperation.
Both sides highlighted the implementation of the reached agreements and the further development of inter-parliamentary cooperation was stressed.
RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan sent telegrams of condolence to Sergey Narishkin, RF State Duma Speaker and Valentina Matviyenko, RF Federal Council of the Federal Assembly in connection with the flood, which occurred in Krasnodar region.“In the name of the National Assembly of the Rep...