ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այցելեց «Գաֆէսճեան» թանգարան
Թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված ակցիայի շրջանակներում մայիսի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը այցելեց «Գաֆէսճեան» թանգարան:
Թանգարանների միջազգային օրը բոլոր երկրների օրացույցներում հայտնվել է 1977 թվականից, եւ առ այսօր մայիսի 18-ն անցնում է Թանգարանների միջազգային խորհրդի ընդունած որեւէ կարգախոսի ներքո: 2010 թվականի կարգախոսն է` «Թանգարանները հանուն ներդաշնակ հասարակության»: Արձագանքելով այս կարգախոսին` Թանգարանների միջազգային խորհրդի Հայաստանի ազգային կոմիտեն եւ «Թանգարանների աշխատողների ու բարեկամների ասոցիացիա» հ/կ-ն  նախաձեռնել էին «Մշակութային ժառանգությունը հասանելի է բոլորին» խորագրով ակցիան: Ակցիային ներկա էին նաեւ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, մշակույթի նախարար  Հասմիկ Պողոսյանը, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ջեմմա Բաղդասարյանը,  հաշմանդամներ, մանկատների երեխաներ:
Ազգային ժողովի նախագահը  նախ շրջեց համաշխարհային ճանաչում ունեցող քանդակագործների մոնումենտալ քանդ?ակների պուրակում, այնուհետեւ թանգարանում մասնակցեց Թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված ակցիային, որի նպատակն էր հաշմանդամներին հասանելի դարձնել մշակութային օջախները, քանի որ դրանք հարմարեցված չեն հենաշարժական խնդիրներով այցելուներին: Հովիկ Աբրահամյանը հաշմանդամների, մանկատների երեխաների հետ զրույցում նշեց, որ թանգարանի` հատուկ խնդիրներ ունեցող այցելուների համար այս միջոցառման կազմակերպումը չափազանց կարեւոր էր, բայց հարկ է, որ նրանք թանգարանային ցուցանմուշները դիտելու հնարավորություն ունենան ամբողջ տարվա ընթացքում: «Ես պատրաստ եմ օգնել այն կազմակերպություններին, մանկատներին ու ծերանոցներին, որոնք կցանկանան այցելել մշակութային օջախներ: Պետք է մտածենք նաեւ թեքահարթակների մասին», - ասաց ԱԺ նախագահը:
«Թանգարանների աշխատողների եւ բարեկամների  ասոցիացիա » հ/կ-ի եւ ԻԿՕՄ-ի Հայաստանի Ազգային կոմիտեի տնօրեն Մարինե Հարոյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին` «Թանգարանների հանդես»-ի հրատարակությանն օժանդակելու, ինչպես նաեւ հաշմանդամներին մշտապես աջակցելու  եւ մշակութային խնդիրներին անդրադառնալու, դրանց լուծմանն օժանդակելու համար:
Հասարակական գործունեություն ծավալելու համար մշակույթի նախարարության կողմից ոսկե  մեդալ հանձնվեց «Ունիսոն»  հ/կ գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանին, որն էլ առիթից օգտվելով խնդրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին` օգնել «Փարոս» կամերային երգչախմբին պետական կարգավիճակ տալու հարցում: ԱԺ նախագահը խոստացավ աջակցել եւ նշեց, որ հաշմանդամների խնդիրները մշտապես գտնվում են իր ուշադրության կենտրոնում, իսկ Ազգային ժողովում հաշմանդամների համար կազմակերպվում են բազմաթիվ միջոցառումները:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահն ու ներկաները ունկնդրեցին «Փարոս» կամերային երգչախմբի կատարումները: Երգչախմբի անդամների գերակշռող մասը հաշմանդամներ են:
Հովիկ Աբրահամյանը շրջեց «Գաֆէսճեան» թանգարանում, մասնավորապես «Գրիգոր Խանջյան» ցուցասրահում:
Լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը կարեւորեց Թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված այցը «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոն: Անդրադառնալով «Փարոս» կամերային երգչախմբի կատարումներին` նա տեղեկացրեց, որ ԱԺ նախագահի կողմից առաջարկություն է եղել խորհրդարանում եւս կազմակերպել երգչախմբի կատարումների ունկնդրում, եւ առաջիկայում ԱԺ աշխատակազմն ու իր գլխավորած հանձնաժողովը ձեռնամուխ կլինեն այդ մշակութային միջոցառման անցկացմանը:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու կարգ
1. ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ1. Uույն կարգով uահմանվում են Հայաuտանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության (այսուհետ` պետական ծառայություն) թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթի (այuուհետ` մրցույթ) անցկացման կարգը եւ պայմանները: 2. Մրցույթով երաշխավորվում է Հայաuտանի Հան...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին. ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողավի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության իրավական փորձաքննության բաժնի առաջին կարգի մասնագետ (ծածկագիր`1-4...
Մայիսի 18-ին ՀՀ  Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը: Պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանի, Ռաֆիկ Պետրոսյանի, Վարդան Բոստանջյանի եւ Արամ Սաֆարյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու ...

Within the framework of the action dedicated to the International Museum Day on May 18 the Speaker of RA National Assembly Hovik Abrahamyan visited Cafesjian Museum.
The International Museum Day has appeared in the calendars of all countries from 1977 and by today May 18 passes under a slogan, which has been adopted by the International Council of Museums (ICOM). The slogan of 2010 is ‘Museums for Social Harmony.’ Responding to this slogan the Armenian National Committee of International Council of Museums and the Association of the Museum Workers and Friends NGO initiated the action under the heading ‘The Cultural Heritage is Accessible For Everybody.’ The Chairman of RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan, the Minister of Culture Hasmik Poghosyan, the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Jemma Baghdasaryan, the handicapped people and children of the orphanages attended the action.
The Speaker of the National Assembly walked in the park of the monumental sculptures of the sculptors of world fame, later in the museum took part in the action dedicated to the International Museum Day, the aim of which was to make accessible the cultural centers, as they are not adjusted for the visitors with needs. In his talk with the handicapped people, children of the orphanages Hovik Abrahamyan noted that the organization of this event for the visitors having special problems was very important, but it was necessary that they would have opportunity to see the museum exhibits during the whole year. “I am ready to help the organizations, orphanages and elderly homes, which would like to visit the cultural centers. We must also think for sloping platforms,” the NA Speaker said.
The Director of the Association of the Museum Workers and Friends NGO and the Armenian National Committee of International Council of Museums Marine Hartoyan thanked the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan for assisting to publish the Museums Periodical, as well as permanently helping the handicapped people and touching upon the cultural problems and assisting to solve them.
The Ministry of Culture handed a golden medal to the Executive Director of Unison NGO Armen Alaverdyan for developing public activities, and the latter taking the advantage, asked the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan to help Paros Chamber Choir in getting state status. The NA Speaker promised to support them and noted that the problems of the handicapped people were permanently at the center of his attention, and many events were organized for the handicapped people in the National Assembly.
Later the RA NA Speaker and those present listened to Paros Chamber Choir. The prevailing majority of the members of the choir are handicapped people.
Hovik Abrahamyan visited Cafesjian Museum, in particular Grigor Khanjian Exhibition Hall.
In his talk with the journalists the Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan highlighted his visit to the Cafesjian Center for Arts, which was dedicated to the International Museum Day. Touching upon the singing of Paros Chamber Choir he said that a proposal was made by the NA Speaker in the parliament to organize hearing of the choir and in the nearest future the NA Staff and the Committee headed by him would launch the conduct of the cultural event.