ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն ապրիլի 3-ին ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերի այցը խորհրդարան, պարոն Նիկոյանը խորհրդանշական համարեց, որ այն տեղի է ունենում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի օրը: ԱԺ նախագահի խոսքով` ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ գործընկերային եւ ռազմավարական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկամության ու եղբայրության վրա, իրենց անմիջական արտահայտությունն են գտնում միջխորհրդարանական հարաբերություններում, որոնց թե Հայաստանում, թե Ռուսաստանում մեծ կարեւորություն է տրվում:
Պարոն Նիկոյանն ընդգծեց ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի արդյունավետ գործունեությունը` նշելով, որ հաջողվել է ապահովել ոչ միայն աշխատանքների հետեւողականություն, այլ նաեւ զգալի արդյունավետություն` նպաստելով հումանիտար, մշակութային, կրթության, գիտության, բարձր տեխնոլոգիաների եւ այլ ոլորտներում երկկողմ գործակցության խորացմանը: Հանձնաժողովը մեծ դեր է խաղացել նաեւ երկու երկրների տարածաշրջանների միջեւ կապերի հաստատման գործում: Կողմերը վստահություն հայտնեցին, որ հետագայում եւս հանձնաժողովը կշարունակի ու ավելի կաշխուժացնի իր հետեւողական գործունեությունը:
ՀՀ խորհրդարանի նախագահը գոհունակություն արտահայտեց միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցության առնչությամբ: Նրա խոսքով` հայկական կողմը մեծ նշանակություն է տալիս ԱՊՀ եւ ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովների գործունեությանը եւ ակտիվորեն իր մասնակցությունն է բերում այդ շրջանակներում տարվող աշխատանքներում: Պարոն Նիկոյանը կարեւորեց համագործակցությունը նաեւ Միջխորհրդարանական միության, ԵԱՀԿ, ԵԽ, ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովներում` նշելով, որ դեռեւս մեծ ներուժ եւ նոր ուղղություններ կան այդ կառույցներում փոխգործակցությունը խորացնելու, աշխատանքներն առավել համակարգված դարձնելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ ՌԴ արտգործնախարարի ներկա այցը նոր լիցք կհաղորդի հայ-ռուսական կապերին, այդ թվում` միջխորհրդարանական համագործակցությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ՌԴ արտգործնախարարը նշեց, որ այս տարի լրանում է նաեւ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ  ստորագրված պայմանագրի 15-ամյակը: Նա գոհունակություն հայտնեց, որ այս հոբելյանները նշվում են կոնկրետ գործերով` նկատելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների բոլոր ոլորտներում առաջընթաց է արձանագրվում: Աճել են երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը, ներդրումների ծավալը, համատեղ իրականացվող ծրագրերի քանակը, այդ թվում` միջուկային էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, հումանիտար, մշակութային եւ այլ բնագավառներում: ՌԴ ԱԳ նախարարը համագործակցության կայացման եւ հետագա ընդլայնման գործում մեծապես կաեւորեց միջխորհրդարանական համատեղ աշխատանքը, որի շնորհիվ ամրապնդվում է ինտեգրացիոն գործընթացների օրենսդրական հիմքն ինչպես անվտանգության ապահովման, այնպես էլ տնտեսական ու հումանիտար ոլորտներում: Նա բարձր գնահատեց այն ներդրումը, որ ՀՀ եւ ՌԴ խորհրդարանական պատվիրակություններն ունենում են միջազգային համապատասխան կառույցներում, միաժամանակ կիսելով ՀՀ ԱԺ նախագահի այն տեսակետը, որ այդ ուղղությամբ համագործակցությունը դեռ զգալի ներուժ եւ առավել սերտացման կարիք ունի: ՌԴ արտգործնախարարը կարեւորեց ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային միջխորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցության ամրապնդումը:
Շնորհակալություն հայտնելով Ռուսաստանում կայացած ընտրություններին հայ խորհրդարանականների` որպես դիտորդ մասնակցության համար, Սերգեյ Լավրովը հաջողություն մաղթեց Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին` նշելով, որ ռուսական կողմն ակտիվ ընդգրկվածություն է ունենալու տարբեր դիտորդական առաքելություններում: Նա կարեւորեց ամենատարբեր մակարդակներով հաճախակի կազմակերպվող երկկողմ այցելությունները,  որոնց ընթացքում ծնվում են նաեւ նոր նախաձեռնություններ, փոխգործակցության նոր ուղղություններ:
Հանդիպման ընթացքում իրենց տեսակետները ներկայացրեցին նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ու ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը: Անդրադարձ եղավ նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, դրանում Մինսկի խմբի դերակատարությանը, երկկողմ եւ տարածաշրջանային այլ խնդիրների:
03.04.2012
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհավորական նամակ է հղել ԱԺ նախագահին
ՀՀ  ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանին շնորհավորական նամակ է հղել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն: «Մեր Տեր եւ Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Սուրբ Հարության բերկրաշատ տոնի առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու շնորհավորանքներն ենք հղում Ձեզ, Ազգային ժողովի բոլոր պատգամ...
ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն ապրիլի 3-ին ընդունեց Բուլղարիայի Հանրապետության վարչապետ Բոյկո Բորիսովին: Ողջունելով ԲՀ վարչապետի այցն Ազգային ժողով, պարոն Նիկոյանը նշեց, որ նման հանդիպումները լավ հնարավորություն են ընձեռում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման ուղիները քննարկելու, օրակար...
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Հունաստանի դեսպանի պաշտոնակատար Վասիլիկի Դիկոպուլուին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 3-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի դեսպանի պաշտոնակատար Վասիլիկի Դիկոպուլուի հետ: Երկուստեք բարձր գնահատելով հազարամյակների ընդհանուր պատմություն  ու քաղաքակրթական նվաճումներ ունեցող բարեկամ  ժողովուրդների բարձր մակարդ...

On April 3 the RA NA Speaker Samvel Nikoyan received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov. Welcoming the guest’s visit Mr Nikoyan considered symbolic that it was taking place on the day of the 20th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia. IN the NA Speaker’s word, the partnership and strategic relations between the RA and RF, which are based on the friendship and brotherhood of the two countries and peoples, have their immediate expression in the inter-parliamentary relations, to which importance is given in Armenia and Russia.
Mr Nikoyan underlined the effective activity of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the RF Federal Assembly, noting it had been succeeded to provide not only persistence of works, but also considerable effectiveness, contributing to the deepening of bilateral cooperation in the humanitarian, cultural, educational, scientific, high technology and other spheres. The Committee also played big role in the establishment of relations between the regions of the two countries. The parties expressed confidence that also in future the Committee would continue and more enliven its persistent activity.
The RA Parliament Speaker expressed satisfaction in connection with cooperation of the parliamentarians of the two countries in international structures. In his word, the Armenian party attaches great importance to the activity of the CIS and CSTO Parliamentary Assemblies and actively takes part in the works being done within that framework. Mr Nikoyan has also highlighted the cooperation in the Inter-Parliamentary Union, OSCE, CoE Parliamentary Assemblies, noting that there are still big potential and directions in those structures for deepening the cooperation and making the works more coordinated.
The RA NA Speaker expressed confidence that the RF Foreign Minister’s present visit would give a new impetus to the Armenian-Russian relations, including the inter-parliamentary cooperation.
Thanking for the warm reception the RF Foreign Minister has noted this year is also the 15th anniversary of the treaty signed between the RA and RF on Friendship, Cooperation and Mutual Aid. He has expressed gratitude that these jubilees are celebrated with concrete works, noticing that progress is recorded in all spheres of the Armenian-Russian relations. The bilateral goods turnover, the volume of the investments, the quantity of the programmes being jointly implemented, including the nuclear energy, high technologies, tourism, agricultural, humanitarian, cultural and other spheres have been grown. The RF Foreign Minister greatly highlighted the inter-parliamentary joint work in the establishment of cooperation and further expansion, due to which the legislative basis of integration processes in the social security, as well as in economic and humanitarian spheres. He has highly appreciated the contribution that the RA and RF parliamentary delegations have in international corresponding structures, at the same time sharing the RA NA Speaker’s view that in that direction the cooperation still has a considerable potential and the necessity of rapprochement. The RF Foreign Minister emphasized the bilateral cooperation, as well as the reinforcement of cooperation in inter-parliamentary structures.
Thanking the Armenian MPs for their participation as observers in the elections held in Russia, Sergey Lavrov wished success in the parliamentary elections being held in Armenia, noting that the Russian party will have active involvement in different observation missions. He has highlighted the bilateral visits being frequently organized at the most different levels, during which new initiatives; new directions of cooperation are also born.
During the meeting the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and the Head of the RA NA Delegation in the PABSEC Gagik Minasyan also presented their views. The parties also touched upon the process of the Karabakh conflict settlement, the role of the Minsk Group, bilateral and other regional problems.
The Catholicos of All Armenians Karekin II sent a congratulatory letter to the RA NA Speaker Samvel Nikoyan. “On the occasion of the joyful holiday of the wonderful St. Resurrection (Easter) of our Lord and Saviour Jesus Christ we send our patriarchal blessing and congratulations from the Holy See E...
NA Speaker Samvel Nikoyan Receives the Prime Minister of Bulgaria Boyko Borisov
On April 3 the RA NA Speaker Samvel Nikoyan received the Prime Minister of the Republic of Bulgaria Boyko Borisov. Welcoming the visit of the Prime Minister of the Republic of Bulgaria to the National Assembly, Mr Nikoyan has noted that such meetings give good opportunity for discussing the ways of ...
NA Deputy Speaker Meets the Acting Ambassador of Greece Vasiliki Dikopulu
On April 3 the Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met the Acting Ambassador of Greece to the Republic of Armenia Vasiliki Dikopulu.Highly appreciating the high-level relations of friendly nations having common history and civilizational achievements, the parties expressed confidence that from now on ...