Ոչ միայն աշակերտներն են այցելում խորհրդարան, այլեւ պատգամավորներն են գնում դպրոցներ
Մարտի 22-ին Ազգային Ժողովում անցկացված հերթական «Բաց դաս»-ի «օրակարգը» համահունչ էր խորհրդարանական հերթական քառօրյային եւ այսօրվա միջազգային անցուդարձին. խորհրդարանում հյուրընկալված` մայրաքաղաքի Ավան եւ Քանաքեռ- Զեյթուն վարչական շրջանների դպրոցների աշակերտների հետ  հանդիպմանը Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձավ նաեւ ընտրական օրենսգրքի նախագծերի շուրջ ծավալված քննարկումներին:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ ընտրական օրենսդրության շուրջ եղել են բազմաթիվ քննարկումներ, հանդիպումներ քաղաքական ուժերի եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ, որոնք կարեւորել են ընտրությունների արդար եւ թափանցիկ անցկացումը, ընտրական օրենսգրքի նախագիծն ուղարկվել է նաեւ միջազգային փորձաքննության, իսկ այժմ այն քննարկվում է Ազգային ժողովում:
ԱԺ նախագահի եւ դպրոցականների հետ հանդիպմանը չշրջանցվեցին նաեւ ավանդաբար հնչող հարցերը, որոնք  վերաբերում էին  մասնավորապես  կրթությանն ու կրթական համակարգին: Հովիկ Աբրահամյանը աշակերտներին հորդորեց արդյունավետ օգտագործել իրենց ժամանակը եւ հիմնավոր գիտելիքներ ձեռք բերել: ԱԺ նախագահը հանդիպմանը ներկա ուսուցիչներից հետաքրքրվեց կրթական գործընթացներով եւ բարձր գնահատեց մանկավարժների գործունեությունն ու նրանց ներդրումը ապագա սերնդի դաստիարակման գործում` բոլոր մանկավարժներին  շնորհակալություն հայտնելով աշխատանքի եւ իրենց մասնագիտությանը նվիրվածության համար:
Դպրոցականները ԱԺ նախագահի  հետ հանդիպմանը հնչեցրին նաեւ արտաքին քաղաքականությանը, գնաճին, հայկական ատոմակայանին, հեռուստատեսությամբ ցուցադրվող հաղորդումներին ու ֆիլմերին վերաբերող հարցեր ու հարցադրումներ: Պատասխանելով դրանց` ԱԺ նախագահը հայտնեց, որ«Բաց դաս»-երի ժամանակ աշակերտները բարձրացնում են շատ հետաքրքիր հարցեր, առաջարկություններ անում, որոնք նաեւ հետագայում քննարկման առարկա են դառնում: Հետեւաբար, նման հանդիպումները շատ կարեւոր են փոխադարձ շփումների, խորհրդարանի աշխատանքներին, պատգամավորներին ծանոթանալու առումով:
Իբրեւ «Բաց դաս»-երի յուրօրինակ շարունակություն, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկով  ոչ միայն աշակերտներն են այցելում  խորհրդարան, այլեւ պատգամավորներն են գնում դպրոցներ եւ հանդիպումներ ունենում աշակերտների հետ: Արդեն ավելի քան քսան պատգամավորներ, ովքեր ներկայացնում են տարբեր քաղաքական ուժեր, այցելել են տարբեր դպրոցներ եւ հանդիպել աշակերտների ու մանկավարժական կոլեկտիվի հետ:
Խորհրդարանի նիստերի դահլիճում Ազգային ժողովի նախագահի հետ  լուսանկարը ամփոփեց ավանցի եւ քանաքեռ-զեյթունցի դպրոցականների այցելությունը օրենսդիր բարձրագույն մարմին:
22.03.2011
Մարտի 22-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրա նիստերի աշխատանքը: Մինչ  օրինագծերի քննարկմանն անցնելը, պատգամավորներն ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկով ողջունեցին Բաց դռների քաղաքականության շրջանակներում Ազգային ժողովում գտնվող Երեւանի Ավան եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դպրոցների բար...

Not Only the Schoolchildren Visit Parliament, But Also the Deputies Go to School
On March 22 “the agenda” of the next Open Lesson held in the National Assembly was harmonious with the parliamentary next four-day sittings and today’s international happenings, the meeting with the schoolchildren with the students of the schools of Avan and Kanaker-Zeytun administrative districts of the capital hosted in the parliament the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan during the question and answer session also touched upon the discussions on the draft laws of the Electoral Code.
The NA Speaker noted that there were many discussions over the electoral legislation, meetings with political forces and NGOs, which had highlighted the conduct of just and transparent elections, the draft law of the Electoral had been also sent to international examination, and it is under discussion in the National Assembly.
During the meeting of the NA Speaker with the schoolchildren the traditionally sounding issues, which related particularly, to the education and educational system, were not overturned. Hovik Abrahamyan urged the schoolchildren to effectively use their time and get essential knowledge. The NA Speaker was interested in the educational processes from the teachers present there and highly assessed the teachers’ activities and their contribution in the upbringing of the future generation, thanked all the teachers for their work and their devotion to their specialty.
At the meeting with the NA Speaker the schoolchildren also talked about the foreign policy, inflation, Armenian Nuclear Power Plant, TV programmes and films. In response, the NA Speaker said that during the Open Lessons the schoolchildren raise many interesting issues, make proposals, which later become a matter of discussion. Therefore, such meetings are very important with respect to mutual contacts, the works of the parliament, and getting familiarized with the MPs.
As a peculiar continuation of Open Lessons by the proposal of NA Speaker Hovik Abrahamyan not only the schoolchildren visit the parliament, but also the MPs go to school and have meetings with them. Now, already more than twenty MPs, who represent different political forces, have visited different schools and have met the schoolchildren and teachers.
At the session hall of the parliament the photo with the Speaker of the National Assembly summed up the visit of the schoolchildren from Avan and Kanaker-Zeytun administrative districts to the legislative higher body.
22.03.2011
On March 22 the National Assembly continued the work of the four-day sittings.Before turning to the debate of the bills by the proposal of the NA Speaker Hovik Abrahamyan the MPs greeted the senior classes of the schools of Yerevan Avan and Kanaker-Zeytun administrative districts being in the Nation...