ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ֆրանսիացի աշխարհահռչակ դերասան Ժերար Դեպարդիեին
Սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ֆրանսիացի աշխարհահռչակ դերասան Ժերար Դեպարդիեին, ով մեր երկրում է գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հովանու ներքո Հայաստանում անցկացվող «Կարոտ» միջազգային փառատոնին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով տաղանդավոր արվեստագետին` Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ նա Հայաստանում բազմահազար երկրպագուներ ունի: Նրա ստեղծած կերպարները վաղուց արժանացել են հայաստանցի արվեստասերի համակրանքին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ  հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը ամուր հիմքերի վրա է, իսկ աշխարհահռչակ դերասանի այցն ավելի կամրապնդի այն:
Հովիկ Աբրահամյանը շատ  բարձր գնահատեց այն փաստը, որ Ժերար Դեպարդիեն  այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, եւ ընդգծեց նրա քաղաքացիական կեցվածքը, մանավանդ որ դերասանը ներկայացնում է մի երկիր, որն ապաստան  է տվել 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր հայրենակիցների: Ֆրանսիան այն երկրներից է, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Ժերար Դեպարդիեն նշեց, որ ինքը Հայաստանը գիտի Ֆրանսիայում ապրող հայ համայնքի շնորհիվ:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշանակալի համարեց, որ Ժերայր Դեպարդիեն Հայաստան է այցելել «Կարոտ» միջազգային փառատոնի շրջանակներում, որովհետեւ այն կարեւոր դեր է կատարում հայ արվեստը ներկայացնելու գործում: Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարն  առաջարկեց  հաջորդ  փառատոնն անցկացնել Փարիզում, եւ Ժերար Դեպարդիեին էլ  վերապահվի գլխավոր դերը:  Դերասանը սիրով համաձայնեց ներկա գտնվել փառատոնին:
Ժերար Դեպարդիեի խոսքով` իր այցելությունը Հայաստան կհետաքրքրի նաեւ Եվրոպայում գտնվող արվեստի մարդկանց, որպեսզի նրանք եւս գան Հայաստան  եւ այստեղ ծրագրեր իրականացնեն: Ինքը` Դեպարդիեն, այդպիսի մտադրություններ ունի` Հայաստան բերել եվրոպական գործիչների եւ կինոյի փառատոն կազմակերպել: Նա ծրագրում է նաեւ աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող հայերի մասնակցությամբ կազմակերպել մշակութային միջազգային ծրագիր Հայաստանում, որի միջոցով ներկայացվի տարբեր ժամանակների հայկական արվեստը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել նման ծրագրերին, քանի որ այդպիսի փառատոնները հնարավորություն են տալիս ծանոթանալու մեր երկրին, մշակույթին:  Այս կապակցությամբ ԱԺ նախագահը վերստին  կարեւորեց «Կարոտ» փառատոնի դերը, որը շատ մեծ ու ողջունելի աշխատանք է կատարում:
04.09.2010
Երեւանում կայացավ «Կարոտ» փառատոնի գալա համերգը
Սեպտեմբերի 4-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի պետական ակադեմիական թատրոնում կայացավ «Կարոտ» փառատոնի գալահամերգը եւ մրցանակների հանձնման արարողությունը: Նշենք, որ «Կարոտ» փառատոնը Երեւանում եւ Արցախում անցկացնելու հրավերը եղել է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կողմից: Փառատոնի հրավիրյա...
Աշխարհահռչակ դերասան Ժերար Դեպարդիեի մամլո ասուլիսը Ազգային ժողովում
Մշակութային «Կարոտ» միջազգային փառատոնին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում է ֆրանսիացի մեծ դերասան, ռեժիսոր, պրոդյուսեր Ժերար Դեպարդիեն: Նշենք, որ «Կարոտ» միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի բարձր հովանու ներքո: Սեպտեմբերի 4-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ...

On September 4 RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan received the French world famous actor Gérard Depardieu, who was in our country to take part in the International Festival Karot being held in Armenia under the patronage of RA National Assembly Speaker.
Greeting the talented artist Hovik Abrahamyan said that he had thousands of fans in Armenia. His created characters have won the Armenian art lover’s sympathy long ago. RA NA Speaker noted that the Armenian-French friendship was on firm bases, and the visit of the world famous actor would more strengthen it.
Hovik Abrahamyan highly assessed the fact that Gérard Depardieu had visited the Tsitsernakaberd Memorial complex of the Armenian Genocide and underscored his civil posture. Moreover, the actor represents a country, which had given refuge to our compatriots, who hardly survived during the 1915 Armenian Genocide.
Gérard Depardieu noted that he knew Armenia thanks to the Armenian community living France.
The Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan considered significant that Gérard Depardieu had visited Armenia within the framework of the International Festival Karot because it played an important role in presenting the Armenian art. The Head of the Armenian Parliament proposed to hold the next festival in Paris, and Gérard Depardieu would be reserved the main role.
In Gérard Depardieu’s word, his visit to Armenia would also interest the people of art being in Europe in order they would come to Armenia and implement programmes here. Depardieu himself has intentions to bring European figures to Armenia and organize a film festival. He also plans to organize an international cultural programme in Armenia with the participation of the Armenians being in different countries of the world, through which the Armenian art of different times will be presented.
The Speaker of RA National Assembly Hovik Abrahamyan expressed willingness to support such programmes, as such festivals would give opportunity to get familiarized with our country and culture. In this connection the NA Speaker again highlighted the role of Karot festival, which implements a very big and welcoming job.
04.09.2010
Gala Concert of Karot Festival Held in Yerevan
On September 4 at Alexander Spendiarian Opera and Ballet State Academic Theater the gala concert of Karot Festival and prize awarding ceremony took place. We’ll note that the invitation of holding Karot Festival in Yerevan and Artsakh has been by NA Speaker Hovik Abrahamyan. Among those being invite...
Press Conference of the World Famous Actor Gérard Depardieu in the National Assembly
The French great actor, filmmaker, producer Gérard Depardieu is in Armenia to take part in the Cultural International Festival Karot. We’ll note that the International Festival Karot is held under the patronage of RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan. On September 4 during the meeting with ...