ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն ապրիլի 3-ին ընդունեց Բուլղարիայի Հանրապետության վարչապետ Բոյկո Բորիսովին: Ողջունելով ԲՀ վարչապետի այցն Ազգային ժողով, պարոն Նիկոյանը նշեց, որ նման հանդիպումները լավ հնարավորություն են ընձեռում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման ուղիները քննարկելու, օրակարգային երկկողմ հարցերին անդրադառնալու համար: ԱԺ նախագահի խոսքով` թեեւ վերջին շրջանում համագործակցության ներուժը լիարժեք չի օգտագործվել, Հայաստանը պատրաստ է քննարկելու առկա բոլոր հարցերը եւ փոխըմբռնման մթնոլորտում ու փոխշահավետ հիմունքներով առաջ մղել քաղաքական երկկողմ երկխոսությունն ու տարբեր բնագավառներում գործակցությունը: Նա գոհունակությամբ նշեց, որ երկու խորհրդարաններում ձեւավորվել են միջխորհրդարանական բարեկամության խմբեր: Այժմ խնդիր կա աշխուժացնելու գործակցությունը նաեւ այս ձեւաչափով:
Երկուստեք կարեւորվեցին միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, փոխայցելությունների կազմակերպումը: ԱԺ նախագահն ընդգծեց ջանքերի ակտիվացման կարեւորությունը տնտեսական փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու ուղղությամբ` նշելով խորհրդարանների պատրաստակամությունը սատարելու գործադիր մարմինների նախաձեռնություններին:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանի համար առանձնակի կարեւորություն ունի ԵՄ-ին վերջերս անդամակցած երկրների եվրաինտեգրման փորձի ուսումնասիրումը եւ ԵՄ շրջանակներում վերջիններիս աջակցությունը Հայաստանին:
Պարոն Նիկոյանը գոհունակություն հայտնեց բուլղարահայության մշակութային ժառանգության ու պատմամշակութային հուշարձանների հանդեպ  Բուլղարիայի իշխանությունների ցուցաբերած հոգատարության առնչությամբ:
Բուլղարիայի Հանրապետության վարչապետ Բոյկո Բորիսովը եւս անդրադարձավ հայ-բուլղարական դարավոր բարեկամությանը եւ հատկապես կարեւորեց բուլղարահայ համայնքի դերը թե իրեց երկրի կյանքում, թե Հայաստանի եւ Բուլղարիայի միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Նա հատկապես կարեւորեց միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը, որտեղ առկա ներուժը ներկայումս բավարար մակարդակով չի իրացվում: Այս առումով ԲՀ վարչապետն ընդգծեց վիզաների տրման դյուրացման անհրաժեշտությունը, որը կխթանի  գործարարության, զբոսաշրջության, մշակութային կապերի զարգացմանը:
Նա կոչ արեց երկու երկրների խորհրդարանականներին ավելի աշխուժացնել փոխադարձ շփումները` նպաստելով հայ-բուլղարական բարեկամական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում հայ-բուլղարական երկկողմ հարաբերությունների, դրանց զարգացման հեռանկարների մասին խոսեցին նաեւ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Սոֆիայի համալսարանի ռեկտոր Իվան Իլչեւը, ԲՀ խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող ԳԵՌԲ կուսակցության խորհրդարանական խմբի ղեկավար Կրասիմիր Վելչեւը: Վերջինս փոխանցելով իրենց խորհրդարանի ղեկավարի ողջույնը հայ գործընկերներին, նրա անունից ՀՀ ԱԺ նախագահին հրավիրեց այցելել Բուլղարիա:
03.04.2012
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհավորական նամակ է հղել ԱԺ նախագահին
ՀՀ  ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանին շնորհավորական նամակ է հղել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն: «Մեր Տեր եւ Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Սուրբ Հարության բերկրաշատ տոնի առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու շնորհավորանքներն ենք հղում Ձեզ, Ազգային ժողովի բոլոր պատգամ...
