Սեպտեմբերի 4-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի պետական ակադեմիական թատրոնում կայացավ «Կարոտ» փառատոնի գալահամերգը եւ մրցանակների հանձնման արարողությունը: Նշենք, որ «Կարոտ» փառատոնը Երեւանում եւ Արցախում անցկացնելու հրավերը եղել է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կողմից: Փառատոնի հրավիրյալների թվում էին աշխարհահռչակ ֆրանսիացի դերասան Ժերար Դեպարդիեն, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստներ Էմանուիլ Վիտորգան, Ալեքսեյ Պետրենկոն, Իգոր Կոստոլեւսկին, հայտնի քանդակագործ Գրիգորի Պոտոցկին եւ  մշակույթի այլ նշանավոր գործիչներ:
Ելույթներով հանդես եկան Դանիել Դեքերը (ԱՄՆ), Պեդրոս Կիրկորովը (Բուլղարիա) եւ շատ ուրիշներ: Մրցանակների արժանացան կոմպոզիտորներ Էդվարդ Միրզոյանը, Ալեքսանդր Հարությունյանը, ակադեմիկոսներ Սերգեյ Համբարձումյանը, Սեն Արեւշատյանը, բարերար Լեւոն Հայրապետյանը, ասմունքի վարպետ Վլադիմիր Աբաջյանը, ջազմեն Լեւոն Մալխասյանը, քանդակագործ Դավիթ Երեւանցին, ֆուտբոլիստ Հարություն Քեհեյանը: «Կարոտ» մրցանակը հետմահու շնորհվեց գեղանկարիչ Մինաս Ավետիսյանին, կրկեսի եւ մնջախաղի վարպետ Լեոնիդ Ենգիբարյանին, կինոյի եւ թատրոնի արտիստ Մհեր Մկրտչյանին: Հատուկ մրցանակի արժանացավ հայ պարարվեստում երկարամյա ներդրման ու զարգացման համար Վանուշ Խանամիրյանը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կողմից ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալի արժանացան  ֆրանսիացի հռչակավոր կինոդերասան Ժերար Դեպարդիեն եւ հայ մշակույթի զարգացման հիմնադրամի եւ «Կարոտ» փառատոնի նախագահ Մեցո Իգիթյանը:
Փառատոնի շրջանակներում սեպտեմբերի 5-ին ցուցադրվեց  հայ եւ ռուս մշակույթի գործիչների համատեղ ջանքերով բեմականացված Պերճ Զեյթունցյանի «Ոտքի, դատարանն է գալիս» պիեսը:
Սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ֆրանսիացի աշխարհահռչակ դերասան Ժերար Դեպարդիեին, ով մեր երկրում է գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հովանու ներքո Հայաստանում անցկացվող «Կարոտ» միջազգային փառատոնին մասնակցելու նպատակով: Ողջունելով տաղանդավոր արվեստագետին` Հովիկ Ա...

В Ереване состоялся гала-концерт фестиваля “Карот”
4 сентября в Государственном академическом театре оперы и балета им. А.Спендиарова состоялся гала-концерт  фестиваля “Карот” и церемония вручения премий. Кстати, идея проведения фестиваля в Армении и Арцахе принадлежала спикеру НС РА Овику Абраамяну.
Среди приглашенных на фестиваль – всемирно известный  французский актер  Ж.Депардье, народные артисты России Э.Виторган, А.Петренко, И.Костолевский, скульптор Г.Потоцкий и другие видные деятели культуры.
Наград фестиваля удостоились композиторы Э.Мирзоян, А.Арутюнян, академики С.Амбарцумян, С.Аревшатян, благотворитель Л.Айрапетян, чтец В.Абаджян, джазмен Л.Малхасян, скульптор Д.Ереванци, футболист А.Кегеян. Посмертно удостоились премии “Карот”  художник М.Аветисян, легендарный мим Л.Енгибаров, артист театра и кино М.Мкртчян. Специальной премии за вклад в развитие армянского хореографического искусства удостоился  В.Ханамирян.
От имени спикера парламента О.Абраамяна почетные  медали НС РА были  вручены Ж.Депардье и председателю Фонда развития армянской культуры и фестиваля “Карот” М.Игитяну.
5 сентября в рамках фестиваля силами деятелей армянской и российской культуры была представлена пьеса П.Зейтунцяна “Встать, суд идет!”.
04.09.2010
Пресс-конференция всемирно известного артиста Жерара Депардье в НС
Для участия в международном фестивале “Карот”, проводимом под эгидой спикера НС О.Абраамяна,  в Армении находится  всемирно известный французский артист, режиссер, продюсер Жерар Депардье. 4 сентября на встрече в НС с журналистами актер заметил, что счастлив участвовать в подобном мероприя...
Председатель НС О.Абраамян принял всемирно известного французского артиста Жерара Депардье
4 сентября Председатель НС Овик Абраамян принял всемирно известного французского  артиста Жерара Депардье, находящегося в нашей стране для участия в  международном фестивале “Карот” (“Ностальгия”), проводимом под эгидой спикера парламента Армении.Приветствуя талантливого актера, О.Абраамян...