Տարածաշրջանային խորհրդարանական համաժողովը շարունակեց աշխատանքը
Հունիսի 15-ին Մարիոթ Արմենիա հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» դահլիճում աշխատանքը շարունակեց Ազգային ժողովի, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի եւ Միջխորհրդարանական միության կազմակերպած «Իրականություն դարձնել ամենախոցելի երեխաների իրավունքները» թեմայով Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային խորհրդարանական եռօրյա համաժողովը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեց «Վաղ մանկության զարգացում/ ՎՄԶ/. առաջին արձագանքը սոցիալական խոցելիությունը նվազեցնելու համար» հարցը:   «Վերակառուցման եւ միջազգային անվտանգության կրթության միջոցով» ինստիտուտի տնօրեն Էմիլի Վարգաս-Բարոնը, ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիայի պոլիտեխնիկական համալսարանի հոգեբանության եւ մանկական զարգացման բաժնի դոկտոր, պրոֆեսոր Պատրիսիա Էնգլը բացատրեցին, թե վաղ մանկության զարգացման ծրագրերի մեջ ներդրումը ինչպես է նպաստում երեխաների լիարժեք զարգացմանն եւ խոցելիության նվազեցմանը: Ներկայացվեցին տարածաշրջանում ՎՄԶ-ի լավագույն օրինակները եւ նշվեցին այն խնդիրները, որոնց հետ առնչվում են պետությունները ՎՄԶ-ի ծրագրերին  առավել աջակցելու հարցում:
Ղազախստանի խորհրդարանի պատգամավոր, Սոցիալական եւ մշակութային զարգացման հանձնաժողովի անդամ Աիսինա Մարիա Արապովնան ներկայացրեց, թե ինչպիսի նախաձեռնություններ կարող են իրականացվել տարբեր երկրների խորհրդարանների կողմից ՎՄԶ-ին առավել աջակցություն ցուցաբերելու համար: Նշվեց, թե ինչպես կարելի է կատարել բյուջետային հատկացումներ` հօգուտ ամենախոցելի երեխաների:
Երեխաների իրավունքների հարցերով անկախ խորհրդատու Նիգել Քանթվելը, գործադիր խորհրդատու-հետազոտող Գարի Գամերը եւ Մոլդովայի  խորհրդարանի սոցիալական պաշտպանության, առողջապահության եւ ընտանիքի հարցերով հանձնաժողովի անդամ Վալենտինա Ստրատան իրենց ելույթներում անդրադարձան բռնությունից երեխաների պաշտպանությանը, մասնավորապես վաղ մանկության շրջանում: Հատուկ ուշադրություն դարձվեց նաեւ երեխաների լիարժեք զարգացման հարցում ընտանեկան խնամքի անհրաժեշտությանը, կարեւորվեց պետության պատասխանատվությունը ապահովելու երեխաներին բռնությունից պաշտպանող համապատասխան օրենսդրական դաշտի առկայությունը:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված խորհրդարանական գործողություններին անդրադարձան ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Բաղդասարյանը, երեխաների իրավունքների հարցերով նախկին օմբուդսմեն Թրոնդ Վաագեն, խորհրդարանական հարցերով մասնագետ Դեյվիդ Պոնեն: Ելույթ ունեցողները ներկայացրեցին խորհրդարանների տրամադրության տակ առկա տարբեր մեխանիզմներն ու գործիքները` ուղղված երեխաների իրավունքների հանդեպ հարգանքի խթանմանը, պատշաճ զարգացմանը եւ բռնությունից պաշտպանությանը:
Համաժողովն աշխատանքը կշարունակի հունիսի 16-ին Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» դահլիճում:
15.06.2011
Հունիսի 15-ին ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում Ազգային ժողովի պատվիրակությունը` Վահան Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, նախաձեռնել էր երկրորդ աշխատանքային քննարկումը` Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակական ֆորումի ներկայացուցիչների, միջազգային եւ հասարակական կազմակերպությունների մասնակ...

On June 15 in the Tigran Mets Hall of the Armenia Marriott Hotel the three day Regional Parliamentary Conference of the Central and Eastern Europe on the theme “Making Child Rights a Reality for the Most Vulnerable Children,” which was organized by the RA National Assembly, UNICEF and the Inter-Parliamentary Union, began its work.
During the meeting the issue of “Early Childhood Development (ECD): the First Response to Reduce the Social Vulnerability” was discussed. Ms. Emily Vargas-Baron, Director of the Institute for Reconstitution and International Security through Education (the RISE Institute), Dr. Patrice Engle, Professor at the Department of Psychology and Child Development, Cal Poly State University, explained how the contribution to the programs of Early Childhood promoted children’s full development and the reduction of vulnerability. The best examples of the ECD in the region were presented and the problems, which states were related to in further supporting the ECD programs, were mentioned.
Ms Maria Arapovna Aisina, Member of the Majilis of Kazakhstan, Member of the Committee for Social and Cultural Development, presented what initiatives could be implemented by the parliaments of different countries for showing stronger support to the ECD. It was noted how to execute budgetary allocations for the benefit of the most vulnerable children.
Mr. Nigel Cantwell, Independent Consultant on Child Protection, Mr. Gary Gamer, Executive Consultant/Researcher, and Ms. Valentina Stratan, Member of the Committee on Social Protection, Healthcare and Family of the Parliament of the Republic of Moldova, in their speeches touched upon the protection of children from violence, particularly, in early childhood. Special attention was also paid to the necessity of family care in children’s full development; the state responsibility for providing the existence of the relevant legal field protecting children against violence was emphasized.
Gagik Baghdasaryan, Member of Parliament, Mr Trond Waage, former Ombudsman for Children, Mr. David Ponet, UNICEF Parliamentary Specialist, turned to the parliamentary actions directed to the protection of children’s rights. The speakers presented the different mechanisms and tools existing under parliaments’ disposal directed to the boosting of the respect towards children’s rights, due development and protection from violence.
The conference will continue its work on June 16 in the Tigran Mets Hall of the Armenia Marriott Hotel.
15.06.2011
Working Discussion in the Parliament
On June 15 the delegation of the National Assembly to the EURONEST Parliamentary Assembly presided over by Vahan Hovhannisyan, had initiated the second working discussion with the participation of the representatives of the Eastern Partnership Civil Society Forum, international and non-governmental ...