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Հունաստանի դեսպանի պաշտոնակատար Վասիլիկի Դիկոպուլուին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 3-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի դեսպանի պաշտոնակատար Վասիլիկի Դիկոպուլուի հետ: Երկուստեք բարձր գնահատելով հազարամյակների ընդհանուր պատմություն  ու քաղաքակրթական նվաճումներ ունեցող բարեկամ  ժողովուրդների բարձր մակարդ...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն ապրիլի 3-ին ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերի այցը խորհրդարան, պարոն Նիկոյանը խորհրդանշական համարեց, որ այն տեղի է ունենում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների ...

NA Speaker Samvel Nikoyan Receives the Prime Minister of Bulgaria Boyko Borisov
On April 3 the RA NA Speaker Samvel Nikoyan received the Prime Minister of the Republic of Bulgaria Boyko Borisov. Welcoming the visit of the Prime Minister of the Republic of Bulgaria to the National Assembly, Mr Nikoyan has noted that such meetings give good opportunity for discussing the ways of the development of the relations between the two countries and touching upon the agenda bilateral items. In the NA Speaker’s word, though during the recent period the potential of cooperation has not been fully used, Armenia is ready to discuss the existing all items in the atmosphere of mutual understanding and on mutually beneficial bases to drive forward the bilateral political dialogue and the cooperation in different spheres. He has mentioned with satisfaction that Inter-Parliamentary Friendship Groups have been formed in the two parliaments. Now there is a task to enliven the cooperation also in this framework.
Both sides highlighted the necessity of deepening the inter-parliamentary cooperation and the organization of the mutual visits. The NA Speaker underlined the importance of activation of efforts in conducting economic mutually beneficial cooperation, noting the readiness of the parliaments to support the initiatives of the executive bodies.
According to the Head of the RA Parliament, the study of the experience of the European integration of the countries, which have recently joined the European Union, is of special importance for Armenia and their support to Armenia within the EU framework.
Mr Nikoyan expressed satisfaction for the care shown by the Bulgarian authorities towards the Bulgarian Armenians’ cultural heritage and historical-cultural monuments.
The Prime Minister of the Republic of Bulgaria Boyko Borisov also touched upon the Armenian-Bulgarian centuries-long friendship and especially emphasized the role of the Bulgarian Armenian community in the life of their country, as well in the reinforcement of the relations between Armenia and Bulgaria. He especially highlighted the development of the bilateral trade-economic relations in the conditions of international financial-economic crisis, where at present the existing potential is not realized at sufficient level. In this respect the Prime Minister of the Republic of Bulgaria stressed the necessity of easing the visas, which would boost the development business, tourism and cultural ties.
He called on the MPs of the two countries to more enliven the mutual contacts, promoting the further strengthening of the Armenian-Bulgarian friendship relations.
In the course of the meeting The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmaznov, Director of Sofia University Ivan Ilchev, Head of the Parliamentary Group of the GERB party being majority in the Parliament of the Republic of Bulgaria Krasimir Velchev also talked about the Armenian-Bulgarian bilateral relations, perspectives of their development. Conveying the greeting of the Head of their parliament to the Armenian counterparts, the latter invited the RA NA Speaker to visit Bulgaria.
The Catholicos of All Armenians Karekin II sent a congratulatory letter to the RA NA Speaker Samvel Nikoyan. “On the occasion of the joyful holiday of the wonderful St. Resurrection (Easter) of our Lord and Saviour Jesus Christ we send our patriarchal blessing and congratulations from the Holy See E...
NA Deputy Speaker Meets the Acting Ambassador of Greece Vasiliki Dikopulu
On April 3 the Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met the Acting Ambassador of Greece to the Republic of Armenia Vasiliki Dikopulu.Highly appreciating the high-level relations of friendly nations having common history and civilizational achievements, the parties expressed confidence that from now on ...
RA NA Speaker Receives the RF Foreign Minister Sergey Lavrov
On April 3 the RA NA Speaker Samvel Nikoyan received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov. Welcoming the guest’s visit Mr Nikoyan considered symbolic that it was taking place on the day of the 20th anniversary of the establishment of diplomati...